Autor Tema: 9A0BXV - 10GHz beacon  (Posjeta: 17082 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
9A0BXV - 10GHz beacon
« : 08. Travanj. 2010, 00:28:06 »
Na lokaciji Učka dana 07.04.2010. postavljen je beacon za područje rada 10GHz. Nakon što je Savez nabavio beacon od proizvodžača Kuhne electronic, te odgovarajuću antenu, postolje i radom, pristupilo se sastavljanju istog. Nakon ishodovane dozvole, te završne zaštite radoma posebnom bojom, uz potrebne tehničke zahvate sa prihvat nosača stekli su se uvjeti za postavljanje.
Ovom prilikom zahvalio bih se svima koji su sudjelovali u ovome projektu, od sastavljanja, ATMEL kontrole tastovanja, ishodovanja dozvole te ekipi sa završne montaže i postavljanja. Svi raporti prijema i ocjene signala dobro došli su.

Osnovne karakteristike:
Call: 9A0BXV
QRG: 10368.895 MHz
Loc: JN75CG, Učka-Vojak
ASL: 1400m
PWR: 200 mW
ANT: 8el. double slotted, H-pol, omni

Napomena: Kako je prvotno beacon bio predviđen za lokaciju Velebit, identifikator kuca lokator JN74LT, što će "mikrovalcima" pomrsiti kompas računice te će prvom prilikom biti ispravljeno.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A6R

• Hero Member
Odg: 9A0BXV - 10GHz beacon
« Odgovori #1 : 08. Travanj. 2010, 00:38:06 »
A dobacit će se do Kraljevice  ;D
Svi mikrovalci koji idu na susrete nek ponesu pjate i pošade sa sobon :D

73,9A6R

ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2 : 08. Travanj. 2010, 02:17:14 »
TEKNIKA NARODU ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #3 : 08. Travanj. 2010, 06:48:02 »
yesssss

Odličan beacon koji ima šanse dobaciti i tropo do JN86,  a da ne govorim o svakom gorsko kotarskom  oblaku   ; ).

Mališa je iznad mora .. di će mu biti kraja ?

čestitke i hvala svima umješanima.  Inače očekuje se velika stabilnost uređaja zbog duuuugog prirodnog starenja kvarca
   ; - )

Može samo malo opis kamo je beacon najbolje otvoren ( ili u koji QTF mu smetaju skalamerije).

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #4 : 08. Travanj. 2010, 07:58:49 »
Provat će se ,kad se pođe  /p     ::) :P :'(
Iz kuće teško :'( :'( :'(
Uz čestitke svima umješanima ,a pooooosebno 9A2SB na trudu da se far digne na noge !
Pozdrav ekipi "pitura" i "instalatera"  :P ;D ;D
73 Mike 8)
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 08. Travanj. 2010, 10:53:44 »
Svaka čast, konačno!

Nišani se još jedan, treći far. ali o tome više kad proradi drugi (uskoro?).

73, Dragan

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 08. Travanj. 2010, 11:44:54 »
Pozdrav,

Luci, dosta je beacon "odležao" i ostario na polici  ;D . To se vidi i po frekvenciji, na odašiljaču je napisana 10368.905 a trenutno je aktivan 10 khz niže.
Nisam očekivao takvu stabilnost frekvencije s obzirom na konstrukciju beacona. Frekvencija je stabilna i ne šeta, jučer i danas na istoj QRG, uspoređujući ga sa S55ZKP beaconom koji je samo 5 khz niže, razlika frekvencije se ne mijenja.
Do sitnog pomaka frekvencije dolazi, možda samo nakon otkucanog znaka nakon nosioca, ali neprimjetno, nakon čega se qrg opet vrati na početnu, ali to je toliko neprimjetno, da bi primjedbu dao samo AD6IW  ;D ;D

Beacon je montiran na krovu objekta, lako pristupačan i otvoren je u svim smjerovima. Naravno prema jugu (mom smjeru) se nalaze radarska antena, objekat kula i još par stupova ali usprkos tome, beacon mi dolazi 599 konstantno, što se vidi i na snimci:

http://www.youtube.com/watch?v=5n-XdQ2SwpI

Ovako, brzinski, može se primjetiti par zanimljivih efekata koji se dešavaju, brzi fedinzi signala. Zbog visinske razlike 1400m asl i moje lokacije 260 m asl temperatura slojeva se mijenja, pogotovo u jutarnjim i večernjim satima, pa će biti zanimljivo pratiti signal.
Prema moru ide, pokazuju prvi spotovi i to dobro...

Pri kraju je i izrada 23cm beacona, ali za njega cemo otvoriti posebnu temu...

QV

« Zadnja izmjena: 08. Travanj. 2010, 12:41:08 9a4qv »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #7 : 08. Travanj. 2010, 14:54:49 »
Je novost i to DOBRA ( zaslužnima  :-* ), no ipak spada u drugu rubriku-grupu !!!
Prekopirao sam moj odgovor i ovamo ( a administrator bi mogao sve prebaciti među Farove ...)

Adame, koliko vidim po izvještaju s DX clustera pojavio se 9A0BXV na JN75CG ! Fino, da ne kažem konačno !!!
Hvala ekipi koja je zašarafila  :-* :-* :-* 
Naravno da sam odmah poslušao, ali ništa kod mene   :'( :'( .. slušao sam +-50kHz od navedene frekvencije... sada će to trebati češće kontrolirati... valda ćeš postaviti koju sliku da se vidi kuda i kako ste to zašarafili... nemam osjećaj ako je antena na kuli da li objekt OiV zaklanja smjer Zagreba  A ako Ti se ne gadi ubaci u radio mobile profil JN75CG prema JN75WS89yx.. h=40m  asl 121m... možda zapinje na Kočevskom rogu?... ( morati ćemo za to intervenirati kod Adija   )
73 & TNX

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 08. Travanj. 2010, 15:51:51 »
Zlatko pozdrav,

Eee da je beacon na kuli, vjerovatno bi lokacija bila bolja, ali to je relativno. Beacon se nalazi na krovu objekta OiV i otvoren je prema Zg, no prepreke postoje, iste one koje su na trasi za profesionalne veze, pa postoje repetitori na trasi (ako se ne varam Mirkovica??).

Evo ubacio sam to u RM i on nažalost potrđuje to što si ti i rekao. A koliko se sjećam kad smo bili na lokaciji kula-Učka sa Goranom ta veza prema Zagrebu baš i nije išla. Također nije išlo ni prema 2SB.
Pogledao sam u RM lokaciju OiV i Kula i situacija je ista, čake je nešto Oiv lokacija bolja!

Sa slike ćeš vidjeti što smeta, lokator i nadmorsku visinu.
Istina, da bi Velebitska Plješevica bila top lokacija za taj beacon, ali za pristup objektu treba i top oprema  ;D

Dakle, ne zapinje kod susjeda nego kod nas,
(kao po starom običaju  ;D)

;D Ne trebaš ga tražiti +- 50 khz, dosta je točan
QV
« Zadnja izmjena: 08. Travanj. 2010, 19:20:23 9a4qv »
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4m

• Administrator
  • Jr. Member
« Odgovori #9 : 08. Travanj. 2010, 15:58:18 »
Adame i Damire,
congrats & tnx na dobro obavljenom poslu.
Vjerujem da će far svima biti koristan, posebno u nadolazećoj RS sezoni.

Prvom prilikom kada budem na našoj lokaciji (jn85ei) poslušati ću far.

Još samo da najavim da očekujemo uskoro i 3cm far u Slavoniji u funkciji.

73
Mate 9A4M

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #10 : 08. Travanj. 2010, 16:05:13 »
Adam,

Congrats, well done !!
Mozes li ga daljinski iskljuciti ?
Cudno je da sam sa Krka radio Zg, a da ne ide sa Ucke?
Ima li kakav tunel?

ad6iw

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #11 : 08. Travanj. 2010, 16:12:37 »
A ne ide direktno, možda nekom refleksijom, ova Učka je čudo  ;D

Za daljinsko isključivanje potrebno je dodati samo mali sklop na ATV repetitor (pokupiti audio sa 2m rx-a) koji ima DTMF upravljanje preko 144.740. Sklopom bi se jednostavno kombinacijom DTMF isti isključio, napajanje se nalazi u istom racku i ide po 1/2" kabelu do BCN.

Dobar prijedlog, i budemo nešto takvo složili soon.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #12 : 09. Travanj. 2010, 04:19:31 »
Adam

citat"Ne trebaš ga tražiti +- 50 khz, dosta je točan"

Tocnost je zaista "relativan" pojam. Po meni statement je "tocan" ako izbacis k  
Kad smo vec kod toga, mozda ti je ovo poznato
Fast running clock's are slow, and high altitude clocks are fast..
-Einstein special and general relativity

Sada ces bar lako izracunati temperaturu na vrhu Ucke prema frekventnom driftu.
Cini mi se da cu morati donirati GPS standard?

ad6iw

« Zadnja izmjena: 09. Travanj. 2010, 05:44:11 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #13 : 09. Travanj. 2010, 10:31:06 »
Kad smo vec kod toga, mozda ti je ovo poznato
Fast running clock's are slow, and high altitude clocks are fast..
-Einstein special and general relativity

da budem iskren, nisam čitao o tome ali teoretski to stoji, jer je obodna brzina veća za tijela pri većim visinama pa bi po Einsteinovoj teoriji postojala razlika vremena u te dvije visinski različite točke.

To je ona priča što djeci objašnjavaju, kad jedan od dva blizanca astronauta krene raketom od i oko zemlje a drugi ostane na zemlji i kad se ovaj vrati nazad, jedan je stariji od drugoga.  ;D

Cini mi se da cu morati donirati GPS standard?

ad6iw

Ti znaš da mi poklone ne odbijamo, osim ako su supruge prisutne u tom trenutuku  ;D ;D
Ne znam koja je verzija beacona, nisam primjetio vanjski ulaz za gps standard, treba mozda pogledati shemu od Kuhnea kako je to izvedeno, ali ako je tako, onda je mozda lakse na osnovu tog standarda napraviti ostatak novog beacona nego modificirati postojeći? Par MMIC-a i lonca se uvijek nađe...

P.S. kao klinac sam uvijek imao u zlatnoj rezervi jedan 2n4427 tranzistor, danas je to barem 10 MMIC-a  ;D ;D
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #14 : 09. Travanj. 2010, 15:46:13 »
Adame, zahvaljujem na RADIOmobiliranju  ;) ...Prepreka i više nego što sam mislio.. prva je izgleda Risnjak.. ako nije problem molim Te očitaj mi i koordinate i druge i treće i četvrte prepreke... po karti baš mi te tako i ne "strče" kao na profilu :-\ vidim da si upisao moju visinu antene 10m a ja naznačio da je 40... treba li negdje upisivati i asl?
Za sada još neću tražiti intervenciju ni od Adija ni od Mate, ali Goranova ideja o tunelu je prihvatljiva svakako  :D
Da, definicija točne frek. je uvjek usmjerena u akademske rasprave... koliko ja znam modul NEMA 10MHz ulaz.. znači trebao bi PLL XO i onda može GPSDO... s obzirom na ovdje napisane izjave obadvije stvarčice "rastu" kod Gorana  ::)
... mi svi pristojni i ne odbijamo donacije  :D
Koliko me sjećanje služi, mikrolokacija fara na krovu objekta je na vrhu strelice na priloženoj fotografiji...OK?... znači na Istarskoj strani... a to znači da još ima bliska prepreka na sjevernoj strani kod rakete... farska antena mi se čini da je visinski ispod podnožja rakete....a na vrhu ima i druge skalamerije ... naravno da to nije glavni razlog zašto ne ide do Zgb.. triba tunel  >:(
Dobra zabava !
73!
ps.koja je komercijalna oznaka-naziv-tip-proizvođač bijele boje???