Autor Tema: U.S.A. na 4M  (Posjeta: 1250 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6R

• Hero Member
U.S.A. na 4M
« : 03. Travanj. 2010, 12:13:11 »
Ameri upiru da dobiju 4M band i samo je pitanje vremena kad će to i ostvariti.Polako... ;)

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline AD6IW

• Hero Member
Odg: U.S.A. na 4M
« Odgovori #1 : 03. Travanj. 2010, 16:46:37 »
USA na 4M ? Eu na 222MHz?
cemu ?
Imas USA na forumu every day, pa jos west cost, tnx to multi hop internet propagation :)
Mozda bude i to jednog dana, samo su antene veeeeelike, bolje bi bilo 4 cm ili mm band?
Bicemo sretni da ne izgubimo ovo sto imamo ;D

ad6iw
« Zadnja izmjena: 03. Travanj. 2010, 17:04:58 AD6IW »

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 03. Travanj. 2010, 19:58:26 »
Pa sad, da je u EU 4 m. živahan band zadnjih godina, to je istina. Baš sam danas dobio na probu jedan uradak od Gabija, HA1YA, pojačalce, ex OIRT.

73 de 9a2d

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #3 : 03. Travanj. 2010, 20:07:38 »
Svatko ima pravo na svoje mišljenje i viđenje.Osobno sam za to da se svima dodjeli što više bandova a ne što manje.
Tako da se svatko od nas može naći unutar pojedinih opsega.Nekoga više zanimaju milimetarski valovi,nekoga metarski itd.
Šekondi gušti OM Gorane.

73,9A6R

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #4 : 04. Travanj. 2010, 03:58:07 »
Reny

Malo si preozbiljno shvatio moj post o 4m. Slazem se i sam podrzavam sve od DC to day light.  
Ipak postoji problem, sa jedne strane se zalazemo za nove bandove dok vecinu postojecih
gotovo da ne koristimo. Raspodjela aktivnosti po bandovima je vrlo neravnomjerna.
Kod raspodjele vazi pravilo, use it or luse it. Prema odokativnoj procjeni ne vjerujem da u 9A ima vise od
30 aktivnih stanica na 23cm u 9A, tako da svakom amateru "pripada" oko 2MHz, sto je
veliki "luksuz". U US je ista stvar, amaterizam odumire, a velike telekomunikacijske tvrtke se bore za
svaku mogucu koncesiju.
Anyway, cestitke za tvoju aktivnost od 1.8 do 432MHz, samo kada ces na "pravi" band 23cm :)
Nisam bas siguran da ce 4m skoro zazivjeti u US, ovo nije prvi IARU region.

ad6iw
« Zadnja izmjena: 04. Travanj. 2010, 06:58:31 AD6IW »

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #5 : 04. Travanj. 2010, 12:28:41 »
O tome se i radi.Nemam namjere ponašati se ko pijani amerikanac i trošiti novce i novce za uređaje gdje godišnje mogu ostvariti 2-3 veze a ostatak godine mi kupe prašinu na polici.BTW te sprave su komplicirane za samogradju,kupovne još i skuplje a sve to za vrlo malo radosti i zadovoljstva.Pogotovo je loša situacija kod nas na jugu 9A gdje nitko ne okreće antene(nekada pred kraj kontesta)pa ako ide ide....
Glavni problem je što smo mi na jugu daleko od centra aktivnosti inače a kamoli na GHz gdje su manji dometi.
Na 6,4 i 2M mogu barem preko Esporadica nešto uraditi ili preko MS-a a od 70cm prema gore malo toga što odavde.
Ja doduše nemam neku opremu za 432 ali i da imam bolju nije to ono što mene zadovoljava.
I zato se radujem novim DXCC na "nižim"bandovima pa makar ti Ameri došli na 4M pred moje umirovljenje :-[
Po meni bi najidealnije bilo da svi imamo sve bandove tako bi bilo i više veza za što i gradimo ili kupujemo spomenutu opremu.Mene osobno ne zanima oprema koja će stajati na polici i jednom ili dva puta godišnje uraditi 3 veze.A ta 3 RA uvijek ista ::)
Sretan je onaj tko ima dosta korespodenata a ne kao ja ovdje na jugu 9A.

73,9A6R

P.S.Po mojim saznanjima u Hrvatskoj nema 30 aktivnih postaja na 23 cm bandu.Jedno je posjedovati uređaj a drugo biti aktivan.

9a6ktb

• Gost
« Odgovori #6 : 04. Travanj. 2010, 16:00:14 »
P.S.Po mojim saznanjima u Hrvatskoj nema 30 aktivnih postaja na 23 cm bandu.Jedno je posjedovati uređaj a drugo biti aktivan.

Svi polako tek sad slazemo potrebnu opremu, za nas na Balkanu sve osim KV i 2m je "novo".