Autor Tema: Cijev ili LDMOS na 23cm  (Posjeta: 6356 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline YT2CQ

• Jr. Member
  • **
Odg: Cijev ili LDMOS na 23cm
« Odgovori #15 : 10. Ožujak. 2010, 13:29:19 »
Evo slicice kako izgleda panel za 23cm 4x6loop i dosta je usmerenog zracenja(~30 stepeni)
Sad na repetitoru stoji 1x6loop panel.

Offline 9a6arp

• Full Member
« Odgovori #16 : 10. Ožujak. 2010, 13:57:02 »
a ovo je moja panelka u privitku..

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #17 : 10. Ožujak. 2010, 14:08:08 »
Bravi Majstori..home made paneli...baš je dobro...nije u dužinu nego samo u širinu..i dobar gain ima...? Za veće snage trebao bi nešto bolji coax..? Evo vam dole u pdf-u hibrid-cijev...za 1296 Mhz..! (Snjeg pada u Rijeci...bura prestala...antene čitave...!) M.
Martin 9A3GE

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #18 : 10. Ožujak. 2010, 17:32:07 »
Konačno se otvorio ventil..i informacije su počele teći... :)

Hvala svima koji su s ejavili...a sada par pitanja..

1. kolegi YT2CQ..kakva je to plava folija preko panelke? Polietilen ili nešto drugo? Provjereno u mirovalci?

2. kolegi 9a6arp..da li su to žice ili mreža kao reflektorska površina? Ako su žice, koja je njihova debljina?

Moj se setup polako povećava...trenutno mi je Vidmarov transverter na stolu u procesu izgradnje a poslije toga slijedi linearčić i to cijevni a usporedo sa svime time je izgradnja antene i rotatora. Čitao sam članak od G8GML i G3KKD i oni se kunu da je pojačanje njihove 8x6 panelke na razini 25dBd (iako su oni to mjerili dosta neprecizno) dok recimo DJ9YW DX yagica 5m/4mm ima 19.6 dBd. Po ovome ispada da je panelka sasvim solidna antena..griješim li? Budući da su long yagicu by DJ9YW koristili u nekim portabl 23cm napadima na Mjesec zanima me da li bi se onda moglo reći da bi vrijedilo pokušati i sa panelkom 8x6 istu stvar?

Offline 9a6arp

• Full Member
Cijev ili LDMOS na 23cm
« Odgovori #19 : 10. Ožujak. 2010, 18:59:14 »
U orginalu dođe mreža ali meni je zbog mehaničkih osobina bila prikladnija aluminiska šipka iste dužine kao i mreža,, debljina ne igra ulogu ,, bitan je razmak između njih i razmak od tih šipki i zračećeg elementa,, ako se držiš svih mjera koje  su navedene u tekstu za izradu antene,, nećeš imati potrebe provjeravat SWR jer će biti odličan na 1.245Ghz plus minus 45Mhz. tolerancija na mjere ti je 0.5-1 mm max.

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #20 : 10. Ožujak. 2010, 19:15:47 »
Da šipke su sigurno robusnije za montažu od žice. I meni je u prvi mah zapela za oko žica sa očicom 1cmx1cm ali kada sam vidio ovo rješenje..definitivno je bolje. Sve su šipke spojene na masu? Kako je to izvedeno..umetanjem u utore i raskivanje ili jednostavna kompresija?

Offline YT2CQ

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #21 : 10. Ožujak. 2010, 21:07:51 »
1. kolegi YT2CQ..kakva je to plava folija preko panelke? Polietilen ili nešto drugo? Provjereno u mirovalci?

Moj se setup polako povećava...trenutno mi je Vidmarov transverter na stolu u procesu izgradnje a poslije toga slijedi linearčić i to cijevni a usporedo sa svime time je izgradnja antene i rotatora. Čitao sam članak od G8GML i G3KKD i oni se kunu da je pojačanje njihove 8x6 panelke na razini 25dBd (iako su oni to mjerili dosta neprecizno) dok recimo DJ9YW DX yagica 5m/4mm ima 19.6 dBd. Po ovome ispada da je panelka sasvim solidna antena..griješim li? Budući da su long yagicu by DJ9YW koristili u nekim portabl 23cm napadima na Mjesec zanima me da li bi se onda moglo reći da bi vrijedilo pokušati i sa panelkom 8x6 istu stvar?

Mislim da je material pleksiglas (provericu jos,znam da se koristi za svetlece reklame) to je zastita od spoljnih uticaja na loop-ove.
Iz dosadasnjeg iskustva razmisljam o pravljenju i za 70cm ovakve antene.

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #22 : 10. Ožujak. 2010, 21:19:23 »
Šipke se mogu koristiti, ali one moraju biti postavljene paralelno sa polarizacionom ravni antene, a ne normalno na nju kao što je to urađeno na gornjoj slici! Jedino tada kada su reflektorske šipke paralelne sa polarizacijom antene rade kao dobar reflektor! Ovako nije dobro...
Letimičan proračun antene na slici sa 6x4 elemenata daje teorijski maksimum pojačanja od oko 22 dBi, ili oko 20 dBd.

Pozdrav
Dragan, yu1aw
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #23 : 11. Ožujak. 2010, 08:25:25 »
ajd opet pogledaj gornju sliku, ali malo bolje, pa onda reci koja je polarizacija i dal su sipke dobro postavljene. ;)

Uh...i ja sam tek sada skuzio da je zapravo u pitanju cirkularna polarizacija, jelda ??  ::)

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #24 : 11. Ožujak. 2010, 12:46:33 »
Sorry, sada sam pažljivije pogledao kako je napajana antena i zaista ima horizontalnu polarizaciju. Sinoć kad sam gledao, valjda zbog umora, učinilo mi se da su povezane drugačije (unakrsno) što bi onda dalo vertikalnu polarizaciju.

Primedba je bila sasvim dobronamerna i imao sam želju da pomognem, jer sam se dosta bavio, prilično ozbiljnim i u literaturi dosta slabo dokumentovanim, problemom "RF prozračnosti" reflektora napravljenih od paralelnih šipki.

Nije mi teško da pomognem ako mogu. Međutim, kao i svakom drugom, desi mi se ponekad da pogrešim. Ali niti je to nešto tako neuobičajeno, niti imam neki problem da to priznam.  ;)
Zato se pitam otkud potreba za tolikom dozom zluradosti i sarkazma?  :(

Pozdrav,
Dragan, yu1aw

Offline 9a6arp

• Full Member
Cijev ili LDMOS na 23cm
« Odgovori #25 : 11. Ožujak. 2010, 13:48:00 »
Dragane sve pet,, primjetio sam da si krivo vidio,, desi se svakom,, nije bed nikakav,, zato nisam komentiro tvoj post.

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #26 : 11. Ožujak. 2010, 16:26:13 »
Koja je poveznica između radne frekvencije antene i debljine žica koje služe kao reflektor odnosno njihove debljine...čitao sam da se kod parabola uzima faktor 'prozračivosti' odnosno veličine okna od 1/12 valne duljine. Dali se isti faktor može uzeti i kod panelki?

Još jedno pitanje...malo o LDMOS-ovima
Zanima me kako su oni zaštićeni od preopterećenja i lošeg SWR-a? Odnosno jesu li imuni na takve devijacije od idealnog radnog režima. Koje tehnike štićenja skupih LDMOS-ova primjeniti?

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #27 : 13. Ožujak. 2010, 11:59:29 »
Koja je poveznica između radne frekvencije antene i debljine žica koje služe kao reflektor odnosno njihove debljine...čitao sam da se kod parabola uzima faktor 'prozračivosti' odnosno veličine okna od 1/12 valne duljine. Dali se isti faktor može uzeti i kod panelki?

Za klasičnu mrežu, najveća dimenzija okna, mereno u ravni polarizacije, mora biti najmanje 1/10 radne talasne dužine, a ako je manja od 1/20 radne talasne dužine, RF prozračnost se može smatrati zanemarljivom. Debljina žice kod klasične mreže ne igra veliku ulogu.

Međutim, kod reflektora sagrađenog od paralelnih šipki stvari stoje drugačije.

Takav reflektor radi na principu slabljenja talasovoda koji radi ispod tzv. cut-off frekvencije.
Transmisiono slabljenje talasovoda na frekvencijama ispod cut-off frekvencije dato je izrazom:

L=54.5(d/lc)[1-(lc/l)2]1/2

gde je:
lc  talasna dužina cut-off frekvencije
l  talasna dužina radne frekvencije
L  slabljenje u dB
d  dužina talasovoda

Kod paralelno postavljenih šipki talas koji nailazi na reflektor vidi razmak između šipki kao otvor pravougaonog talasovoda čija je duža strana a vrlo velika a kraća strana b je vazdušni procep, tj. razmak (ne osovinski) između susednih šipki. Dužina takvog talasovoda u ovom slučaju je jednaka debljini, tj. prečniku šipki d.
Za slučaj da je l>>lc kao što je to u ovom slučaju kada se transmisiono slabljenje talasovoda koristi za sprečavanje RF prozračnosti reflektora, gornja formula se može napisati u obliku:

L=54.5(d/lc)

Vidljivo je da slabljenje direktno zavisi od dužine talasovoda, odnosno u ovom slučaju od debljine šipki d, kao i od talasne dužine cut-off frekvencije lc, odnosno rastojanja šipki koje formiraju talasovod b.

Praktične vrednosti koje su za nas bitne mogu se formulisati na sledeći način:

Ako želimo da napravimo reflektor koji će da ima RF prozračnost 22 % ili manje, što će u krajnjem ishodu dati gubitak pojačanja antene usled prozračnosti reflektora od 1 dB ili manje, moramo se držati sledećih geometrijskih odnosa dimenzija reflektora:

Rastojanje, tj. vazdušni procep između šipki b mora biti 36 % ili manje od radne talasne dužine.
Debljina, tj. prečnik metalnih šipki d mora biti 8 % ili veći od radne talasne dužine.
Osovinsko rastojanje šipki s mora biti 45 % ili manje od radne talasne dužine.
Ravan u kojoj leže šipke mora biti paralelna sa ravni električnog polja, tj. paralelena sa polarizacionom ravni antene.

Kao što je rečeno, ako se jednovremeno zadovolje sva četiri ova uslova, pad pojačanja antene usled RF prozračnosti reflektora će biti 1 dB ili manje.

Pozdrav, Dragan, yu1aw

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #28 : 03. Listopad. 2011, 21:00:59 »
Samo da se pohvalimo,
u IARU U/SHF 2011. koristili smo Goranov SSPA modul 125 W koji je proradio od prve, doduše u "ikebana" verziji jer je stigao 24 sata prije ctesta.
Cijeli ctest hladan ko led, za preporučiti svakome ko želi malo više snage na 23 cm.

LP
Krešo
Kreso

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #29 : 04. Listopad. 2011, 15:05:50 »
Wellcome to the club :)