Autor Tema: Cijev ili LDMOS na 23cm  (Posjeta: 6316 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
Cijev ili LDMOS na 23cm
« : 07. Ožujak. 2010, 21:50:14 »
Bok..

Pitanje za znalce, a takvih ovdje sigurno ima...

Što se više isplati ako se počinje graditi od 'nule':
- cijevno pojačalo sa jednom 2c39 (cca 170...250W design by N6CA) ili
- LDMOS pojačalo slične snage

Zanima me to stoga što je u principu do novih cijevi malo teže doći (barem s razumnim cijenama) a i vijek trajanja je upitan u takvom pojačalu. Dok su LDMOS tranzistori bolji ali ne mogu naći na netu previše projekata s njima. Svi grade takva pojačala ali nitko ne daje nacrte...

Može pomoć oko ovoga...svaka opisana iskustva i s jednim i sa drugim tipom pojačala su dobrodošla.

Pojačalo namjeravam koristiti za JT modove a pogoniti ću ga sa jednim 18W blokom.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Odg: Cijev ili LDMOS na 23cm
« Odgovori #1 : 07. Ožujak. 2010, 22:27:32 »
Znas kako to ide u radioamaterizmu...najvise se isplati ono za cega imas materijal pri ruci, ako je jos DJABA onda nema bolje.......HI

Sve ima prednosti i nedostatke, no mislim da u danasnje vrijeme kvalitetnih i relativno lako dostupnih poluvodica gradnja sa Lampicama nema bas nikakovg smisla za male snage,, osim da imas sav materijal negdje na policama i spretne ruke za limariju...

73..............

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #2 : 07. Ožujak. 2010, 22:41:06 »
Prije svega hvala na brzom odgovoru...

Što se tiče materijala za cijevno pojačalo...jednu ili dvije cijevi bih za prvu ruku imao, tj barem za testnu fazu. Visokonaponski ispravljač bih morao napraviti a što se tiče rezonatora to ne bi trebao biti problem jer imam kvalitetnog tokara u blizini. Za vodeno hlađenje imam gotovo sve dijelove u rinfuzi. Razmišljao sam i o GI7B cijevi..možda bi i nju valjalo uzeti u razmatranje samo ne znam hoće li onih mojih 18 drajverskih vati biti dosta za nju...
A  LDMOS, lijepo zvuči ali me zanima s kojim točno bi trebalo pokušati napraviti pojačalo i ima li negdje neko provjereno rješenje...može koja sugestija ili link...

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 07. Ožujak. 2010, 22:55:23 »
ima li negdje neko provjereno rješenje...može koja sugestija ili link...

Potrazi malo informacija od Gorana AD6IW i sve ce ti biti puno jasnije !

GI7B ima malo pojacanja i na 2m, na 23cm sigurno nije bolja, znas kako se kaze ako sa ca 50W drive NE mozes dobiti >1KW OUT-a TRAZI DRUGU CIJEV !!

73....

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #4 : 08. Ožujak. 2010, 11:56:07 »
Evo linka za pojačala sa cijevima...tu je sve za 1296 Mhz....čista mekanika bolan...! Zahebano do daske ..to napraviti...? M.
Martin 9A3GE

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #5 : 08. Ožujak. 2010, 12:36:32 »
Evo jedan od linkova gdje ima i LDMOS-a i svašta-nešta:
http://w6pql.com/
...i još puuuuuno toga...GudLak!
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #6 : 08. Ožujak. 2010, 18:18:00 »
Hvala svima koji su se javili, napose zahvaljujem kolegama amaterima koji su dali linkove.
Osim praktičnih projekata vezanih za cijevnu tehnologiju nisam uspio naći neki nekomercijalni dizajn 23cm lineara.
Možda cijela LDMOS-ova ograničava broj znatiželjnika poput mene koji bi u potpunosti sami sagradili pojačalo...
Negdje na netu zasigurno postoje nacrti kakve tražim samo je pitanje vremena i sreće da ih pronađem...

73!

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #7 : 08. Ožujak. 2010, 23:32:09 »
Kada si počeo..počni sa ovim dole...štaš zafrkavat sa nekim tranzistorićima i hibridima...ovo je pravo...? Ne treba ti ni antena...(antenu za 23 cm nisi ni spomenuo...?) Ovaj slučaj radi brez antene ...ziher...? M.
Martin 9A3GE

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #8 : 09. Ožujak. 2010, 16:17:28 »
Antena bi bila penelka sa 8x6 petlji.
Vidio sam predloženo pojačalo i pripadajući rezonator..jel' za to treba oružni list :)..pravi big gun..s tim sigurno nema zafrkancije.
Još nisam definitivno odlučio tako da i nadalje ako netko ima kakav konstruktivni prijedlog neka mi se slobodno javi...

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #9 : 09. Ožujak. 2010, 16:20:25 »
Onda ovo...puno manje je...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #10 : 09. Ožujak. 2010, 20:35:37 »
Ovo je već zanimljivije i izglednije za građenje...

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #11 : 09. Ožujak. 2010, 23:15:58 »
A ima još toga...? Antena bi bila penelka sa 8x6 petlji...? Znači nemaš antenu za 23 cm...zapravo šta imaš od svega potrebito za 23 cm i to EME...? Čini mi se da nemaš baš nešto....pa počni sa antenom "penelkom"...? Evo ti dole podaci...ovi je hvale ali ne vidim da je tko koristi na 23 cm EME...obično je jedna duuuuuga yagi dostatna ...i stotinjak wati te dobar LNA...čitaj -skup...te parabole i tako dalje..! M.
Martin 9A3GE

Offline YT2CQ

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #12 : 10. Ožujak. 2010, 00:53:32 »
inace isprobana verzija od 4x6loop-ova ove antene i jako lepo radi za ATV. i radna frq je od 1230MHz-1260MHz. Za 1296MHz treba preracunati dimenzije. Razmislam da pravim jedan ovakav panel (1x6loop) za 70cm donji deo banda. pa javljam rezultate. 73

Offline 9a6arp

• Full Member
Cijev ili LDMOS na 23cm
« Odgovori #13 : 10. Ožujak. 2010, 08:27:48 »
Osobno sam preveo onaj članak koji je  9A3GE stavio na forum,, antenu sam isprobao i napravio po nacrtima 6x4 i 6x8,  sve što je navedeno za te panel antene stoji jer sam je isprobavao sa tvorničkim antenama i to najačim koje se mogu nabaviti trenutno na tržištu i nijedna nije bila bolja po dobiti a da ne govorim i po dimenzijama gabarita. U početku sam bio skeptik da jedan panel ima toliku dobit ali kad napraviš jedan panel i usporediš sa kračom tonom yagicom,, promjeniš mišljenje,, tako je  Dolfe bio kod kuće u Novom Mestu a ja na Sljemenu i sa tom antenom i izlazom od 15W na 23cm nije mogao vjerovati da dolazi signal do njega preko brda..  Tko napravi ovu antenu vjerujem da će se sjetiti ovog posta i zaboraviti yagice istog trenutka,, 73.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #14 : 10. Ožujak. 2010, 09:48:30 »
EME enthusiast