Autor Tema: Proljetni (ZIMSKI) HRS kup 2010  (Posjeta: 12954 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a1un

• Sr. Member
Odg: Proljetni (ZIMSKI) HRS kup 2010
« Odgovori #15 : 07. Ožujak. 2010, 18:02:47 »
Valjda se potrefilo da je bio na qrg pa je prosao jedan ms burst...
Sve u svemu lose prilike, skoro nista od Francuza, nesto malo bolje prema jugu ali bez aktivnosti.
Jako lose vrijeme u OK i DL je takodjer negativno utjecalo na aktivnost.
Odx DF0MU JO32

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #16 : 08. Ožujak. 2010, 07:35:07 »
Evo prošao vikend u takmičenju...bilo solidno...čak nešto bolje nego lani.
Više veza, 261 (233) uz 73268 (68956) boda prijavljeno na 2m a ROBI već radi svoje te mi skida veze i bodove.
Tu nema pomoći, godina proizvodnje uzima svoj danak  ;D >:( ??? :P
Na 70cm 61 veza (28) uz 11828 (3701) bodova prije ROBI-ja... >:(
U zagradi su rezultati iz prošle godine.
Znači "tajno oružje" je dalo rezultata... :D

Prilike ništa posebno, u valovima su se pojavljivali korespodenti iz koncentracija aktivnosti, OK,OM te DL...a bilo i nešto više YU postaja.
Uostalom, imate statistiku na ROBI-ju pa gledajte ak vas zanima.

Bilo smetnji od 9a1w i obratno, se nadam, hi, te sam bježao od njih ko vrag od tamjana  :D ali sve je to OK.
Prvi susjedi nisu radili (2ea i 5k) osim par veza pa sa te strane nisam imao problema, jedna S5 je jako špricala, nisam zapisao a najviše jedan HG, dolazio tek 59 kad sam se okrenuo u tom pravcu ali širok 50kHz i premoduliran do bola, jedva razumljiv.

Vrijeme bilo OK, uz nešto hladnog vjetra i malo bijelih padalina... ;D
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #17 : 08. Ožujak. 2010, 08:15:21 »
Bilo smetnji od 9a1w i obratno, se nadam, hi, te sam bježao od njih ko vrag od tamjana  :D ali sve je to OK.

Pozdrav svima

Eh Tom , ljubav je obostrana pogotovo kad mi okrenemo prema OM, a ti prema I.
A i 9A1N se vratio u igru.
Sve teže i teže je naći slobodnu freq. na ovim našim prostorima.

LP
K
Kreso

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #18 : 08. Ožujak. 2010, 08:25:11 »
Band je preuzak.Tribalo bi ga proširit.Kod nas mista koliko oćeš,pa ako neko ima volje put doli :D

73,9A6R

ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #19 : 08. Ožujak. 2010, 10:14:12 »
Konačno akcija!

Bez velikih pretenzija  u kontestu s pripremama sam  počeo tek u 15h u subotu.   Iako sam na jesen ostavio stup postavljen, odlučio sam sve spustiti i pregledati, jer znao sam: kako sad postavim ostati će cijelu godinu. Malo sam pomaknuo sve skupa i dobio još nekoliko stupnjeva horizonta.  Kada je sve bilo gotovo već je prošlo 18h. I onda još zafrkancija sa 23cm. Fali 20 tak decibela i nakon rasklapanja transvertera pod svjetlom mobitela nabasam na krivca.. loš kabel od transvertera do uređaja. Bacam odpad od BNC-a i  sva sreća imam dovoljno dugačak kabel za zamjenu . Oko 19h počinjem sa radom.
Da ne bi bilo sve idealno ostajem bez Interneta nakon 30 minuta jer sam zaboravio punjač za mob.  Može se i bez toga jer radim random na 23 i zovem korespodente na 3cm.    
U nedjelju aktivan od 7  kako se nisu pojavljivali oblaci pakiram se na ručak u 1300. Sve u svemu za prvi ovogodišnji kontest nije loše. Podbacio je 3cm jer nisu išli ni standardni korespodenti , ali svaka čast S5 momcima koji su radili sa snijega. Niska naoblaka kao da je usisala sve signale. ( magla na 1000m). Čak je i Zlatko 9A3AQ od Kuma išao puno slabije nego obično. Nisu samo smetnje na 2m. Na 23cm  S59P smeta na X frekvencija.  Kad se okrene drito zaboravi cijeli band. I onda se malo poigram sa noise blankerom  na IC7000 i svi spleteri nestanu  ;) . Nije to neki top uređaj, ali opet me oduševio.

Hvala svima za veze i čujemo se.73s de Luci , 9a1z
« Zadnja izmjena: 08. Ožujak. 2010, 14:23:05 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A9L

• Full Member
« Odgovori #20 : 08. Ožujak. 2010, 10:55:49 »
Nebi se ja stel mesati vu to kaj su smetnje. Ak nist drugo bar nama nitko nemre reci da smetamo...Gol kenwood i na 2 m i na 70 cm a pwr prava sitnica sa 40 m kabla do antene. Do antene 60 w na UKV a na 432 "citavih 13 w . Ko kaze da smo smetali nek mu se kava prolije po cipelama. Cak je bilo i stanica koje su u isto vrijeme pozivale i na CW i na SSB. Valjda je to tak dozvoljeno.
73's de Leon 9A9L

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #21 : 08. Ožujak. 2010, 11:17:49 »
Posle dugog vremena, ovaj put se išlo na takmičenje bez pretenzija po rezuzltatu a cilj je bio učenje mladog operatora S53CL, kako se radi u takmičenju. Vrijeme je bilo prava mala katastrofa, od snjega do jake bure pred kraj takmičenja. Smetnje po standardu a po pamčenju uz 9A1P, koji mi je na 30km, daleko najgori je bio IQ3LX, koji mi je na 100km sa K3+XV144+PA. Lepo me iznenadio i5pva/6, koji je izgleda sredio tehniku do neke mjere. Izgleda da blizina JN65VG i JN65XM odlučuje, da se ozbiljno u takmičenje ne može iz jedne i druge lokacije bez neke svemirske tehnologije HI. Ja ču za drugi put, kad bude vremena pokušati u TX granu ispred transvertera stviti Xtal filter na 14MHz. Želja mi je napraviti par njih, za različite frekvencije, da nisam ograničen samo na jednu. Nisu problem splatteri, koliko je problem širokopojasni šum. Ako smo sa antenama sa 9A1P jedan prema drugome, na IC275H kod mene je šum, kad je 9A1P na predaji S5 čak 500kHz od osnovnog signala. Valjda zbog toga, što je path loss između lokacija samo 100 dB. Uz pretpostavku, da imaju antene na obje strane 15dB G ,  Za S-5 signal na jednoj od lokacija dovoljno je 0.00002 mW (-47dBm) signala, dok su antene jedna prema drugoj. Ako se jedna antena okrene sasvim u drugou stranu sa 30dB F/B još uvijek je potrebnih samo 0.02 mW (-17dBm) snage za isti efekt. Na Slavniku postoji rješenje, da se prijemna antena prema centrima aktivnosti pomakne 100m niže i zakloni od 9A1P, ali na Tićanu nema takvog riješenja, pa če se moči ozbiljno raditi u takmičenjima samo uz dogovor između takmičara. TX wideband noise kod kombinacije FT1000MP+Javornik je -110dB (2.5kHz BW) na rastojanju od 200kHz a to znači da kod 60dB TX chain gaina ipak u antenu pobegne -50dBm šuma, ako je sve u najlepšem redu.
« Zadnja izmjena: 08. Ožujak. 2010, 11:30:17 s55m »

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #22 : 08. Ožujak. 2010, 12:45:10 »
Adi ne mogu ne odgovoriti. Točno si sve proanalizirao i vrlo male nečistoće signala su pogubne. A koliko su se meni  oči prosvjetilile ne mogu ni opisati kada sam stavio   VNWA (u SA modu sweep 1-150 Mhz) na izlaz iz LO i ulaz mješača na mom 4m transverteru.  Tu se vidi srce uređaja.  Na 70 MHz transverteru mnoge su komponente  -40do 50  db od glavnog signala i ima ih kolko puno. Fazni šum glavne LO od  42 Mhz doduše  je dovoljno nisko na -75 . No  sada mi je sasvim jasno zašto LO mora biti čist .. Ako to sve prođe dalje može biti samo zbroj i razlika svega .. to više nitko ne popravi. Npr. zbog izbora kristala od 14 MHz postoji komponenta od 28 MHz  u LO koja se na predaji mješa i dobijem na predaji -40 dBm-a komponentu s obje strane signala: razlika radne frekvecnije ( npr. 28.100 ) i 28.00.   I tako dalje....

Mislim da mnogo toga polazi od LO.
Evo  slika mjerenja  mojeg slučaja.. možda još netko malo pojasni od kuda sve te komponente, neke se valjda vraćaju i iz miksera.  

P.S Željko ako čitaš ne ljuti se .. samo pokušavam nešto naučiti. Od početka su me na ovom transverteru mučile zavojnice pa možda nešto nisam izveo optimalno.   

73s Luci
« Zadnja izmjena: 08. Ožujak. 2010, 18:15:16 9A1Z »
Luci, 9A1Z

9a6ktb

• Gost
« Odgovori #23 : 08. Ožujak. 2010, 14:49:34 »
Ja sam ovaj put odlucio prepustiti mikrofone YL frontu :-) 9A3KIS se napokon odvazila sama voditi log, a 9A7LNT jos uvijek muci speling (20 godina netakmicenja), pa je ipak odustala :-)

Na kraju mi vrag nije dao mira, podigao antenu, okrenuo se prema sjeveru i...saznao da je Miro Cadez dobro popravio Kenwooda :-) 8k bodova u 2h nije bilo lose. Jedino mi je moj oblong "malo prekratak", pa cemo to rijesiti do Pokuplja ;-)

Inace, za sve "Kenvudase":

Ako imate "cudnovato" krcanje svuda po svim bandovima, cak i bez antene + ocajno los prijem:
(uredjaji ser. br. nakon 9xxxxxx)

Problem Noise, static crashes in rx, all bands.
L72-0984-05 Filter TS2000
DAP202U Dual Diode
MA2S111 Diode TH79
Labor Located and replaced FL1 on Tx/rx unit which had shorted on the input and was
pulling down the switching diodes for the filters causing noise. Also the rx was
down about 20db in addition to the noise. Upgraded the firmware and checked the
rx and tx on all bands. Set frequency.

PS: Tom, odaj nam tajnu tajnog oruzja! :-)

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #24 : 08. Ožujak. 2010, 16:45:05 »
Ako imate "cudnovato" krcanje svuda po svim bandovima, cak i bez antene + ocajno los prijem:
(uredjaji ser. br. nakon 9xxxxxx)

Problem Noise, static crashes in rx, all bands.
L72-0984-05 Filter TS2000
DAP202U Dual Diode
MA2S111 Diode TH79
Labor Located and replaced FL1 on Tx/rx unit which had shorted on the input and was
pulling down the switching diodes for the filters causing noise. Also the rx was
down about 20db in addition to the noise. Upgraded the firmware and checked the
rx and tx on all bands. Set frequency.

Imao sam isti problem na americkoj verziji, pa sam zamjenio ovaj keramicki  filter.
Kenwood (Toyota?)  je ugradio lose filtere ali ne prizna da su napravili propust, pa
sam to fiksirao sam  ???

73
ad6iw

9a6ktb

• Gost
« Odgovori #25 : 08. Ožujak. 2010, 17:57:15 »
Imao sam isti problem na americkoj verziji, pa sam zamjenio ovaj keramicki  filter.
Kenwood (Toyota?)  je ugradio lose filtere ali ne prizna da su napravili propust, pa
sam to fiksirao sam  ???

73
ad6iw

Pizde priznaju, ali samo ovlastenim servisima. Na moje upite su se mrcine oglusile, no zato je tu Miro Cadez koji spasava dan ;-)

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #26 : 08. Ožujak. 2010, 20:46:37 »
Evo upravo nasao ovaj video od vikenda: http://www.youtube.com/watch?v=f4LL_BRleZc

tu je i 9A9T http://www.youtube.com/watch?v=Bs25pJ15l4U&feature=related

73 Davor 9A1UN

Offline S55WT

• Jr. Member
  • **
    • S55WT
« Odgovori #27 : 08. Ožujak. 2010, 22:08:36 »
Na 23cm  S59P smeta na X frekvencija.  Kad se okrene drito zaboravi cijeli band.

Luci, verujem da si ti to merenjima utvrdio. Oboje znamo da za to ne treba nikakav VNWA, nego je dovoljan obični attenuator, pa si tako utvrdio, da je problem bio sa TX strane. Da si barem nešto spomenuo, mogli bi možda nešto popraviti. Nije nam baš neka razdalja između stanica, ali me ipak čudi, da se još bliži komšija od tebe na vidnoj razdalji nije pobunio. Imali smo veze na svim bandima, gdije je radio. Danas, kad sam vidio tvoj post, posebno sam ga pitao, šta je bilo. Na žalost ništa posebno nisam saznao, kaže kao uvijek. Kada su antene jedna prema drugoj nema spasa. Srečom, večina veza je dogovorenih. Od 23 stanica, možda tri veze bile su na CQ, pa zato i nema smisla prljati band. Drugi put čemo to imati u vidu, tu se barem može. Izvini za bodove, kojih zbog nas nisi mogao postiči.

Pozdrav, Janko 

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #28 : 09. Ožujak. 2010, 06:48:24 »
Smetnje po standardu a po pamčenju uz 9A1P, koji mi je na 30km, daleko najgori je bio IQ3LX, koji mi je na 100km sa K3+XV144+PA. Lepo me iznenadio i5pva/6, koji je izgleda sredio tehniku do neke mjere. Izgleda da blizina JN65VG i JN65XM odlučuje, da se ozbiljno u takmičenje ne može iz jedne i druge lokacije bez neke svemirske tehnologije HI.

E vidis Adi, sad se tebi dogadja ono o cemu smo mi davno govorili...
http://www.hamradio.hr/index.php?option=com_jfusion&Itemid=787&jfile=index.php&action=printpage&topic=2320.0

znaci, nema ti druge nego kupiti jedam dobar i kvalitetan ATTENUATOR..
pozdrav

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #29 : 09. Ožujak. 2010, 07:00:25 »
Mislim da mnogo toga polazi od LO.
Evo  slika mjerenja  mojeg slučaja.. možda još netko malo pojasni od kuda sve te komponente, neke se valjda vraćaju i iz miksera.  
73s Luci

Luci, daj ti nama spektar kad je transverter u predaji, ovo nama ne smeta, to je tvoj problem u prijemu :-)
I stavi span neki okruglu frekvenciju i pocni od okrugle frekvencije i zavrsi takodjer na okrugloj, predaju stavi tocno na 70.000 tako da bude nama lakse izracunavati produkte, bez da se koriste digitroni...

P.S. Nema se Zeljko sta ljutiti ako mi ne znamo podesiti uredjaje :-)

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz