Autor Tema: RS  (Posjeta: 9799 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
Odg: RS
« Odgovori #30 : 22. Kolovoz. 2011, 21:08:24 »
Šuti i plivaj dalje
 haha  veli jedan vic....

U svakom slučaju smatram da dolazi do drastičnog poboljšanja dometa jednostavnim ogibom oko glatkog mora tj. extendet tropo  Osim toga oko se duct napravi npr na sredini jadrana može se upasti u njega i ispasti iz njega i tako bez gubitaka nadoknaditi npr 200 km . ( ili samo moja mašta )

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #31 : 22. Kolovoz. 2011, 21:26:05 »
Halo ekipa malo ste otišli "preduboko" sve teže pratim.More je valjda ravnije od grbavina na kopnu.
JN71SU---JN66JN----340 stupnjeva-----JO60RN ---352 stupnja!!!!!
Nije baš direktna linija, ali sigurno ide lakše nego pod kutem.
Teorije kako XCC upada u 500 km dalek oblak su iznimno potvrđene u istom takvom slučaju ali samo prema "big gun " stanicama kao OK1JKT,LX1DB, a Bosance jedva uradi,smeta mu crkvica i brdašce na East.
Ducting,pušing,mix-remix, nije važno šta je mi smo nekad rekli "samo neka prođe glava,ono iza ulazi samo!!!!!"
Gudlak i dršte se vi meni,RS sezona još traje,a bit će i sporadika na 3,5Mhz....sorry, 144 to je danas isto!
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #32 : 23. Kolovoz. 2011, 10:37:36 »
Adame,

Evo morat ću ići po tvojim točkama onako kako si ih ti numerirao.

Kao prvo:
Zemlja nije okrugla, ako misliš na kuglu, točno. Al da je zakrivljena...

Kao drugo:
Kod kalkulacije horizonta možemo računati i sa WGS-84 elipsoidom, ali biti će dovoljno da račun svedemo na jednostavo rješavanje trokuta, trigonometriju... daklem, sferoid. Razlike u našem slučaju su gotovo zanemarive.

Da sad ne ne radim copy / paste slikica, možeš pogledati kako to izgleda na http://www.ringbell.co.uk/info/hdist.htm gdje odmah imaš i online kalkulator horizonta koji možes isprobati. U vezi s slikom na toj stranici, da ne bude zabune, želim samo napomenuti da udaljenost koju mi tražimo nije od točke H do točke O, već duljina kružnog odsječka ispod te dužine. Pošto ja u svojem programu radim sa kutevima u radijanima, sve se svodi na jenostavnu matematiku gdje na kraju treba pretvoriti kut u udaljenost, poznavajući radius zemlje.

Ova formula po kojoj ti računaš, naliči na tzv. Young-ovu pojednostavljenu formulu, jedino neznam odakle ti konstanta 4.12, kad mora biti 3.86. Youngova formula je 3.86 x sqrt(h) podrazumijevajući da je dobiveni rezultat i h u metrima, a radius zemlje 6371 km (vidi, npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Horizon). Ono što želimo dobiti je geometrijski horizont, a tvoja formula vjerojatno već ima ukalkulirani neki ogib valova (za koju valnu duljinu ? i s kojim gušenjem ? i odakle to da mora biti baš toliki ?) ili slično, neznam gdje si je uzeo. Sumnjam da je signal s gušenjem kod ogiba dovoljno jak kao ulaz u SC a da bude čitljiv nakon scatteringa (to naravno ne znači da nije dovoljno jak za diretkni QSO).

Ako uvrstiš vrijednosti u ovu formulu, dobit ćes vrijednosti bliske izračunu koje radi moj program. No pustimo moj program po strani ako mu ne vjeruješ, idemo na već spomenutu stranicu http://www.ringbell.co.uk/info/hdist.htm i iskoristimo online kalkulator koji tamo imamo (ako ti se taj ne sviđa, ima ih puno po internetu).

Ispada da je za 120 m ASL radius horizonta 39.1 km, a za 16km visine oblaka (kad se već odlučio za taj broj...)  451.1 km. Odnosno, zbrojeno 490.2 km. Znači, stanica na 120m ASL vidi oblak na visini od 16km koji je 490 km daleko pod kutem od nula stupnjeva... Stanici koja je dalje, taj isti oblak neće vidjeti (I4CVC/7: 567km). Pokušaj u isti program ukucati 22km ASL, tada ćeš dobiti udaljenost od 530km. Gotovo isto kao i moj program!

Kao treće:
Sve što pišeš o kapima, ledu, niskim, visokim oblacima... itd (više - manje) stoji, ali dotični oblak garantirano nije bio visok 22 km.

Kao četvrto:
Ko je spomenuo multihop ? Ja sam samo rekao da je signal ducting-om pratio zakrivljenost zemlje počevši od lokacije I4CVC/7 do nekog momenta gdje duct prestaje, pa je produžio pravolinijski u SC.

I na kraju tvoj post br2:
U večini slučajeva sea ducting jeste na malim visinama. Ali, kao što i sam kažeš tr može biti na bilo kojoj visini što dokazuje i tvoja veza. Naravno, i nad kopnom može biti duct, samo tamo je koristan jedino onda kao je viši od svih prepreka (planina) na trasi. More je ipak nešto ravnije...  Ja nikad nisam vidio da bi stanice na kopnu sa takve udaljenosti pucale u SCP (naravno uzimajući u obzir njihov ASL, sad ne govorim o IQ1KW), dok sam to više puta vidio kod stanica na obali.

Da ne bude zabune, ti tzv. "sea duct" striktno dijeliš od nekog  tzv. "tr duct" (tvoja terminologija), koji je, da te citiram, "refleksija od nazovimo ducting oblaka". TR jeste refleksija ili bolje reći lom signala na dva sredstva različite gustoće, može biti i u samo jednoj točki, ali vjeruj mi, pravi pravcati duct valovodi sa extremno jakim signalima mogu se formirati i na vrlo velikom visinama, iako se to dešava daleko rijeđe nego nad morem (ako želiš mogu dokumentirati vlastitim qso-ima).

Evo toliko, a odnose između tebe i škole se nebi miješao (ovo shvati pod "hi", malo šale ne šteti).

Pozdrav, Zvonko
P.S. Duboko se slažem se sa Zlatkom: first shoot, than ask... prvo uradi vezu, a onda pitaj kako si je uradio...
« Zadnja izmjena: 23. Kolovoz. 2011, 13:02:13 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a4wt

• Full Member
« Odgovori #33 : 23. Kolovoz. 2011, 11:52:14 »
Mi smo imali multi hop s tanjirom ali nizbrdo uz pomoc vjetra i ko kaze da nema multi hopova na 3cm cak se i golim okom vide ti hopovi oli ga  skokovi.
Sreca nabavili smo jos jednu talandaru(parabolu pa nam sad nije ni zao)
73 marko 9a4wt
imala majka dva sina jedan pametan a drugi radioamater

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #34 : 23. Kolovoz. 2011, 13:06:57 »
E to je pravi multihop.. postoji i trajni zapis   ;D ;D

1z

Luci, 9A1Z

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #35 : 23. Kolovoz. 2011, 19:07:12 »
Citat:
želim samo napomenuti da udaljenost koju mi tražimo nije od točke H do točke O, već duljina kružnog odsječka ispod te dužine.

Koliko mi je poznato uW se do sada prostirao pravolinijski, a ne po isjecku ili ARC? Ogib na 3cm je mislim samo oko 1.1
I4CVC/7 vidi cca 576km pod uglom od 1.6 stepeni

ad6iw
« Zadnja izmjena: 23. Kolovoz. 2011, 19:17:59 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #36 : 23. Kolovoz. 2011, 20:01:45 »
Kao drugo:
Kod kalkulacije horizonta možemo računati i sa WGS-84 elipsoidom, ali biti će dovoljno da račun svedemo na jednostavo rješavanje trokuta, trigonometriju... daklem, sferoid. Razlike u našem slučaju su gotovo zanemarive.
Ne razlike nisu zanemarive, jer ja sam računicom dobio da je za ostvarivanje veze bio potreban oblak na visini od 16km (što je ostvarivo i realno) dok si ti dobio da je za tu vezu oblak trebao biti na visini od 22km (što nije ostvarivo tj. to je nerealno)

Da sad ne ne radim copy / paste slikica, možeš pogledati kako to izgleda na http://www.ringbell.co.uk/info/hdist.htm gdje odmah imaš i online kalkulator horizonta koji možes isprobati. U vezi s slikom na toj stranici, da ne bude zabune, želim samo napomenuti da udaljenost koju mi tražimo nije od točke H do točke O, već duljina kružnog odsječka ispod te dužine. Pošto ja u svojem programu radim sa kutevima u radijanima, sve se svodi na jenostavnu matematiku gdje na kraju treba pretvoriti kut u udaljenost, poznavajući radius zemlje.
Ovaj link koji si naveo računa optički horizont, a kako mi ovdje govorimo i radimo sa mikrovalovima a ne o svjetlosti onda treba koristiti formule za radio horizont, ako pročitaš malo pažljivije mog post vidjeti ćeš da sam ja govorio uvijek o radio horizontu što je ispravno. Kada budemo radili laserske i ine optčke veze onda možemo koristiti nevedeni link.

Ova formula po kojoj ti računaš, naliči na tzv. Young-ovu pojednostavljenu formulu, jedino neznam odakle ti konstanta 4.12, kad mora biti 3.86. Youngova formula je 3.86 x sqrt(h) podrazumijevajući da je dobiveni rezultat i h u metrima, a radius zemlje 6371 km (vidi, npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Horizon). Ono što želimo dobiti je geometrijski horizont, a tvoja formula vjerojatno već ima ukalkulirani neki ogib valova (za koju valnu duljinu ? i s kojim gušenjem ? i odakle to da mora biti baš toliki ?) ili slično, neznam gdje si je uzeo.
Hm, probajmo ovako, možda će poznavanje osnovnovnih fizikalnih svojstava radio valova pomoći:
http://radarproblems.com/chapters/ch04.dir/ch04pr.dir/c04p3.dir/c04p3.htm

Sumnjam da je signal s gušenjem kod ogiba dovoljno jak kao ulaz u SC a da bude čitljiv nakon scatteringa (to naravno ne znači da nije dovoljno jak za diretkni QSO).
Ne prijatelju, nama ne treba geometrijski horizont, nama treba radio horizont, a otkuda konstanta 4.12? Pa da ne idem duboko u matematiku, uzmimo Wikipediju kao što si i ti uzeo za primjer, samo treba pročitati wiki stranicu do kraja... http://en.wikipedia.org/wiki/Line-of-sight_propagation
gdje ćeš pod odlomkom The actual service range i pod Example naći upravo ono što sam i ja rekao i taj jednostavni broj 4.12.

Ako uvrstiš vrijednosti u ovu formulu, dobit ćes vrijednosti bliske izračunu koje radi moj program. No pustimo moj program po strani ako mu ne vjeruješ, idemo na već spomenutu stranicu http://www.ringbell.co.uk/info/hdist.htm i iskoristimo online kalkulator koji tamo imamo (ako ti se taj ne sviđa, ima ih puno po internetu).

Ispada da je za 120 m ASL radius horizonta 39.1 km, a za 16km visine oblaka (kad se već odlučio za taj broj...)  451.1 km. Odnosno, zbrojeno 490.2 km. Znači, stanica na 120m ASL vidi oblak na visini od 16km koji je 490 km daleko pod kutem od nula stupnjeva... Stanici koja je dalje, taj isti oblak neće vidjeti (I4CVC/7: 567km). Pokušaj u isti program ukucati 22km ASL, tada ćeš dobiti udaljenost od 530km. Gotovo isto kao i moj program!
Ne znam za taj tvoj program, ali ako on tako tačuna, mogu ti reći da ti je program loš. Da ponovim po treći put, mi radimo sa radio horizontom a ne sa vizualnim ili optičkim horizontom.

Kao treće:
Sve što pišeš o kapima, ledu, niskim, visokim oblacima... itd (više - manje) stoji, ali dotični oblak garantirano nije bio visok 22 km.
Pa naravno da nije bio visok 22km što je izračunao tvoj software, bio je visok 16km kao što sam i izračunao, jer uostalom Cb oblaci ne dostižu ni teoretski ni praktično visine od 22 km.

Kao četvrto:
Ko je spomenuo multihop ? Ja sam samo rekao da je signal ducting-om pratio zakrivljenost zemlje počevši od lokacije I4CVC/7 do nekog momenta gdje duct prestaje, pa je produžio pravolinijski u SC.
Kao što sam i spomenuo ranije, nisam naišao na mixed prop. na mikrovalovima, daj mi neku referencu ili stručni članak na tu temu koja objašnjava mixed prop. na mikrovalovima. Dakle ducting + RS kao što ti tvrdiš za ovaj slučaj?

I na kraju tvoj post br2:
U večini slučajeva sea ducting jeste na malim visinama. Ali, kao što i sam kažeš tr može biti na bilo kojoj visini što dokazuje i tvoja veza. Naravno, i nad kopnom može biti duct, samo tamo je koristan jedino onda kao je viši od svih prepreka (planina) na trasi. More je ipak nešto ravnije...  Ja nikad nisam vidio da bi stanice na kopnu sa takve udaljenosti pucale u SCP (naravno uzimajući u obzir njihov ASL, sad ne govorim o IQ1KW), dok sam to više puta vidio kod stanica na obali.
Pa imaš upravo slučaj o kojem govoriš, OK1JKT postaja je bila sa druge strane u JO60rn polju, a imaš i rs veze sa E7posljednje expedicije na 3cm. Tu sam onda i ja sa rs vezom sa ok1jkt sa 200mw i 40cm dishom, pa imaš na youtube i moju snimku HB9 beacona na 3cm, naravno sa terase gdje je kod mene kućni asl 260m i nisam na moru

Da ne bude zabune, ti tzv. "sea duct" striktno dijeliš od nekog  tzv. "tr duct" (tvoja terminologija), koji je, da te citiram, "refleksija od nazovimo ducting oblaka". TR jeste refleksija ili bolje reći lom signala na dva sredstva različite gustoće, može biti i u samo jednoj točki, ali vjeruj mi, pravi pravcati duct valovodi sa extremno jakim signalima mogu se formirati i na vrlo velikom visinama, iako se to dešava daleko rijeđe nego nad morem (ako želiš mogu dokumentirati vlastitim qso-ima).
Pa naravno da odvajam sea ducting od tropo ductinga jer su oni različiti upravo zbog tih visina. A sea ducting se ne može pojaviti iznad kopna, zato se i zove sea ducting, to mislim da ne treba više ponavljati. Tropo ducting se nikada neće pojaviti na malim visinama kao sea ducting kao i obratno.
Kod tropo propagacije razlikujemo nekoliko vrsta, to je tropo scatter, tropo ducting i tropo enhacement. Kod topo scattera se događa jednostavno odbijanje radio valova, dok kod tropo ductinga taj signal može "putovati" ductingom. Kako si ti naveo "ti valovodi" se ne formiraju na jako velikim visinama, nego taj signal putuje unutar tog "valovoda" pa se onda misli da se on reflektirao kao tropo scatter koji bi za tu udaljenost trebao biti jako visoko.

Evo toliko, a odnose između tebe i škole se nebi miješao (ovo shvati pod "hi", malo šale ne šteti).
Ma naravno da malo šale ne šteti, ali ono što šteti je krivo interpretiranje i prikazivanje osnovnih fizikalnih i elektromagnetskih pojava i  prikazivanje nekih događaja koji pojedincima nisu razumljivi ili poznati na iskrivljen način ili nešto što je poznato samo vračevima, te na kraju svođenje svega ono što ne znamo objasniti iz kojekakvih razloga na zajednički nazivnik E-sporadika gdje postoji na stotine teorija koje sve imaju za pravo a ni jedna sa toćnošću ne mogu predvidjeti vrijeme i uzroke nastanka sporadika.

Pozdrav, Zvonko
P.S. Duboko se slažem se sa Zlatkom: first shoot, than ask... prvo uradi vezu, a onda pitaj kako si je uradio...
Vjerovatno bi rezultati bili puno bolji kad bi znali kako iskoristiti trenutne meteorološke podatke i situacije i unaprijed planirati određene moguće dx veze nego sjediti i čekati da nam "jabuka padne u usta". Jeli se to sad moderno kaže, da treba djelovati proaktivno?

Pozdrav, Adam
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #37 : 23. Kolovoz. 2011, 20:10:28 »
Adame, nije to škola napravila od tebe. Čini mi se, da je kriva Afrika! :)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #38 : 23. Kolovoz. 2011, 23:59:11 »
Adi, oćeš reć da imam previše slobodnog vremena koje trošim u krivom smjeru  ;D
Nikako da se iskobeljam iz te Afrike  >:(

Još 2002 do 2005 sam proveo na lokaciji otprilike 200Nm južno od Lampeduse (na jednoj fiksnoj instalaciji, tada je to bilo Libijsko more, danas ne znam  ;D) i onda sam u obilju slobodnog vremena pratio sea ducting koji se dešavao između Tunisa, Alžira i Francuske, te moje lokacije i Lampeduse, ili moje lokacije i Malte, Grčke itd... Taj sea ducting je tako dobro fukcionirao da se jednostavno "ekipa" sa mobilnim telefonima naučila na propagacije. Tada se još uvijek na jugu Italije koristio stari analiogni Etacs mobilni telefonski analogni sustav na 900 mhz, nikad prežaljene Motorole Startac hehehe. Uglavnom, čim bi "ekipa" vidjela da se baklja u kojoj smo neumoljivo palili plin okrenula prema sjeveru, svi su već bili na posebno uređenoj platformi na sjevernoj strani instalacije (prema Lampedusi) i do besvjesti grijali uha sa onim Motorolama koje su se grijale za poludit  ;D ;D
Šta se naime dešavalo, kada bi stalni sjeverozapadni vjetar promjenio smjer u južni uslijed kretanja masa i izmjena anticiklona onda bi taj južni vjetar donio topli pustinjski zrak (udaljen nekih stotinjak km) i prekrio hladnije more (temperature ne veće od 24 C) nakon 10tak minuta nastao bi sea ducting i telefoniranje bi počelo (sve dok vjetar nije promjenio smjer). To bi znalo potrajati i do par sati u ljetnim mjesecima dok u zimskim bi to bilo puno rjeđe i jako kratko. Zanimljivo je to da ako bi se popeli samo 3m više ili spustili samo 3m niže, signal bazne stanice udaljen 200 km bi se gubio!! Optimalna visina tog sea ductinga u tom dijelu mediterana bila je oko 30m nad morem.  Kod posebno jakih ductinga, bilo je zanimljivo skanirati i GSM mrežu gdje su istovremeno bili primani Grčki, Libijski, Tuniski, te operateri sa Malte sa jakim signalima. Naravno Telefoniranje preko GSM mreže sa takvih udaljenosti nije bilo moguće bez obzira na jake signale zbog načina rada ćelija...

Iz tog vremena potiču i one cheap yagi antene na boomu od metle i elementima od elektroda za varenje za područje rada od 900 Mhz. Donijeti bilo kakvu antenu u Libiju u to vrijeme bilo je ravno dobitku na lotu, kabel se nekako i mogao prošvercati (ako nije bio duži od metar)  ;D

Inače, da se vratimo na ovu famoznu RS vezu, još jedan dokaz koji govori u prilog da je to bila jednostavna RS veza je i ovaj:
http://www.ok1jkt.cz/2011/08/20/rs-continue/

Zvonko, mislim da ćeš morati osim korekcija formula, napraviti korekcije i kod srtm podataka koje koristiš, greška ti je ipak prevelika, skoro pa 100%. I4CVC kaže da mu je qth bio na 228m ASL a ne kako si ti uzeo za račun 121 m. Dakle na koncu je taj oblak bio i nešto niži, što govori o direkt RS između navedenih postaja...nikakav mumbo jumbo "tropo tunel pa gađanje u RS"...

pozz
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #39 : 24. Kolovoz. 2011, 07:30:01 »
Vrućina nam donosi dobar tropo (naravno prije svega iznad mora) svatko ko pogleda ovu sliku jasno je što znači prednost trase iznad mora (makar dio trase). Bilo bi zanimljivo izračunati kolki je zapravo ogib kod tog tropo-a ili drugim rječima koliko se prividno izdiže oblak ili drugim riječima koliko db gain-a za razliku od signala bez tropo propagacije. Možda do sada nije bilo, ali zašto signal ne bi mogao izaći iz ducta , pogoditi oblak , i isto kod povratka. Što on zna što je  duct ; ). Duct u određenoj mjeri treba gledati kao ograničeno geografski drastično povećanje radio horizonta.

http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

Luci, 9A1Z

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #40 : 24. Kolovoz. 2011, 08:12:59 »
Samo kratak komentar za AD6IW: Gorane, pogrešno si shvatio moju primjedbu. Radio valovi se ne šire po kružnom luku, no QRB se računa po kružnom luku, a ne stvarna duljina pravocrtnog puta radiovalova. To je bio smisao napomene.

Adame, nemam više ništa nadodati na diskusiju pa ovime završavam temu s moje strane. Ne skupljam rating za "Hero member".

CUL Zvonko
« Zadnja izmjena: 24. Kolovoz. 2011, 08:30:38 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #41 : 24. Kolovoz. 2011, 12:08:07 »
Tema je tropo ..

može li netko komentirati ovu sliku od jutros. Naravno oblaka zapravo nema. Da li je to tropo ?

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a2sd

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #42 : 24. Kolovoz. 2011, 12:21:10 »
73 Luci
Ja sam laik za to područje, ali mislim da na slici, po mom skromnom znanju o 10 GHz, nema ni u primisli nade za RS, a za tropo bi situacija vjerojatno dozvoljavala takve veze.
Jim
2sd

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #43 : 24. Kolovoz. 2011, 12:41:14 »
Jim , pozdrav! Ne, ne radi se o mogućnosti RS-a već o tumačenju slike s radara ( Bilogora) koja je po mojem iskustvu rezultat dobrih tropo prilika ako nije neka greška u produkciji slike od radara do weba ili naka tenhnička napaka.  Jer zapravo, u tom vremenu , danas u jutro (vidi  opis slike)  nama nikakvih oblaka. Lokalno vodimo diskusiju o tome već neko vrijeme pa sam dao stvar na  "širu raspravu".

1z

Evo osnovnih podataka o radaru:
RC Bilogora

valna duljina radara: 10 cm
    tehnologija: 1988. godine, obnovljeno 2005. godine
    radar postavljen: 1993. godine
    tip radara: Doppler radar - DWSR 88 S

Prikaz radarske slike je krug promjera 480 km. S desne strane radarske slike nalazi se skala refleksivnosti oblaka u dBZ-ima koja ide od 10 do 65 dBz-a u koracima po 5 dBz-a (mogu i druge mogućnosti). Konvektivna naoblaka tipično poprima vrijednosti 35 i više dBZ-a. U operativi obrane od tuče zabilježeni su Cb-i radarske odražajnosti i veće od 65 dBz-a. Što je veća odražajnost, Cb je tučoopasniji, tj. konvektivni procesi su izraženiji, oluje su jače.

Radarska slika na webu je rezultat "volume scan-a", koji počinje na elevaciji 0,5o, a završava na 34,9o. Cjelokupni "volume scan" traje do 8 minuta (ovisno o zahtjevima za brojem elevacija i definiciji ostalih parametara koji utječu na kvalitet radarske slike).

Prikaz radarske slike je PPI slika (panoramski prikaz), nosi naziv CAPPI, a pokazuje situaciju na 2.0 km visine (može bilo koji odabir visine plohe od interesa). Radarske slike se prikazuju u 15-minutnim intervalima, a uz sliku je termin početka radarskog mjerenja. Vrijeme prikaza slike na udaljenom računalu ovisi o obradi i prijenosu informacija.

Radar na Bilogori je Doppler radar, što znači da se može koristiti i u druge svrhe osim samog opažanja konvektivnih procesa (npr. mjerenje brzine visinskog vjetra, divergenciju vjetra, mjerenje količina oborine).

Na slikama je istaknuto vrijeme u UTC terminu:
    ljeti: lokalno vrijeme = UTC + 2h
    zimi: lokalno vrijeme = UTC + 1h

Luci, 9A1Z

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #44 : 24. Kolovoz. 2011, 13:59:00 »
Luci,

DHMZ site error.  Pogledaj brojeve iznad slike, tamo gdje su brojevi (sati) sivi, slika je generirana i dostupna. Bijeli brojevi nemaju danas generirane slike. 00 do 07 su sivi, 08 bijelo (to je tvoja slika), 09 do 12 (trenutno u 12.45Z) sivo, a ostalo bijelo... no ako klikneš na bilo koju bijeli broj, neku sliku ćeš dobiti (tko zna od kojeg datuma). Npr. i 18z daje neku sliku iako još nije niti 13z... Jedino što me čudi, na tvojoj slici piše 24. Aug, a kad ja kliknem na 08z onda piše 23. Aug... možda je u međuvremenu bilo o ručnih intervencija na site. A i slika izgleda kao da im je radarska antena pala sa stupa pa love refleksije od bliže okoline, hi...

CUL
« Zadnja izmjena: 24. Kolovoz. 2011, 15:46:14 9a6ww »