Autor Tema: RS  (Posjeta: 9731 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a1cal

• Newbie
  • *
Odg: RS
« Odgovori #15 : 16. Kolovoz. 2011, 10:10:15 »
Pozdrav Luci tebi i svim ostalim mikrovalovcima,

Super qsl, valjda sam je i ja dobio za qso isti dan, trebam vidjeti u klubu. Zaboravio si napomenuti (iako se to vidi s qsl-ke) da je veza bila SSB što baš nije olakšavajuća okolnost za ovaj qrb.

Nego da se i ja malo pohvalim, jučer sam uradio prvu vezu 9A - SP na 6 cm sa SP6GWB. Scatter je bio iznad JN88, skoro direktni forward scattering što je olakšalo vezu pošto mi imamo svega 100 mW. SP6GWB koristi 90cm offset i 2W, raporti su bili 55S s moje strane i 51S rcvd. Drago mi je da veza nije bila sked, bila je bez dogovora, iako moram priznati da sam na microwave chat-u vidio da ide zvat CQ na 6 cm, bez čega, naravno, nebi bilo qso.

Nadam se da će još biti dobrih RS-ova ove godine (naravno bez štete za vinograde)!
CUL, Zvonko (9A6WW)

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #16 : 16. Kolovoz. 2011, 10:31:04 »
Čestitam !

Dobra vijest da to tako ide i na 6cm. Ipak je 100 mW prilično mala snaga. Nadam se da će biti još zanimljivih veza na 5GHz.  Oblak je jučer baš negdje prošao preko tebe nadam se da doma nije bilo štete od RS loptica.

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #17 : 19. Kolovoz. 2011, 13:00:31 »
Nova verzija Scploc može se skinuti sa Google Documents na slijedećoj adresi:

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0BxW8dYs4XWqSNGQwZjIxMWUtY2NlMy00YWM5LWJiMWMtMjEzN2E1ZGRjODE4&hl=en_US

Za skinuti odaberite "Action" download.

Promjene: I3 i HA karta

Napomena da je da je za O.S. Windows dovoljno skinuti scploc.exe.

Na žalost, još uvijek ništa od uputstava (moja lijenost, sri) možda nešto napišem na g.o. Ova informacija je prvenstveno za stare korisnike scploc-a (moje beta-version testere, hi) koji se već snalaze i bez uputstava. Naravno, ako želi probat netko ko nije upoznat sa scploc, neka izvoli, snaći će se bez problema u osnovnim funkcijama ...

Kad malo sredim dokumentaciju, otvorit ću novi scploc topic na ovom forumu. Za sada, samo ova kratka info pod RS topic, mislim da nije tematski promašaj (Sri ako zvuči malo kunfuzno za one koji nisu upoznati s temom).

73's Zvonko

***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #18 : 19. Kolovoz. 2011, 13:14:01 »
Hvala Zvonko,jučer dobio "tajnim kanalima" ,probao radi skoro kao stari....hi!
Gudlak Z/sb
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #19 : 19. Kolovoz. 2011, 14:20:51 »
Hi Zlatko,

To se veli imenjačkim kanalima, hi... još sam na qrl al idem doma pa na lokaciju, vidim na kartama RS tarapana...

GH
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #20 : 19. Kolovoz. 2011, 20:52:51 »
Pozdrav mikrovalci ...
upravo se vratio s lokacije...Nekim čudom zaobošli nas glavni oblaci . Ipak  antene dobile ali i pregrmile  jaki nalet vjetra oremda su se parabole okretale ko divlje u rotatoru.  Nakon toga malo slušanje. Atmosferea čista signali farova kao nikad.  U oblaku jn66 čujem i6/beacon.  Malo poslije slušam 14cvc/7  u QSO s OK1JKT koji poziva i poziva , a meni crko taster po prvi put u njegovom dugom životu. Nije preostalo ništa drugo nego fučkati. Na fučku "skinuo" Adama  koji se valjda čudom čudio o čemu se radi. Ajde sad znamio da i to ide, Na žalost Omjer snaga je bio prevelik za dozvati I4CVC/7 ali i nepovoljna geometrija. Na bandu sam čuo još i Zvonka i S54AA u istom  oblaku.  Još se čuo CVC kad sam se morao evakuirati...

Čujemo se !

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #21 : 19. Kolovoz. 2011, 23:25:03 »
Luci, dobar ti je elektronac  ;D
Nisam odmah "ukopčao" o čemu se radi Luci jer je istovremeno ispod nas pozivao i4cvc/7 te jedna ssb postaja i onda ti. Sva ta gužva u šesnajstercu pri jakom RS i tvojim "elektroncem".

Dosta je toga danas slušao i odrađeno, dakako ide to i sa malom snagom, sam treba strpljenja i malo znanja... Evo ODX večeri je bio OK1JKT iz JO60RN sa odličnim 59s signalomna 10GHz, kod mene sa 200mW i 40cm dish antenom.

Nadam se da se čujemo u activitiju na 23cm....
Odradili smo i na 23cm qso Dinko 9A6AR i ja i to refleksijom od neke planine u Italiji....ide to i sa jednostavnom opremom..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #22 : 22. Kolovoz. 2011, 12:15:32 »
Pozdrav mikriči,

Veze koje je I4CVC/7 radio 19.08.2011 su sve prije nego obične RS veze. SCP je bio iznad JN66JN, 567km od JN71SU (lokator od I4CVC/7). Pošto je prema SRTM podacima JN71SU na 121m ASL (plus minus neka razlika jer su podaci u rezoluciji od 100m za horizonltalne koordinate), SCP bi trebao biti na visini od 22 km da bude iznad horizonta (čitaj: vidljiv) u JN71SU. Naravno, nikakvog tajfuna ili tropskog supercell nije bilo na toj lokaciji, tako da to nije moguće. Isključena je i neka veća zabuna oko pozicije scp, jer eventualno za refleksiju dolaze u obzir još dva scp koji su bili vrlo blizu JN66JN, najbliži 530 km od I4CVC/7 što još uvijek zahtijeva visinu SCP od 19km.

I4CVC/7 je imao sreću s odličnim ductingom iznad Jadrana koji je bio prekinut na pravom mjestu da pod odgovarajućim kutem upadne U RS.

Ako želiš obarati rekorde na 3cm, očigledno moraš imati QTH na 2000+ km kao IQ1KW, ili pak biti na morskoj obali.

Ovakve pojave su iznad kontinenta malo vjerojatne jer "normalan" tr sig, ogib od prepreke ili reflektirani signal su jednostavno preslabi da nakon raspršavanja na SCP imaju dovoljnu jačinu signala da budu upotrebljivi. Naravno, valovod iznad mora je nešto drugo!

Čestitke svima koji su ga uradili, našima, S5, DL, a posebno OK1JKT kojem je to u direktnom qrb 981 km(JN71SU - JO60RN). Na žalost ja nisam u toj grupi pošto prema JN66 imam visoko drveće koje je još dodatno bilo mokro nakon kiše (na momente sam ga nazirao na frekvenciji dok ga je Luci primao sa S5).

73's Zvonko

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #23 : 22. Kolovoz. 2011, 13:49:50 »
I4CVC/7 je imao sreću s odličnim ductingom iznad Jadrana koji je bio prekinut na pravom mjestu da pod odgovarajućim kutem upadne U RS.
73's Zvonko

Pozdrav,

o kojem ductingu preko Jadrana misliš da je riječ?

Nešto mi ta tvoja matematika ne štima...

pozz
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #24 : 22. Kolovoz. 2011, 14:03:55 »
Zvonko , u pravu si . Umješan je duct ( dobar tropo , good take off, dobar ogib ) iznad mora kao u ostalom i kod evropskog rekorda između F o OZ stanice od mislim 1088 km. Od prvih par veza po duljini samo par zadnjih tj. najkraće  su iznad kopna i to u ravnici u DL prema F.  Drugi  dobar  kopneni pravac bi mogao biti I1 prema UT.  Svjetski rekord u USA je također  duct na obje strane veze do oblaka. I4XCC upada u oblake 500 km daleko od njega , mi samo do cca 300 možda 350. No to ne znači da to nije regularna RS veza. To samo znači imati dobru lokaciju.  S obzirom da je tropo veza iznad more i do 2000 km  s izuzetno jakim signalima nije nevjerojatno zamisliti da netko u EA8 ili  D44 napravi RS vezu  s nekim iz unutrašnjosti EA.  ( uz puno sreće i pravilnim poslagivanjem oba tipa propagacija... no  to je ljepota veza :sjeti se samo interesantnih veza na 6m : Es ulaz u F2 , Es ulaz u Au Es ulaz u TEP itd....

Meni ostaje zadovoljstvo slušanja  obje strane veze od 981 km. ; ) Bravo za obojicu!

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #25 : 22. Kolovoz. 2011, 14:44:11 »
Bok Luci,

Naravno! Naravno da je veza regularna RS veza, u protivnom na drugim bandovima, npr. 6m - to ti kao stari 6-metraš znaš - niti jedan rekord tamo nebi bio regularan jer se kod odx-ova sve radi o mixed propagacijama.  Dapače, čestitam učesnicima (i divim im se, čak i pomalo zavidim) u QSO koji su ulovili rijetku priliku - (time se, uostalom mi radioamateri bavimo, zar ne? Što rijeđe to bolje).

9A4QV: Matematika ne može štimat il ne štimat. Matematika daje neki rezultat koji veli neki broj. Ove podatke koje sam ja naveo nisu neka velika mudrost. Ako želiš formulu, mogu ti je poslat, ali to se lagano nadje na internetu.  Što dalje od SCP, to scatter treba biti na većoj visini (ako ne, onda tvoj QTH). Zemlja je okrugla...  ili možda misliš drugačije ?

Pozdrav, Zvonko
« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz. 2011, 15:08:52 9a6ww »

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #26 : 22. Kolovoz. 2011, 16:54:21 »
Glavno da je prošla veza!
Kad su ovi moji "luzeri" bili na Vlašiću,JN84TG-1950m,bez imalo srama su tukli kroz oblak u JN67NW i JN78VO (vidi na KSt chat review-06.08.2011. E7/9A6K) preko 550km.
Ja sam bio puno bliže oblacima a nije ni zucnulo.Uradili su i DL7QY i DC8EC i OK1JKT i SP6GWB....a ni Marko ni Marin nisu Talijani.....hi!
Znači imali su važan faktor---visinu.EEEEE da je na mjestu CVC-a bio moj drug XCC ma taj bi radio i prijemne ops koliko je dosadno uporan!
Gl pa se čujemo...Z/sb
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #27 : 22. Kolovoz. 2011, 19:58:53 »

9A4QV: Matematika ne može štimat il ne štimat. Matematika daje neki rezultat koji veli neki broj. Ove podatke koje sam ja naveo nisu neka velika mudrost. Ako želiš formulu, mogu ti je poslat, ali to se lagano nadje na internetu.  Što dalje od SCP, to scatter treba biti na većoj visini (ako ne, onda tvoj QTH). Zemlja je okrugla...  ili možda misliš drugačije ?

Pozdrav, Zvonko

Kao prvo:
zemlja ti baš i nije okrugla... ;D

Kao drugo:
formula koju su meni u školi utuvili u glavu je da se radio horizont računa pomoću formule
d=4.12xsqrt(h)  gdje d=radio horizont u kilometrima, sqrt=korijen, h=visina antene u metrima.
uvrstimo li u tu formulu nadmorsku visinu od 120m postaje i4cvc/7 dobijemo radio horizont 45 km.
Uvrstimo li u tu formulu visinu oblaka od 16000m dobijemo radio horizont od 521 km.
Zbrojimo li te radio horizonte dobijemo udaljenost SCP od navedenih 566 km.

Kao treće:
u jednoj drugoj školi su me učili da postoje niski srednj i visoki oblaci. Cb po osnovnoj podjeli spada u grupu niskih oblaka ali kako oni spadaju i u grupu vertikalno razvijenih oblaka, onda se oni protežu i u grupe srednjih i viskoh oblaka, pa tako Cb u iznimnim slučajevima (kao što je bio i ovaj) mogu dostizati visine i oko 15000 metara!!
Vertikalno razvijeni oblaci razvijaju se ili zbog toplinske konvekcije ili zbog sudara fronti i dizanja fronti. U posljednjim slučajevima to bi bila toplinska konvekcija gdje se topli zrak naglo diže u visinu gdje dolazi do kondenzacije vodene pare pri čemu se oslobađa velika količina energije te se stvaraju takvi vertkilani teški kišni oblaci koji u svojim nižim djelovima imaju vodene kapljice a u dovljno visokim (hladnijim) imaju i led.
Reflektivnost takvih oblaka je velika, što se dalo vidjeti i po radarskim kartama a i čuti na mikrovalnim frekvencijama.

Kao četvrto:
Multi hopovi uzrokovani različitim vrsta propagacije još nisu zabilježeni u praksi a ni u teoriji za mikrovalna prostiranja, barem mene to nisu učili u jednoj trećoj školi. Možda je ovo ipak nešto novo :-X.

Evo Zvonko, to bi bio moj odgovor tj kako ja razmišljam, ako razmišljam krivo onda mi reci pa ću ponovo razmišljati i ako mi možeš reći koji dio ove moje priče nije točan, pa da mi vrate pare iz škole (ovi koji su me krivo naučili)

pozdrav i do slušanja...
QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #28 : 22. Kolovoz. 2011, 20:35:16 »

Ako želiš obarati rekorde na 3cm, očigledno moraš imati QTH na 2000+ km kao IQ1KW, ili pak biti na morskoj obali.

Sa prvom izjavom ne bih se apsolutno složio! Govorimo li o ductingu u konkretnom slučaju, onda ako ga je i bilo postaja I4cvc/7 je mogla eventualno koristiti tropo ducting za uspostavu veza sa obliznjim postajama. Takav tropo ducting sam i ja iskoristio da bi odradio vezu sa dotičnom postajom. Dakle, ja sam bio na 400m ASL i4cvc/7 je bio na 120m ASL i to je klasičan tropo ducting. Signal se odbio od tog nazovimo ducting oblaka i veza je uspostavljena. Nema tu nikakvog prekidanja ductinga ili slično, takav ducting funkcionira kako iznda mora tako i iznad kopna. Neke postaje koje su na višim nadmorskim visinama jednostavno ne mogu u pojedinim slučajevima koristiti takav ducting jer je on niže, znalo se dešavati i na 2m da postaje koje su niže odrade dobre dx-eve dok postaje na Velebitu u isto vrijeme ne čuju uopće ništa od radjenih veza!!

Sea ducting (u Jadranu) se pojavljuje na visini od cca 15m. Upravo stoga postaje čiji QTH je znatno viši od 15m ne mogu koristiti ovaj način propagacije mikrovalova. Kao što je i Goran rekao, nakon što signal dođe do kopna, sea ducting prestaje!! (Zato se i zove sea ducting ;D)

Što se tiče druge izjave o obaranju rekorda i qth, tu se mogu djelomice složiti...
Sve ovisi koja se vrsta propagacije želi koristiti. Ako želimo "roknuti" RS rekord na 3cm onda bi trebalo ići u tropska područja, recimo zapadna Afrika područje Liberije, Nigerije gdje dolazi do formiranja ogromnih Cb oblaka zbog toplog zraka koji dolazi sa istoka koji se sudara sa vlažnim i toplim zrakom iz Bengalskog zaljeva gdje se stvaraju oblaci koji dostižu visine i do 18000 metara što je česta pojava u tim područjima.

Ako želimo roknuti sea ducting record, onda je područje zapadne USA obale i Havaja jedno od najboljih. Vjerovatno se pitamo pa zašto onda i nije oboren tamo taj rekord. Upravo smo o tome i razglabali AD6IW i ja i jednostavni zaključak je taj da je lokalni 3cm beacon na vrh Havaja jako visoko i samim time ne postoji šansa da se ostvari Sea ducting. Možda zvuči nelogično ali dvije postaje na razini mora sa po 15w u anteni dobitka cca 35db bi mogle ostvariti ovakav poduhvat...

Ako ima sponzora za avionsku kartu prijavljujem se  ;D

pozdrav
QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #29 : 22. Kolovoz. 2011, 20:58:43 »
"Ako ima sponzora za avionsku kartu prijavljujem se  ;D"

I tata bi sine!!!