Autor Tema: Ajmo sad malo 13cm  (Posjeta: 9270 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Ajmo sad malo 13cm
« : 28. Prosinac. 2009, 14:06:39 »
Evo testiranje stare Teletra krame, oscilator na 1,9 GHz, mogućnost podešavanja od 1830-1950 Mhz..
Istina, napajanje oscilatora je kao stvoreno za portable +24v i -16v  :-\

Izlazna snaga 0dbm, pa sam morao odmah zakačiti jučerašnje pojačalo da to malo izmjerimo...
Ideja je dakle miješati L.O. 1888 Mhz i MF od 432 MHz i doletjeti na 2320 Mhz.

Prva faza L.O........
(Ako ne bude bilo ok, iskoristit ćemo LO za 5,7 ghz beacon - lokalni)

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
Odg: Ajmo sad malo 13cm
« Odgovori #1 : 29. Prosinac. 2009, 12:17:41 »
Od ove cigle ništa, L.O. šeta unutar 2khz, za ATV UFB ali za narrow mode no-good  :-\
Idemo dalje, drugu ciglu na stol (malo veću), da testiramo...

Evo vam poor man prescaler na slici izrezan iz SAT-LNB-a, Motorola MC12079..
podešen da dijeli sa 64 pa frekvu LO izračunajte..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 29. Prosinac. 2009, 17:26:56 »
Nema kristala, neka čudna (meni) tehnologija, po izgledu, reklo bi se odmah generaciju poslije Markonija  ;D ;D
Unutra je neka reztonantna šupljina (izglodano u masivnom bloku aluminija), neki čudni poluvodiči i to je to...
Nema PLL-a

Našao sam još jednu veću ciglu, kola ima neku vrstu locka, upalio je i radila je cca 5 minuta dok nisu elektroliti počeli pucati  ;D. Također oscilator sa tom šupljinom ali ima neki pll. Kristal je na 11.xxx mhz točno 160 puta niža frekvencija od izlazne. Zašarafio i > baja. Ne isplati se gubiti vrijeme sa tom kramom...

Trenutno radim sa nekim manjim ciglama ne baš toliko starim sa PLL na 700 mhz pa x3 na 2100 mhz ali i tu je bilo dima, kutija je crna iznutra, misli da će i to > baja.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 01. Siječanj. 2010, 13:31:48 »
Odbacio cigle u novoj godini i krenuo sa "starom" provjerenom tehnikom..
Matjažev (malo modificirani) LO.
Frekvencija se može podesiti u rasponu od 1 MHz na 629 MHz sa trimer C i zavojnicom (kristal je kvalitetniji od kompjuterskih) koji su se mogli nategnuti max 150 khz..
Izlazna snaga 11dBm

Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 01. Siječanj. 2010, 20:06:00 »
Majstore pozdrav  ;D ,

Oscilator radi kako overtonski oscilator, koristim treći overton, i dalje ide umnažanje da bi na kraju dobio 36 puta veću frekvenciju od osnovne,
kristal je u serijskoj rezonanciji, serijski sa njim je dodana i zavojnica i kondenzator,
kod serijski dodanog kondenzatora ne smanjuje se Q faktor,
naravno samim time se smanjuje i povlačenje frekvencije,
podatke za kristal nemam (Lx i Cx te neznam ni koji je rez).

Ne koristim petlju jer je stabilnost zadovoljavajuća za ove naše "zemaljske" veze  ;D..

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 02. Siječanj. 2010, 08:52:00 »
Hi ekipa, Sve naj u 2010 NY !!!

Vidim ja da cete me ipak zatrovati sa tim GHz pa cu se morati pristekati ovoj ludoj ekipi !!!
Ozracen sam ionako previse pa ne koga briga za jos malo, mozda se stice imunitet nakon nekog vremena.

Cujemo se................

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 03. Siječanj. 2010, 23:48:14 »
Gorane UFB opaska!

Išao sam malo detaljnije razmatrati kako smanjiti taj phase noise kod "tih" oscilatora koje lemimo u samogradnji. Na neke faktore ne možemo utjecati, a na neke možemo, tako da sa malo pažnje možemo koliko toliko smanjiti taj phase noise.

Kako mi koristimo kristale na niskim osnovnim frekvencijama (jer ih imamo u furdi  ;D) jasno je da umnažanjem frekvencije umnažamo i fazni šum i to po principu 20log(N). To ne možemo izbjeći, osim da koristimo kristale na višim osnovnim frekvencijama osciliranja. Ili da koristimo YIG-ove koji su danas sve dostupniji pa dijelimo YIG sa 10GHz na potrebnu nam frekvenciju (dupla korist maji fazni šum i bolja stabilnost). No kako mi radimo sa rover i cheap and dirthy transverterima idemo sa cheap kristalima dalje  ;D

Ajde, šum ćemo smanjiti ako koristimo kao aktivne komponente BJT umjesto FET tranzistora, jer imaju manj flickering noise, to možemo uraditi.

OCXO nećemo koristiti jer smo već rekli da koristimo cheap kristale.
Ali zato kako radimo u portablu, možemo koristiti baterijsko napajanje koje nam daje čisti power supply za oscilator, to pomaže puno...

Onda kad smo u portablu, nemamo blizu PC-a i to pomaže kod faznog šuma...
Ako je moguće zalotati ćemo oscilatore sa većom snagom i dobiti bolji odnos signal/fazni šum....

Vidim podatke iz datasheet da je fazni šum pojedinih oscilatora koji se prodaju ustvari mjeren u idealnim uvjetima, koje mi ne možemo postići, dakle faradejev kavez, temperaturna izolacija, bez vibracija (jako bitno!) itd.
To znači da su ti podaci samo okvirno korisni nama, čisto da bi usporedili dva oscilatora međusobno, a fazni šum koji ćemo dobiti u gradnji i aplikaciji iz tih oscilatora je sasvim nešto drugo.

Po meni, nama je u jednostavnim gradnjama bitno zadovoljiti neke osnovne zahtjeve koje možemo jednostavno izvesti, jer bi ostatak zahtjeva iziskivao više $$$ sredstava od vrijednosti uređaja kojeg radimo  ;D

Što se tiče jittera kristala, to bi bilo moguće izmjeriti kao što si i rekao sa digi-skopom ali konverzija je po meni jako kompleksna:

Najprije bi trebalo mjeriti varijancu svake periode naspram prosjeka i onda dobiti RMS jitter po periodi i onda pomoću Leeson-ove jednadžbe izračunati phase noise za tu frekvenciju. Za Leesona su nam potrebni podaci kao što su Q loaded, pa onda snaga kroz rezonator itd. I pri samom pokušaju razumijevanja ove metode sam se zapetljao, možda nekome to ide bolje  :D

Ili je lakše upaliti instrument i direktno mjeriti phase noise (onaj ko može  :P )

No dobro, bilo je korisno, barem sam našao neke metode (indirektne) mjerenja tog faznog šuma gdje se sve svodi na neki etalon ili uspoređivanje sa drugim oscilatorom koji ima već poznat pahase noise...

Idem spavat, dosta te nauke za danas  ;D

ajde može još malo, naišao sam na zanimljivo uključivanje u raspravu "starog majstora" koji se sada skriva iza pozivne oznake N1UL i osim što je par puta "popljuvao" Agilent :-) iz rukava je istresao par njegovih dobrih reducing phase noise fora :-)
http://www.edaboard.com/ftopic338911-30.html
« Zadnja izmjena: 04. Siječanj. 2010, 00:26:29 9a4qv »
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 04. Siječanj. 2010, 01:07:56 »
Vidi se tko ima volje za rad.....

Nego majstori kada ste se vec udomacili na 2 GHz ima li netko jednostavnu i provjerenu aplikaciju za DOBAR VCO, podrucje od 2.0 do 2.2 GHz, sto veci izlaz to bolje, a fazni sum me ne sekira toliko posto ce biti moduliran sa +/- 100 KHz i nalazi se u predajnoj strani. Moram modificirati neku kramu po hitnom postupku pa trazim zadovoljavajuce rjesenje.....

Ili da uzmem neki modul od Z-Comm.INC (npr. V613ME21), i kraj price ???

73....... 

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 04. Siječanj. 2010, 10:19:28 »
Oscilator guru zafrkava konkurenciju ali vidim da ga svrbe vasi x-parametri,  ;D

Damir, uzmi Z-comm kao sto i sam kazes ili mozes i MAX2750/51/52.
Kako se kaze, ne znas od koje bolesti umrijeti  :D ali ako ti nije bitan fazni sum, mozes to izvesti...

Mi u nasim ATV tx koristimo MAX2750 i imamo PLL gdje mjenjamo frekvenciju najmanji korak 125 khz.
Kako je izlaz samo -3dbm imamo jos par mmica i dolazimo na cca 50-60mw outa, ovisi o mmicima koje stavimo unutra.

Imam jednog slozenog sa sa izlazom od 60mw pa mozemo probati ako ti odgovara, da testiras modulaciju etc....
Ovaj 2750 ne moze ici ispod 2200, trebalo bi uzeti 2751 ili 2752 koji odgovaraju tvojim potrebama..

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #9 : 08. Siječanj. 2010, 20:49:48 »
Modificirani Matjažev umnoživač iz ZIF SSB-a za 3400 MHz.
U originalu 425 x 4 =1700, kod mene 629.33 x 3 =1888

Ulaz također modificiran, umjesto ATF35376 stavljen MMIC SNA-386 od Sirenze (ERA-3), izlaz nemodificiran sa BFP-420...
Na ulaz doveden signal 11dBm preko ATT 5dB = 6dBm i na izlazu dobio 14dBm na 1888 Mhz, i više nego što treba...
Stabilan rad, bez nekih kritičnih oscilacija....

L.O. bi bio dakle gotov....
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #10 : 10. Siječanj. 2010, 17:45:20 »
Pipe cap filter 2320 MHz,
NIBCO 1", stijenka 1,5mm

Prvo (brzinsko) podešavanje I.L. 2.5-2.7dB @ 2320 MHz
Mjerenja u tijeku  :D

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #11 : 11. Siječanj. 2010, 17:51:02 »
Evo još jedna LEGO kocka:
shaker  ;D od 200-3000 MHz sa RMS-30....

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #12 : 16. Siječanj. 2010, 18:24:44 »
Još jedan fffffffffffilter
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #13 : 06. Travanj. 2010, 14:46:45 »
L.O
x4
X-verter
27dBm amp

fali još preklapanje po S53MV i VOX

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #14 : 05. Srpanj. 2010, 13:23:16 »
Za ovaj Ljetni kup nisam nosio 13cm ali za idući kup, ako nadjem kojeg šerpu...
Evo Homebrew X-verter 2320 / 432 MHz

500mW out...

QV
Heinrich Rudolf Hertz