Autor Tema: IARU I. Region VHF contest 2009  (Posjeta: 27569 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
Odg: IARU I. Region VHF contest 2009
« Odgovori #60 : 09. Rujan. 2009, 19:03:46 »
Vidim da je Robi lijepo popunjen logovima, svaka cast !

73

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #61 : 09. Rujan. 2009, 23:50:13 »
Porečan ..Pazinjani ....bravo....dobre slike sa Gomile .....Studena je ok...gdje je vino....?

mens sana in malvasia istriana!!!
evala gremo, uz dosta pločevinki goldhorna (rekli bi na slavniku zlatorog) ide ...
imao je 20 qso vise od nas u momentu kad smo ga radili... very high noise on the band :)
9a1bjk 14W 221R 96 qso, još malo i bolji od nas :D poklanjam im alinco linear 60W pa nek nas oderu :D (čim ga popravim)
.....
i da, veliko bravo porečanima!

žalosnih 1:5 večeras...

i narančasta sprava zakazala, drugi put bolje... biramo lokaciju za god unaprijed...

73 sleppy mirko
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #62 : 10. Rujan. 2009, 07:22:55 »
Mirko od lokacija ono brdo na Cresu ili JN74lt, po mogucnosti uz prave sprave :)

Offline oe1ems

• Newbie
  • *
    • Contesting
« Odgovori #63 : 10. Rujan. 2009, 08:26:17 »
davore koliko je meni poznato JN74LT je velebit (vucijak) a ne cres

73
ems

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #64 : 10. Rujan. 2009, 08:34:13 »
pa napisao sam 2 lokacije, cres ili vucjak.
Ja sam i dalje od uvjerenja da sa vucjaka sa pravim setupom se ide dosta preko 300k ali nikako da se to izorganizira kako treba.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #65 : 10. Rujan. 2009, 11:08:20 »
Davore, iza tebe očito stoji veliko iskustvo rada s Velebita ;)

Iako sve izgleda jako jednostavno, iz osobnog iskustva - nije baš.

Problem prvi - napajanje, a onda svi ostali.

Teoretski, potpuno si u pravu, ali avaj...

Uz puno manje napora 300K su dohvatljivi iz JN85 ili 86, ali još nam malo fali.

Po mom "bogatom" iskustvu, Lička Plješivica je još bolje rješenje, ali uz puno jake tehničke podrške i pripreme. I agregat od 10 kW, seveda  :D

CU MMC

GG

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #66 : 10. Rujan. 2009, 11:42:44 »
Davore, iza tebe očito stoji veliko iskustvo rada s Velebita ;)

Iako sve izgleda jako jednostavno, iz osobnog iskustva - nije baš.

Problem prvi - napajanje, a onda svi ostali.

Teoretski, potpuno si u pravu, ali avaj...

Uz puno manje napora 300K su dohvatljivi iz JN85 ili 86, ali još nam malo fali.

Po mom "bogatom" iskustvu, Lička Plješivica je još bolje rješenje, ali uz puno jake tehničke podrške i pripreme. I agregat od 10 kW, seveda  :D

CU MMC

GG
Te naklonost WX onima gore ;) Jedna od najbitnijih stvari.
čirs Pa3k

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #67 : 10. Rujan. 2009, 12:15:16 »
Nisam rekao da je jednostavno, nego da je to >300k lokacija.
Isto kao i lička plješevica na koju se moze doci puno jednostavnije ili bracina klekovaca u JN84GJ.
300k je vec napravljeno iz 9A5Y. Gogo kad budu logovi na robotu izmerdjaj 5y i 1p log pa dodji do zaključka.

73

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #68 : 10. Rujan. 2009, 12:37:37 »
Normalno, sve je moguće, samo je pitanje izvedivosti. Moguće je i s Učke, ali nije izvedivo.

Koliko znam 9a5y je lani pao jako malo ispod 300k, ne znam za ovu godinu. ALi tu su, u malo boljim prilikama eto ih.
I svih ostalih.

To što vrijedi za Vučjak, vrijedi za bilo koji >1600 m asl vrh na Velebitu i Plješivicu,  O tuđim planinama ne BiH...

Bilo bi sjajno kad bi se taktika aritmetičke sredine tipa 9A1P+9A5Y=>300K mogla samo tako primijeniti, ali nije baš ista pjesma. Potegneš pravac od 65vg do 85po i odabereš najviši vrh na pola puta i juhuhu...

Za takvo razmišljanje treba imati puno baza podataka i iskustva na band in vivo... Čovjek bi rekao da su JN86BE i JN86HF jedno te isto, još je BE 700 m viša, ali ajde ti objasni Saši i kompaniji ;) Njima je HF bolji...

Ilustracije radi, 9A0R 2002 godine u 190 K bodova i 450 veza ima 30 DL postaja, a to ti odradiš iz dnevnog boravka kad ti je dosadno... Imali smo 2x500W, 2xM25WL i 4x9 i M28Wl, ali eto...
Pojeo nas uvijek isti 9a5y i još 9a2L s Plješivice....

ALi rezultati iz Istre s malim asl i dalje oduzimaju dah...

Bude li sreće, naredne godine s Vučjaka bi mogli razvit neku strategiju pa da vidimo... Lani mi je pošlo za rukom, ali ko zna šta će bit.

CU GG

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #69 : 10. Rujan. 2009, 12:49:44 »
ovih 210k iz JN65vg je sa samo 2 sistema i katastrofa prilike preko mora.
Uz jos 2 sistema i normalne condx preko mora moglo bi se do 250-280k ali tu je krov za ove lokacije.

Offline 9A6XX

• Newbie
  • *
« Odgovori #70 : 10. Rujan. 2009, 12:53:17 »
neki imaju logističkih problema, neki imaju problema s linearima i antenama... šteta da se te dvije komponente rijetko povezuju... mi smo na Gomilu bez problema donesli 10 KW agregat, jedino što nam je isti najviše koristio za električni roštilj, indukcijsko kuhalo i uređaj za hladnu/toplu vodu :-)

ako se neke kockice poslože nadam se da ćemo kroz neko vrijeme izviditi i kakav sjeverno talijanski vrh, pa makar i sa 100W i 13L :-)

kad se pogleda s pozitivne strane, preko 10 veza po korištenom elementu i 1.5 veza po korištenom wattu, optimalno zagađivanje etera :-)

73,
Hrle - 9A6XX

Offline oe1ems

• Newbie
  • *
    • Contesting
« Odgovori #71 : 10. Rujan. 2009, 14:11:26 »
Posto nam je Vlatko na brodu, uzecu si za pravo da dam par kometara sto se tice JN74LT 1644m ASL, Velebit, vrh Vucijak.

Imao sam priliku da radim nekoliko contesta na 2m sa te lokacije zajedno sa Vlatkom 9A9R, a cak je u jednom navratu bio tu i Gogo 9A6C.

Sve u svemu lokacija je odlicna (kad je vrijeme odlicno), inace kud koji mili moji, ili su oblaku koji je tako vlazan
da je sve u roku od 5 min totalno mokro, ili kad krenu gromovi pucati bjezanija u planinarski dom koji je nekih
50m ASL ispod na juznoj strani.
Od 3 septmebarska contesta koja sam bio gore 3 puta je vrijeme bilo lose, a u dva navrata smo prekidali contest i bjezali sa vrha zbog gromova.
Ako se nevaram  5y ekipa jedne davne godine osvanula gore pod dnijegom.....u septembru.....

Slijedeca mana je struja......ustvari postoji neki strujni kabel u koji je u nekoliko navrata prenosi energiju groma prema
obliznjem planinarskom domu, sa svu srecu isti je vose manje stalno otpojen inace bi u domu bilo svega i svacega.
Znaci losa struja koja bi se "mozda" mogla rijesiti polaganjem barem 300m napojnog kabla, ali opet ne za rad sa
vise od 1KW.

Dalje nepostoji to vozilo koje se na sami vrh moze popeti, cak nema ni mjesta da se helikopter spusti.
Znaci od planinarskog doma do vrha uzdaje se u se i u svoja ledja ili ruke, ako pri ruci nemas kakvog magarca i samar.......

Uz sve to sami vrh nije tako pristupacan da bi se po njemu lako postavljali mnogobrojni i ogromni antenski sistemi.

Pored svega ovoga objekat je vec tada bio u vrlo losem stanju, predpostavljam da od istog nije ostalo puno toga.

E sad dolazi ono pozitivno......citava italija je kao na dlanu i radi se bez problema od SV preko 9H , IT9, TK, F sve do EA6 EA3 (naravno sa malo snage i dobrim antenama). Listajuci Vlatkove logove nije rijetko bilo naci u logu ni  stanice iz EA7, CT pa cak i 7X koliko se sjecam.

Prema sjeveru (OK, OM, SP) ide dosta dobro, iz nekog razloga DL neidu onako dobro kako bi covijek ocekivao
ili ja nisam imao te srece kad sam radio odzgo. prema YU, LZ, YO se nema sta ocekivati.

Vjerujem u to sto Davor kaze da je 300 k ++ moguce.....samo uz ogromni logisticki napor + moliti nekoga
da vrijeme bude ok!

Iako sam Velebitu uzivao i smatram da je jedna od boljih lokacija, bez kompletne obnove instalacija, jednog velikog,
agregata, obnovljene i sredjene kucice i pripremljene infrastrukture za polupotrabl rad, nema velikih sansi da
se sa te lokacije napravi gigantski rezultat.

U trenutnim uslovima mislim da Pljesevica je sigurno puno bolja alternativa za Velebit.

Mada u E7 ima boljih alternativa....

73
OE1EMS/E77DX
Braco

Offline 9A9L

• Full Member
« Odgovori #72 : 10. Rujan. 2009, 14:33:40 »
Kad Bratzo spomenu helikopter predlazem da se u razmatranje uzme vrh Ozeblin. Visi je od Licke Pljesivice, udaljen od svih mogucih smetnji, cak ima vec postavljene nosace za antene, tj reflektor za telefoniju koji se nalazi na samom vrhu. Do vrha se moze doci pjesice oko 300 m od ceste gdje se moze ostaviti vozila. Za informaciju Lada Niva je izasla na vrh. Posto sam dosta puta bio gore mogu reci da nisam primjetio neke narocito jake vjetrove a po lijepom vremenu se vidi do mora sto je nekih stotinjak luft kilometara. Cini mi se da su jos neki snimali situaciju prema gore ali ocito nisu bili sda kad je cesta Udbina - Dnopolje zavrsena. Jest da je kamena ali neki su se na mjestima i 100 na sat vozili. Podsjetio me taj vrh i na Vranicu (2060 m ) iznad Vakufa.
73's de Leon 9A9L

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #73 : 10. Rujan. 2009, 16:43:47 »
Eto, Bracika je uglavnom elaboriraro sve probleme s kojima se čovjek treba izboriti na Vučjaku. Te godine , mislim da je bila 1997 kad je ekipa 9a4c pravila snješka u rujnu uradili su 727 veza i skoro duplo premašili konkurenciju.

Da se gore može iznijeti i ostaviti agregat od 10 kW, ostalo bi bilo lakše, ali treba biti svjestan da je to tipičan portabl, skini-stavi posao, koji je krasan , ali te godine smo sve antene stavljali po jugu i kiši...

Mislim da do sada osim 9a4c gore nije bilo ekipe koja bi imala tip-top opremu i dovoljno struje na raspolaganju da istjera sve bijesove  ;)

Vlatko i a ponešto kemijamo na tu temu, ali kako stvari stoje, neće biti lako zbog stila života koji obojica njegujemo. Lokacija je pod "nadzorom" 9A0R i papirnato, ali veliki smo pustolovi obojica pa nikako da nam se putevi ukrste.

O lokaciji najbolje govore svi oni pehari koje je Vlatko pokupio u Kraljevici ove godine, mislim da ih je bilo 7 za 3 contesta. Naravno, govore ponešto i o operatoru koji preko deset godina skoro pa jedini odozgo ozbiljno radi.

Plješivica je zgodna, jer do vrha vodi cesta i sve se donese na lice mjesta. ALi uslijed klimatskih uvjeta, munje i gromovi i gomila statike nisu rijetka pojava i to u tren oka može anulirati sve napore. Izbor antena jako je bitan.

Po mom skromnom sudu konkurentna lokacija za ovu vrstu ambicija je Babino brdo gdje rade 9A3XM, 9A2KD i 9A4M, ali uz dodatne tehnčke zahvate u svakom pogledu. No to je već privatna stvar našeg UKV managera i njegovih prijatelja pa o tome nije čak ni pristojno glasno razmišljati.

Kad se sve zbroji i oduzme, puno je jednostavnije ostati kod kuće i odraditi 550 veza uz 250 K bodova u toplom, nego za 20.000 bodova više četiri dana stenjati u planini... UKV nam je postao salonska kategorija, u portabl skoro pa nitko ne ide, a o nošenju na leđima da i ne pričamo. Osim ako stara garda poludi  :D

BTW - ako se ne varam ,jedne davne godine YU4CF (SK  Kićo Dautović) je s Kozare uzeo No1 u EU baš u IARU R1 contestu... Možda da s eodatle krene...

GL GG
« Zadnja izmjena: 10. Rujan. 2009, 21:03:54 9a6c »

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #74 : 10. Rujan. 2009, 20:44:58 »