Autor Tema: 24 GHz  (Posjeta: 21189 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: 24 GHz
« Odgovori #15 : 19. Ožujak. 2012, 16:56:44 »
Evo još jedno umnažanje (cheap and dirthy) ali stabilno....

1968 MHz (PLL) x 3 (SNA-386+SNA-586) x 2 (NLB-310+NLB-310) = 11808
Pločica od finalnog umnozivača "kanibaliziran" LNB i fetovi zamijenjeni sa MMIC-ima.

QV

"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #16 : 10. Travanj. 2012, 08:11:55 »
Zanimalo me koliko šumi sistem koji W2PED kotisti u svom subharmonic mixeru za 24ghz.
Naime autor koristi Si-4133 L.O. na frehvencijama cca 1 GHz koji umnaža na 6GHz pa onda to gura u harmonički Mixer.

Kod mene je oscilator na 1968MHz pa to x3 na malo ispod 6 GHz pa onda to sa Alcatel modulom x2 na 11808 Mhz i onda se to mješa sa 432 MHz.

Rezultat:
http://www.youtube.com/watch?v=IiHajCGJZxQ&feature=plcp&context=C4c08943VDvjVQa1PpcFPNXi3EypaCP5QR_5DXrXiYuDOonbcQvoQ%3D

Katastrofalno loš PN za SSB, za silu još bi se i održao qso na CW, signal zbog PN zvuči kao RS.
Stabilnost je jako dobra.
Za generator signala na 24GHz korišten ft-817 na 70cm CW i to 55 harmonik iz Alcatel "mixera"  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #17 : 18. Lipanj. 2012, 19:33:11 »
Evo za Zlatka (i ostale koji petljaju na 24GHz) par ideja za lokalni beacon/signal za 10GHz, 24GHz, 47GHz, i 78 GHz...

Najednostavnije ti je napraviti PLL ili neki stabilni oscilator na 1336MHz i onda na njega zakaciti obicnu mixer diodu iz LNB-a. Mislim da to i Adi koristi zq 24048. Kod mene to radi sa 1152 MHz 10dBm signalom iz oscilatora sa Si-4133 gdje imam stabilan i dobar signal na 5760 i 10368 MHz. Nakon sto je pola sata upaljen Si-4133 koji koristi referencu Double (triple) OCXO 10MHz. Sto bolja referenca to manji fazni sumi bolji signal na GHz... dakle potrebno je cca pola sata da frekvebcija bude stabilna, vec nakon 5 minuta upali se led-ica da je termostat stabilizirao temp u ovenu ali frekvencija jos lagano klizi na visokim GHZ poslije umnazanja 18 ili vise puta. Na video snimci broj 2 vidis takav signal koji ide iz Si-4133 freq 1336 i na diodi se umnaza 18 puta. Fazni sum i stabilnost su sasvim ok.

Na prvom videu je isti taj pristup samo se za umnazanje koristi Alcatelov power detector i iz White box 23 GHz opreme. Taj power detector radi kao detector, harmonic multiplier i harmic mixer!! i to sve do 76GHz!!
Sa njim se da napraviti puno toga, a na "black market" stoji samo 15Eurota...
Ako se zeli malo ozbiljniji beacon, onda se moze dodati GPS 10 MHZ referenca za Si-4133 mada i triple ocxo radi ufb. Signal 1336 moze se tastovato sa elektronikom i to preko PIN diode switcha, na izlaz Alcatelovog power detectora stavi se mali filter od valovoda za 24GHz a nakon toga moze u malo pojacalo cca 100mW od 23ghz linkova i onda mala hornica.
To je odlican beacon za 24 GHz...

Ima jos par opcija, a to je npr alacatelov sistem iz white box-a koji treba signal od cca 5.4 GHz kojeg modul udvostrucava i ucverostrucuje unutar sebe, postoje dva izlaza jedan 12 i drugi 24 Ghz.
Sifnal od 5.4 GHz dobijem jednostavnim umndazanjem signala iz Si-4133 od 1.7 ghz pomocu 2 MMICA i jednog filtera.

Evo pocinje tekma...
pozz

http://www.youtube.com/watch?v=xOBd1IOGkrY&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=3km-BupIhcg&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=ipIJkN3yIEs&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=xOBd1IOGkrY&feature=relmfu

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #18 : 18. Lipanj. 2012, 23:51:19 »
Adi koristi R&S signal generator koji je zakačen na Trimble GPS prijemnik sa 10 MHz izlazom a na izlazu generatora je dioda u valovodu, koja koristi kao multiplier.
Kad cu imati vremena, R&S generator cu zamjeniti sa ovim, koji je več par godina u radioni nesložen.

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #19 : 19. Lipanj. 2012, 12:45:14 »
Adi, evo na slici 9A4QV verzija "Apolla"...
Kod mene je standardno Si-4133 sa mmic na izlazu i ocxo 10MHz. O referenci 10MHz ti i najviše ovisi PN koji ćeš dobiti.
Ja sam ipak išao sa Australskom verzijom gradnje Si-4133 gdje sam dodao BCD push switch gdje odabirem jednu od 16 programiranih frekvencija. Frekvencije koje mi trebaju programiram preko serijskog porta..
Dodatno imam istovremeno još jedan signal u range od 400-1000Mhz (iz istog Si-4133) koji se takodjer programira i stalno je prisutan na posebnom SMA, koje moze posluziti za duplu konverziju.
S jednim prekidačem palim OCXO a sa drugim PLL tako da kod promjene frekvencije gasim samo PLL dok OCXO ostaje non stop na napajanju. Crvena LED je signaizacija kad OCXO postigne zadanu temperaturu.
OCXO je podesen na "tocno" 10MHz sa multiturn trimerom koji dovodi posebni napon na jedan pin.
Treći SMA je dodatni izlaz 10MHz il OCXO-a.

Multiplier je već rečeni Alcatel power sensor.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #20 : 24. Lipanj. 2012, 22:32:39 »
Majstore...
Kod mene je struja koju vuče upconverter 0.8A na 12V a isto tako i na 11V.
Napon na power detector pinu je 0V  >:(

Međutim, kada stavim power detector (Alcatel power detector iz White box sa WR-42) kod antene izboj je dosta velik, naravno izboj prati SSB modulaciju i po tome bi sve bilo u redu.

Čudan "kvar", power detector pin na upconverteru? Jesi imao koji takav slučaj do sada.
Sutra cu na brzinu sloziti jos jedan transverter ali sa alcatel modulima i drugom IF pa cu poslusati sam sebe i odraditi koju vezu sa sobom :-)

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #21 : 01. Srpanj. 2012, 22:35:53 »
Evo jedan transverter sa if 434.700 a drugi sa IF 432.000
Pržiiiiiiiiii.....

http://www.youtube.com/watch?v=J-V2WPmiUiA&feature=channel&list=UL

Uredno i sve na mjestu, jel da  ;D
QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #22 : 03. Srpanj. 2012, 21:47:20 »
Adamski, lijepo to radi, ali ti je qrb mali :)

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #23 : 03. Srpanj. 2012, 22:19:01 »
Mali ali tehničar  ;D
A šta ću kad nemam "neprijatelja" u blizini da ga ozračim i testiram...

A valjda se čujemo u nedjelju u contestu, ako ne napadnem sa Guslice, onda barem sa Učke...
U subotu NIL jer svake godine počinju sconti u Trstu i open night shoping tako je bilo nazalost i prosle godine, u subotu moram kontestirati sa ženskim svijetom po trgovinama  >:(

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #24 : 03. Rujan. 2012, 19:47:24 »
Adamski, lijepo to radi, ali ti je qrb mali :)
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #25 : 04. Rujan. 2012, 08:05:44 »
Treba se znat zadovoljiti s malim ;D

Je li ovo 9A ODX na 24 điga?

Ispali smo skroz iz štosa s tim dostignućima, a šteta, bilo bi poticajno.

Ono, čiji je veći i to :o

73 GG

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #26 : 10. Rujan. 2012, 11:57:00 »
Sad čiji je manji, to ne znam, trbalo bi mjeriti duljinu doplerom  ;D
Mislim da je to trenutno ODX na 24G u 9A ali kako zima dolazi siguran sam da cemo to i podebljati pogotovo kad nakon druženja na Jarunu gdje smo se skupili svi koji kemijaju na tom bandu.

A šta sam htio reći, kad svjetsko poznati KV funker dolazi u 9A onda to izgleda kao ona epizoda na Brijunima a kad u goste u 9A dolazi svjetski nepoznati SHF funker onda to izgleda kao na slikama.

Prenosim najsrdačnije pozdrave svim 9A amaterima, posebno za 2x Zlatka (2SB i 3AQ) od strane Ernija.
Čovjek je došao doslovce ruku punih poklona i sad ostaje da upogonimo tu opremu na radost i veselje cijele mikrovalne zajednice u 9A a vjerujem i u S5 i I.

Na poklon je došao gotovo kompletan 70mW beacon za 24ghz sa podesenom antenom. Fali jos kucalica (koja je vec spremna), napajanje i kućište i beacon je spreman za montažu.

Ostatak kutijica su dodatne igračke...

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #27 : 05. Prosinac. 2012, 16:55:47 »
Zlatko, 3AQ, daj mi posalji neki mail, dobivam odgovor da ti je mailbox zakrcan ??

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #28 : 02. Siječanj. 2013, 22:34:18 »
A kako to rade Japanci ?
U Kawasakiju....

http://www.makidenki.co.jp/utv/24g/utv24g_f.html

A cijene  ;D nemojte se ni muciti preracunavati, cijene su isto Japanske.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #29 : 06. Srpanj. 2013, 19:22:14 »
Evo jedan mozebitni ODX 9A-9A na 24GHz = 57.44 Km

http://youtu.be/7HH_-4cy0mw

Na jednoj strani 9A/AD6IW i 9A5G na Guslici JN75GK u oblaku
i na drugoj 9A4QV @ home in JN75BB na buri.

9A4QV xverter bez poklopca

QV

Heinrich Rudolf Hertz