Autor Tema: 24 GHz  (Posjeta: 21396 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AD6IW

• Hero Member
24 GHz
« : 12. Lipanj. 2009, 19:19:54 »
Transverter za 24GHz, potreban je samo LO
24GHz up - down converter,
Down converter, 23.5 - 24.5GHz Gain 24 dB, NF 3.6 dB IF (SMA) izmedju 400MHz i 3.5GHz, LO  (SMA) input, radi kao dubler ili
tripler, + 8dBm drive na 7 ili 11 GHz
Up converter
24 - 25 GHz >25dBm out, IF 400-3.5GHz, power detektor pin, LO isto kao i downconverter dubler ili tripler +8dBm,
IF level 0dBm
Cirkulator sa tri WG-42 port-a, sluzi kao T/R switch, isolation T/R >20dB,  nije potreban relej
WG-42 adapter

SOLD OUT

ad6iw
« Zadnja izmjena: 26. Lipanj. 2012, 04:05:41 AD6IW »

Offline s55m

• Hero Member
Odg: 24 GHz
« Odgovori #1 : 12. Lipanj. 2009, 22:18:42 »
Citat:
AD6IW .............U 9a (24048 MHz) LO treba da je na 11736 ili 7585 MHz..............)

Ili možda 11376 i 7584? (možda ja griješim)

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #2 : 13. Lipanj. 2009, 08:24:59 »
Cijela EU 24048 :)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 26. Rujan. 2009, 08:28:30 »
Eee to se zove pravi tripod za "kemijanje", nego šta ste naherili  ;D tu parabolu, pa nema kod vas RS kao u EU.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 26. Rujan. 2009, 18:28:20 »
Markeri, hm, pa koliko vidim po sistemu kako je montirana parabola za V/H pol tj.skew ali ne mislim da je to toliko bitno. Vidim da je valovod savijen u H-bend (hard :-) ) znaci H pol, što je i logično za SSB/CW vrstu rada.

Sa donjim markerom možeš točno podesiti usmjeriti antenu prema suncu tako da ti sjena valovoda pada točno na marker, na isti način možeš podesti i elevaciju pomoću sjene od tog istog valovoda. Pomoću toga kalibriraš si skalu i onda pomoću kutnog sata/vremena možeš izračunati točnu poziciju gdje si :-) . naravno nije točnija od GPS-a ali ako imaš točnu poziciju pomoću GPS-a u reversible math možeš dobiti azimuth i elevaciju, koju u biti već i imaš u GPS-u za osnovna nebeska tijela i jednostavno usmjeriš antenu, a jesam ga zakomlicirao, a?

U biti lakše je to napraviti nego nekome objasniti  ;D

By the way kako se još kupam u moru, skočio sam na ovaj seminar astrofizike, ima i jedan Nobelovac koji je u timu i mislio sam poslušati meni jedino zanimljivo predavanje na temu antenna apertures.... ali Mr. Uli Klein se nije pojavio, jedini je on otkazao dolazak, bad luck...
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #5 : 26. Rujan. 2009, 19:41:50 »
Ok, slažem se, može i za to koristiti, u biti ja sam tako kontrolirao fokus na svojojoj. U biti u bilo kojoj točki parabole da staviš ogledalce dobio bi isti rezultat (trebao bi dobiti ako je parabola ok).

Ali u tvom slučaju ne vidim po slici da možeš utjecati na položaj feeda, ne vidim da li možeš isti uvlačiti kroz onu flanđu u sredini disha i da li istu flanđu možeš pomicati po horizontali i vertikali kako bi točno to podesio da ti fokus bude unutar feeda.

Ja traku stavim samo dole, kad provjeravam azimuth, i pomoću sjene usmjerim antenu na sunce iz iz GPS-a ili kući iz računala odredim točni azimut antene. Dakle radim na sunce, i sve bez korekcije..

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2RK

• Newbie
  • *
« Odgovori #6 : 02. Travanj. 2010, 09:47:58 »
Konačno dovršen oscilatorski lanac 11376 MHz. Potencijalnim graditeljima koji će koristiti Kuhneov originalni sklop 12 GHz LO MK3, napomena da se helix u trećem umnažanju (F3) ne može podesiti na potrebnu frekvenciju 1422 MHz. Jedno od rješenja, koje sam i osobno primijenio, može biti : izvaditi helix i na to mjesto staviti microstrip BPF. Ja sam ga napravio na pločici Duroida dimenzija 13x8 mm sa dva SKY trimera. Nakon obavljenog posla filigranske preciznosti trud je nagrađen prikazanim mjernim rezultatima. Na izlazu se dobije snage više nego što je potrebno, a podešavanjem struja FET-ova u završnim stupjevima razina izlaznog signala namještena je na 8 dBm koliko je potreno za miješanje.

9A2RK

Offline 9A2RK

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 02. Travanj. 2010, 18:39:12 »
Gorane,

pokušao sam to napraviti, ali sve je ostalo na neuspješnom pokušaju jer se pri pokušaju pristupa zavojnicama helixa - isti raspao. Inače, radi se o NEOSID double helixu sa središnjom freq. 1520 MHz. Gledao sam i TOKO filtere, ali nisam mogao pronaći neki koji bi bio primjerena zamjena ( po dimenzijama ), i za potrebnu frekvenciju. Već sam namjeravao odustati od ove opcije (da koristim ulazni signal 118,5 MHz) i ući iza tog kritičnog helixa sa signalom od 1422 MHz, ali evo posao s microstrip izvedbom filtera je sasvim dobro uspio i stvar radi OK.
Predstoji mi preurediti IF sklop (W1GHZ 1,3 GHz TVTR), tj. malo ga minimizirati jer sam nabavio PLL 1152 MHz na pločici puno manjih dimenzija od ove dvije na kojima je sada oscilatorski lanac od kvarca 32 MHz do zadnjeg umnažanja.
Dakle, polako napredujem, pa se nadam da će do početka sezone biti sve gotovo.

9A2RK

Offline 9A2RK

• Newbie
  • *
« Odgovori #8 : 06. Prosinac. 2011, 11:06:51 »
Tijekom nedavne veze sa Zlatkom, 9A3AQ, ustanovljeno je da "široki" PLL na 118,5 MHz uzrokuje lošu kvalitetu signala. U svrhu njegove zamjene sagrađen je sintezator prema F9HX i F5CAU. Stvar radi odlično i pravo je rješenje stabilnog oscilatora za transvertere i sl. Preporučujem !

73, Damir - 9A2RK

Offline 9A2RK

• Newbie
  • *
« Odgovori #9 : 07. Prosinac. 2011, 14:54:51 »
Gorane,

zahvaljujem na korisnim napomenama.

Inače, André ( F9HX ) mi je poslao malo opsežniju dokumentaciju u odnosu na onu koja se može naći na Internetu, međutim ni tamo nema podatka o faznom šumu.

Neka mjerenja se mogu vidjeti na linku talijanskih amatera koji su također napravili ovaj sklop ( http://www.qsl.net/i/i1kfh//homebrew/shf-rig/ol-gpsdo/main.htm ).

73, Damir

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #10 : 07. Prosinac. 2011, 18:01:21 »
Pozdrav,

lijepo skockano,
mislim da bi ipak bilo puno bolje (sto se tice faznog suma) ici sa PLL-om ali na visoj frekvenciji, recimo odmah PLL na 1422 MHz.

Ovako umnazajuci 118.5 i to 96 puta degradiras fazni sum cca. 40dB
Ako bi isao sa umnazanjem 1422 i to 8 puta degradirao bi fazni sum za 18db
Razlika je velika....

Ja nisam uspio sa YIG-om jer je ostecen, ali sam uspio sa PLL-om na 1312 MHz...
IF 432 MHz

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #11 : 07. Prosinac. 2011, 22:29:02 »
Vidi njega sa E5052 a vidi mene sa mikrovalnim signal generatorom za 24GHz i više..
Kad pogledam s kojom sam mjernom opremom dogurao do 24 GHz još e i dobro (previše dobro)  :o

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #12 : 08. Prosinac. 2011, 07:03:32 »
To nije sklop , to je "instalacija" ;)

73s mikrovalci..

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #13 : 08. Prosinac. 2011, 09:27:24 »
 Vas dvoje  mi  izgledate  kao da ste otvorili    ZLATARSKI obrt   ;D . . . 

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A2RK

• Newbie
  • *
« Odgovori #14 : 07. Veljača. 2012, 16:12:51 »
.... još jedan " signal generator " za 24 GHz.

PLL 1002 MHz, umnažanje do 12 GHz, pa još x 2.

73, 9A2RK.