Autor Tema: E7 na 3 i 6 cm  (Posjeta: 5759 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline E74GR

• Newbie
  • *
E7 na 3 i 6 cm
« : 09. Lipanj. 2009, 00:13:54 »
Po prvi puta na ovim prostorima E7 znak se pojavio na SHF bandu 3 i 6 cm…
Naime,uz svesrdnu tehnicku i svaku drugu pomoc 9A radio amatera 9A2SB Zlatka, 9A5SG Slavka te 9A4WT Marka pocetkom ovoga mjeseca se pristupilo montiranju opreme za frekvencije na 5,7 i 10 GHz,te je tom prilikom moja malenkost dana 05.06.2009.g. sa lokacije krova bazena vodovoda na brdu Hunke iznad Gradacca ostvarila prvu vezu na 3 cm sa 9A2SB Zlatkom u Cepinu kod Osijeka,,,JN94FV – JN95GM,...Veza je fantasticna,ipak je rijec o maloj udaljenosti,a govori i to da je Zlatko koristio samo feed bez parabole…
Dana 06/07.06.2009.godine,u okviru Microvawe contesta,sa objekta Lipika iznad Srebrenika,Loc JN94GR,ekipa u sastavu 9A2SB-Zlatko,9A5SG-Slavko, 9A4WT-Marko,E73O-Meho, E74GR-Jasko,E75SK-Semso i E79MK-Mirhan, ucestvovala je u pomenutom takmicenju pod pozivnim znakom RK Srebrenik E71EBS,kojom prilikom su postignuti solidni rezultati za te bandove (3 i 6 cm).Koristeci objekat ljubaznog vlasnika Radija Valentino,radeci sa platforme u uslovima maltene uraganskog vjetra (slomio antenu za 23 cm podignutu na stub,zbog cega se nije radilo na tom bandu iako je bilo najmanje sto zahtjeva na ON chatu za rad na timfrekvencijama),odradilo se otprilike slijedece:
Na 3 cm odradjene su 26 veza,i to otprilike sa sledecim pokazateljima:
-ukupno 26 veza
-ODX OL4A JO60RN 752 km QRB
-prema proracunu moje malenkosti,koristeci S53WW SW,tu je 10615 poena,bez mnozitelja,
-prosjek veza je 425 km

Na 6 cm,zbog jakog polja linkova na 5 GHz,bilo je nemoguce raditi ali se ipak stiglo odraditi 3 veze,u cillju pojavljivanja E7 na tim frekvencijama,sa sledecim pokazateljima:
-ukupno0 3 veze
-ODX OK5Z JN89AK 557 km
-prema proracunu sa S53WW ukupno 1421 poena
-prosjek veza je 474 km

Na 23 cm,zbog prije pomenutog loma antene od jakog vjetra,te naknadnog kvara na RX transvertera,nije se radilo iako je bilo strahovito puno zahtjeva na ON4KST chatu.
Meni licno je ovo dragocjeno iskustvo jer sam od pravih majstora naucio neke ''cake'' koje cu nastojati ponovno iskoristiti … Zlatko ne mislim te kopirati Hi !
Koristenje opreme (transverteri,parabole,feedovi i dr.)je nauceno od pravih majstora koji nisu nista krili…Tako sam po prvi puta putem online radara nalazio oblake iznad OE,S5 ili HA,te putem refleksije se odradjivalo prije navedeno…
Cijelo vrijeme boravka na Lipicima je bio strahovit vjetar,zbog cega se i prekidao kontest te silazilo dolje jer je na stubu bilo pravo ''veselo'' kada je citav drhtao i ljuljao se…Pravo je umijece bilo i pricvrstiti svu tu silnu opremu na platformi da je vjetar ne otpuse.Tu se pokazao kao pravi majstor Slavko 9A5SG (T99G) ciji prsti su odradili pravi posao te zasluzuje posebne pohvale za isto,ne govoreci o tome da je on autor feedova od aluminijuma,rucnog rotatora sa preciznoscu 1 stepen i mnoge druge opreme koja je koristena u takmicenju.
U kombinaciji je i Marko 9A4WT (T94NK) cije operatorsko znanje i neustrasiv-ost na visinama nije dolazilo u pitanje…
Meho E73O,Jasko E74GR,Semso E75SK i Mirhan E79MK su takodje dali svoj pun doprinos prvenstveno ucestvujuci u vezama,uceci znanje od majstora vezano za karakteristike opreme i bandova,te u logistici :-) …Pravo iskustvo ! Mozemo reci i historijsko …
Da bi se docarao djelic ambijenta koji je vladao,ukljucujuci jake vjetrove,na Youtube sam stavio mali video,koji ukljucuje par slicica,video sa snimkom skidanja parabole sa platforme,I to u uslovima kada je se vjetar malo stisao…
Link za to je ispod,pa ko ima volje da pogleda :
http://www.youtube.com/watch?v=rGQ_VL6aav8&feature=channel_page

Jos jednom koristim priliku da zahvalim za ustupljenu opremu,znanje te strahovitu strpljivost koju su iskazali pri prenosu znanja na nas Zlatku 9A2SB,Slavku 9A5SG i Marku 9A4WT…

Jasko E74GR

P.S. Zaboravih napomenuti da sam i danas dobijao mailove od EU radioamatera koji su trazili da odradimo vezu na 3,6 ili 23 cm…Ocigledno im treba E7 u logovima 

--- tekst identican ovom objavio sam i na www.hamradio.ba ---

Offline 9a4de

• Newbie
  • *
Odg: E7 na 3 i 6 cm
« Odgovori #1 : 09. Lipanj. 2009, 06:52:09 »
Na 3 cm odradjene su 26 veza,i to otprilike sa sledecim pokazateljima:
-ukupno 26 veza
-ODX OL4A JO60RN 752 km QRB
-prema proracunu moje malenkosti,koristeci S53WW SW,tu je 10615 poena,bez mnozitelja,
-prosjek veza je 425 km

A ja sam pao sa stolice kad ste mi dali redni broj veze 108!? I DVAPUT pitao da li je broj OK i dobio RRR? I čuo pod kraj ctesta kako dajete broj 122 nekome u vezi?

??? ??? ???

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #2 : 09. Lipanj. 2009, 07:37:05 »
Pozdrav svima.
Zahvaljujem kolegama iz E71EBS na ukazanom gostoprimstvu,razumjevanju,svekolikoj pomoći i pažnji dok smo im pokazivali "sve ćari" mikrovalnih veza.Naročito dok smo mi mislili da nas gledaju kao na "malo ošinute" dok smo se zajedno natezali po vjetru, a neznajući dal će biti koja veza.Kako reče Meho E73O,...Zlatko za sve si ti kriv,mogli smo lupati veze na 144....hi!!!!Jesmo operatori-popili sveukupno 3 piva!!!!!!
Hvala im što su me vezali na platformi (užetom debljine 22mm), jer uz mojih 2m i 70kg završio bih na Karpatima.
Ukupno se nakupilo 11225 bodova (to je kad ja mjerim   jer "neradim pošteno".........)
Hvala kumu Miki 9A2WA na transverteru za 5,7Ghz.
-Mario 9A4DE, interesantna je ta jedinica, jer se pojavljuje na broju "8"...9A1CMS i na broju "22"....9A1CAL i kod nikoga drugoga........please check RX operators!!!!!!!
Kako ide, možda mi ovo omogući i dvojno državljanstvo pošto više neradim pošteno zatreba bježati pred "Robotom"?!?
Hvala svima na strpljenju i bit će toga još....GL.
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline E74GR

• Newbie
  • *
« Odgovori #3 : 09. Lipanj. 2009, 09:19:03 »
Zlatko,ne samo da cemo te primiti u drzavljanstvo i da ces dobiti E7 jednoslovac nego cemo umjesto obicnog uzeta kojim smo te vezali na stubu da te vjetar ne odnese vezati necim cvrscim poput policijskih lisicva ;-) tako da spojimo ugodno sa korisnim Hi!

Jos jednom hvala na sveobuhvatnoj pomoci i razumijevanju !

Samo da ti kazem da sam na ON4KST chatu malo juce isao da vidim aktivnosti na ovim frekvencijama te kada sam se logovao ona ptica trkacica se cula bezbroj puta od amatera kojibi da se okrenemo u njihovom pravcu ili da zakazemo SKED :-O)  Opet pile-up ali ovoga puta bez stanica ...

73 Jasko

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #4 : 09. Lipanj. 2009, 12:44:11 »
Svaka čast "multinacionalna"  ;D ekipo !!!!
Bravo za aktivaciju E7 , a sad bi mogli počet sa 50MHz ,pa 70 MHz ,pa 144 MHz ,pa 432 MHz ,,,,,,,,,
A vi sve preskočili i odma  "gori".......... ::) :P ;D
Baš mi je drago da ste uspili pogodit oblake i osim tropo veza napravit i RS...
Samo mi je žao da nisam poša na brdo.......Cipalo jako jugo , ja dežuran ,kiša padala.... :P
Sad kad ste mi iškolovali transverter i naučili ga da radi veze ,možda mi se posreći ::)
Ajde ,ajde di su slike  ??? ??? ???
Veeeeliki pozdrav iz Splita :D
Mike :)

Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #5 : 09. Lipanj. 2009, 13:20:30 »
hi,Marko je slikavao,mislim 9A4WT ex T9.... next E7.... sa nekim kaže digitalni aparat ovi-ono brojeva ko u priči.Dal je film stavio?
Ajmo lovit rake...
čitao sam ovo gore od Jaska,15 puta vrtio Yu-bi-to i skoro zaplako koji smo mi radioamateri budalaši,umjesto da ganjamo štagod mi na banderu......hi!!!!!
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #6 : 09. Lipanj. 2009, 19:04:10 »
Dragi kolega je uspio "razviti" neke slike u velikoj rezoluciji bit će u galeriji ćim ih malo skupim.Evo jedne na kojoj su morali vezati "Dugačkog" da ne pojača ekipu kod UT5DL......

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #7 : 09. Lipanj. 2009, 19:12:20 »
Svaka čast "multinacionalna"  ;D ekipo !!!!

Sad kad ste mi iškolovali transverter i naučili ga da radi veze ,možda mi se posreći ::)

Veeeeliki pozdrav iz Splita :D
Mike :)

I neka ti ne vade memory chip :P

GG

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 09. Lipanj. 2009, 19:38:52 »
Zanimljivo je da komercijala na platformi koristi 10GHz linkove za FM odašiljače ili što već??
Zlatko, one 4 parabole za 3cm sa LNB iznad platforme, koje su nagnute za terestrial rad sa uni LNB, i još ide običan 75 omski kabel vjerovatno u običan sat tv prijamnik.
Sa druge strane su vjerovatno gun oscilatori 3cm kojima guraju WFM difuziju na lokaciju, zanimljiva (jeftina) konfiguracija..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4de

• Newbie
  • *
« Odgovori #9 : 09. Lipanj. 2009, 19:41:35 »
-Mario 9A4DE, interesantna je ta jedinica, jer se pojavljuje na broju "8"...9A1CMS i na broju "22"....9A1CAL i kod nikoga drugoga........please check RX operators!!!!!!!

Zbilja je interesantna, ako četvorica sa ukupnim radioamaterskim stažom od preko 110 godina čuju 108 a ono nije 108? I još je čudnije da je 108 ponovljeno na zahtjev i potvđeno na NR 108? sa RRRRR. A kasnije pojačana ekipa sa još jednim sa stažom od 40+ godina čuje 122!?
Please check your TX keyer/program/operators/whatever drugi put.

Offline 9a4wt

• Full Member
« Odgovori #10 : 10. Lipanj. 2009, 06:26:51 »
Jesi li rekao kumu Miki da je na granici oduzet njegov transverter (spada u sofisticiranu militari  opremu)
73 marko
imala majka dva sina jedan pametan a drugi radioamater

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #11 : 10. Lipanj. 2009, 10:32:04 »
Dragi moji kolege i prijetelji u 9A1CMS.Nije mi bila namjera povrijediti ničije znanje i dugogodišnje iskustvo,eto bile su pretpostavke.Primite moje najdublje izvinjenje ovako javno kako sam i izrekao ono prije.Ostajem u vjeri i nadanju da ćete sa narednim ekspedicijama u Bosnu JN94,JN84,JN83 rado uspostaviti kontakte.Obećajem da ću dok mi se nađe na hrpi sva oprema koju smo koristili ispitati uzroke mogućeg BUG-a.Hvala na razumjevanju!
Zlatko Miočević,Prenjska 25,31431 Čepin-9A2SB-krivac za sve!

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #12 : 10. Lipanj. 2009, 11:59:34 »
Zbilja je interesantna, ako četvorica sa ukupnim radioamaterskim stažom od preko 110 godina čuju 108 a ono nije 108? I još je čudnije da je 108 ponovljeno na zahtjev i potvđeno na NR 108? sa RRRRR. A kasnije pojačana ekipa sa još jednim sa stažom od 40+ godina čuje 122!?
Please check your TX keyer/program/operators/whatever drugi put.

Zbilja je interesantno, da se u tih 110 godina staža ukupno niste zamislili otkuda 108 qso-a? I još je interesantnije da sa 150+ godina staža niste zaključili da se na GHz područjima radi sa transverterima koji imaju sekvencere, COX itd...

I onda je najinteresantnije da nikome nije palo na pamet da je to nula a ne jedinica jer se uslijed navedenih sekvencera i preklapanja izgubi jedan dio crtice na početku i onda to izgleda kako jedinica.

P.S.
Jedinica iz zalaganja i znanja
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #13 : 10. Lipanj. 2009, 13:30:36 »
Pozdrav svima,evo znaju naši ljudi gdje je problem.Adame puno Ti hvala,dužnik sam Ti.Upravo je to i bilo,stavio sam uređaj sa kojim sam radio ,tastovao,ostavljao da otpusti između RST i NR ,slušao na drugome Rx-u i sve OK.
Onda sam spojio transvertere na oba uređaja i još dodao ZIF-3cm na prijemu i povremeno se to javljalo kada nakon 599 zastanem,Tx otpusti,kucanjem "001" nekada ispadne netočni 101 onako QLF....hi.Sve jasno vjerujem da nisam naljutio ops (ma nisam ja ni radio skroz, samo 2 sata pileupa).Gdi je mojih 40+ !!!!!Thanks.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #14 : 10. Lipanj. 2009, 14:41:54 »
Ali i jedna petica!

GG