Autor Tema: ATV REPETITOR 9AOTVR UCKA  (Posjeta: 36145 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline oe7dbh

• Sr. Member
Odg: ATV REPETITOR 9AOTVR UCKA
« Odgovori #120 : 09. Studeni. 2010, 07:28:14 »
Martinov komenta:

Lahko tako....! Ovdže je situacija truba...niš se ne vidi otkad je onaj štapić od antene....vrati hornicu pa moremo dalje....i onako nigđže nikog nema...? Nema strima nema slike nema tona...? M.

Offline S52DS

• Newbie
  • *
« Odgovori #121 : 09. Studeni. 2010, 13:53:19 »
Darko me pozvao, da na forumu napišem moja zapažanja u vezi sa djelovanjem ATV repetitora 9A0TVR na Učki. Najprije, da opišem pod kakvim uslovima primam Učku. Iz mog QTH Nova Gorica nemam direktne vidljivosti, zato imam na 625m iznad mora repetitor S55TVG na 10 GHz, koji je od Učke udaljen oko 100 km i od mog QTH oko 12 km. Usled ovoga možda moja zapažanja nisu identična sa onima , koji su bliže Učki.
Dok su bili na Učki hornovi, sam primao 9A0TVR samo sa LNB skoro bez spajkova. Sa parabolom od 80 cm imao sam odličan signal, koji je nestao samo u vreme jakih pljuskova. Sa novom šlic antenom je signal pao, da sa istom parabolom sam primao sliku sa puno spajkova. Sa ponovnim preciznim podešavanjem parabole , uspeo sam ponovo dobiti sliku bez spajkova kad je bila dobra propagacija. U poslednje vreme se desilo, da nije bilo signala i po nekoliko dana posle kiše i ako bilo potpuno sunčano bez oblaka. Poslednji put , nekih 3 dana od poslednje kiše, oko 22.00 digao se signal od sinhronizm do slike bez spajkova u vremenu od 10 sekundi i onda ostao takav sve sledeče kiše. Sada pada več 3 dana i opet jedva nešto vidim. Slična zapažanja imaju i S57AZW i IV3WSJ, koji primaju Učku via Malija iznad Kopra.
 73 de S52DS Dolfe

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #122 : 15. Studeni. 2010, 18:02:16 »
.... a gdje su ovi drugi ATVjasi, 9A6PSM - 9A6AIV - 9A2HX - 9A3XZ - 9A3AEP - 9A6NFG -
9A2JB - 9A3R - 9A4QV, ne vidim vasa zapazanja u vezi jacine signala prije sa hornicama i sada sa
sloticom kruznog zracenja !!!! idemo sa vlastitim misljenjima, demokracija je i izjasnite se !.
Ne trebate se plasiti nitko vas nece tuci ili je ta ATV moda kod vas samo kratkog vijeka bila.....

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #123 : 16. Studeni. 2010, 07:32:43 »
Gotovo je sa ATV-om, presli smo na DVB-T  :D :D

Ovako analizirajuci problem koji se javlja, primjecujem da do slabljenja signala dolazi zbog kostrukcijske greske kod antene.
Slotica je direktno stisnuta u termobuzir i bez radoma izlozena vremenskim utjecajima.

Najvise smeta kisa ili kondenzacija vode na termobuziru same antene.
Kako se taj sloj vode (vodene pjene po yu1aw) nalazi u near fild podrucju antene i to jos u njenom reaktivnom djelu ocigledno dolazi do velike degradacije proracunatih parametara i same karakteristike antene koja se pretvara u nesto sasvim marginalno, ne mozemo reci ni da je dummy load (sto bi bio idealan teret za tx).

Vjerovatno je u CST-u moguce simulirati sta se desava sa antenom kad je u takvoj situaciji ali to zahtjeva, dosta muke i jos vise znanja...

Najednostavnije je istu antennu staviti u radom promjera barem 13 cm kako bi tu vodenu pjenu maknuli is near field podrucja...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #124 : 20. Studeni. 2010, 15:46:09 »
Evo i komentara od 9A3AEL , post je bio na pogresnom imenu pa ga kopiram ovamo..... ;

Lahko tako....! Ovdže je situacija truba...niš se ne vidi otkad je onaj štapić od antene....vrati hornicu pa moremo dalje....i onako nigđže nikog nema...? Nema strima nema slike nema tona...? M.

Danas nakon 10-15 dana pojavio se neki jadan signal sa Učke (prestala kiša,možda malo na buru pa se nešto počelo sušit)

Offline 9A3AEL

• Newbie
  • *
« Odgovori #125 : 21. Studeni. 2010, 09:11:56 »
Evo i komentara od 9A3AEL , post je bio na pogresnom imenu pa ga kopiram ovamo..... ;

Danas nakon 10-15 dana pojavio se neki jadan signal sa Učke (prestala kiša,možda malo na buru pa se nešto počelo sušit)

Danas nakon dužeg vremena konačno dobar signal sa učke
Elmo,73

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #126 : 20. Prosinac. 2010, 16:16:47 »
Amateri sa mogucnoscu prijema ATV signala sa Ucke 9A0TVR , 18 gledatelja: 9A2JB, 9A6NFG, 9A3AEL, 9A3AEP, 9A3XZ, 9A3CMM, 9A4QV, 9A6PSM, 9A6AIV, 9A2HX, 9A3GE, 9A5AMC, 9A2KO, 9A3R, 9A3ACC, 9A6RZN, S52DS, S57EZW.
Nakon 45 dana otvorene diskusije o kvaliteti signala sa 9A0TVR imamo 5 odgovora: 9A2KO, 9A3GE, S52DS, 9A3AEL i 9A6RZN.

Gledajuci kolicinu i strukturu odgovora, vidimo da su 5 prijemnih stanica negativno suzdrzane sto se tice kvalitete signala, dok ostalih 13 prijemnih stanica ocigledno nemaju nista za reci i zadovoljni su trenutnom kvalitetom signala i ne traze nikakve promijene na predajnoj strani repetitora.

Kako u demokraciji vecina pobijedzuje ( a ovdje imamo skoro 3/4 ) ostavljamo sve kako je i sada, predlozio bi da ovim zatvorimo ovu diskusiju oko kvalitete prijemnog signala, za mene osobno pozitivna stvar jer imam manje posla koji mi nista ne donosi, naprotiv samo novac jede.

Ipak je prosao jedan jubilejum a da skoro nismo primjetili, vec su tri i po godine da repetitor 9A0TVR radi i stoji na usluzi svima koji zele koristiti, a ima ih puno vise nego na DSTAR-u. Zao mi je samo da nema strima za one koji bi rado gledali a nemaju mogucnost, isprika da nitko ne emitira nije tocna: treba samo prebaciti na IR3UDC ili S55TVG i navecer se uvijek nekog nadze. Pogotovo sada u zimskim danima ima vise vremena za predajne aktivnosti   " e kad samo medzusobno ne biste bili posvadzani ".

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #127 : 22. Prosinac. 2010, 15:47:00 »
...evo kako se to odrazi na televizijskom ekranu kad jacina signala poraste za 3 ili 7dB....

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #128 : 04. Siječanj. 2011, 10:05:06 »
Napisali su projekt za digitalni ATV repetitor sljedeći: 9A6ARP i 9A5BS, finaciraju ga sponzori Zagrebačke županije i Poglavarstvo grada Zagreba kao i sljedeće firme  Samsung, Pro Alam, AVC,AWT,Tele eye Hrvatska kao i niz drugi firmi privatnih nevladinih organizacija u susret nam ulaze Park prirode Medvednica kao i OIV .

Jesu li to ovi novi kanali RTL2 i Doma TV?
Dobro se vide, cak i kod nas u Istri..

pozz
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6arp

• Full Member
« Odgovori #129 : 05. Siječanj. 2011, 11:20:46 »
nije ni doma tv ni htv 3 i 4, već 9a0tvz prilog na slici...

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #130 : 06. Siječanj. 2011, 09:50:47 »
Ajde da i to vidimo...
Naravno, tu tek pocinju problemi..
Mislim da je ostatak ATV zajednice iz okruženja (susjedne države) na DVB-S standardu, dok je 9A0TVZ znači radi na DVB-T standardu. Da bi se pratio 9A0TVZ treba u samogradnji napraviti downconvertere sa 2.4 na naše DVB-T receivere, što i nije neki problem, ali je vjerovatno puno lakše uzeti DVB-S receiver  i gledati direktno ATV na 1,2 GHz ili sa LNB-om na 10 GHz.

Naravno da je DVB-T bolji za nase ATV prilike ali nije nam od koristi ako smo "van standarda"..
Data streaming je naravno odlična pogodnost koju dodatno pruža ovaj sustav ali....

pozz
QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #131 : 06. Siječanj. 2011, 21:05:17 »
Adam,

Nije DVB vec Photoshop na djelu

ad6iw

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #132 : 15. Veljača. 2011, 00:48:55 »
Po Email-ovima koje dobijam, u italiji postoji iz razlicitih smijerova sve veca zelja za prijem i predaju preko 9A0TVR.
Ipak ne vijerujem da cete sa te strane dobiti stipendiju za poboljsanje stanja na Ucki.

Buonasera a tutti,
Abbiamo come potete vedere riattivato grazie alla tenacità di Valter il ponte sia sulla frequenza dei 2350 sia sui 10475, incrociamo le dita ma sembra che vada tutto bene.
Visto il perdurare e intenso lavoro del radar avremmo avuto l’idea di implementare un nuovo ingresso supplementare sui 13 cm   cercando di renderlo compatibile con l’uscita a 13 se possibile, in pratica non vorremmo escludere l’uscita a 13 quando si entra a 13.(faremo un bel lavoro di filtri)
Interessante sarebbe poter conoscere la vostra opinione in merito, se siete organizzati per trasmettere a 13 o se siete intenzionati di farlo.
Lo scopo e quello di poter fare dei qso senza quel fastidioso battimento radar!
Noi dovremmo essere pronti appena andrà via la neve, verso il mese di marzo, alla fine.
Nello stesso periodo o spero prima sostituiremo l’amplificatore finale dei 13 con il nuovo,gentilmente offerto dal Mauro IV3WSJ il quale ha una potenza superiore, quindi dovremmo arrivare meglio e spero così anche in Ucka.
Vi terremo informati su novità e sviluppi del ponte
PS:Riusciamo a sistemare la stazione dell’EDN in Alpago cosi lo potremmo veder transitare bene sul ponte? AAAA volontari cercasi HI!
Grazie a tutti per la collaborazione
IW3GOA

Ciao Darko,
sto costruendo un finale nuovo per i 2350 per poter arrivare meglio su ucka.
Mi sai dire adesso con che segnale arrivo su ucka da visentin, mi dicono che adesso arriva con molta neve mi serve sapere quanti db
Sarò pronto con una parabola dedicata diametro 80 cm e finale 10 watt solo per ucka tra circa 1 mese cosi poi facciamo il confronto.
73 de iz3ggl

Jucer su montirali i novi repetitor na planinskom masivu Marmolata, taj novi repetitor na vise od 3100m visine omogucava ( ako bude dobro radio ) direktno iz Istre veze sa OE7XZR istovremeno i veze sa vecim dijelom Bavarske pa sve do Friedrichshafena ( svi smijerovi opticka vidljivost ). Cak i od mene u Vidulinima je opticka vidljivost sa tim novim repetitorom. :D

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #133 : 22. Veljača. 2011, 14:38:23 »
eto, i u Pazinu ima slike, učka u pozadini, slika ufb ...  ;)

73
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #134 : 22. Veljača. 2011, 15:02:52 »
Ujjjjjj, evo opet posla, moram novu kartu korisnika napraviti.....
a kakvu boju da mu stavim ?? kao prijemni ili kao predajni TV studio ?
BRAVO BRAVO Complimenti, samo napred