Autor Tema: CME udara ?  (Posjeta: 13139 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a1un

• Sr. Member
Odg: CME udara ?
« Odgovori #30 : 11. Rujan. 2014, 06:58:39 »
AURORA alert => za slijedeća 2 dana
Jedan X1.6 LDE flare od jucer sa jakim CME i serija CMEa prije njega mogla bi izazvati dosta jaku
auroru ako IMF bude negativan

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #31 : 11. Rujan. 2014, 08:56:18 »
Juriš drugovi ;D!

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #32 : 11. Rujan. 2014, 15:42:40 »
Najveća šansa za AU nakon 15. srpnja 2012 u našim krajevima. Možda u petak padne i treća AU u ciklusu i konačn krene ta završna serija ciklusa ... (mnogi će reći hi hi hi).  Očekuje se shock od cca 800 km/s negdje u petak kao rezulatanta X1.6 i prethodnog M4.5. Osim hrpe neizvjestnosti, kao što Davor kaže, ako se to sve i najpovoljnije ostvari, sve ostaje na nepredvidivom IMF u trenutku udara...

Pratite razvoj situacije sutra na http://www.swpc.noaa.gov/ace/MAG_SWEPAM_24h.html ! Manje od sat nakon udara na satelitu (ako do njega dođe) slijedi zemaljski.

73
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #33 : 11. Rujan. 2014, 16:59:25 »
Ne znam koliko za ova predviđanja mogu biti aktualni podatci iz SuperSid programa, ali odnedavno radi i SuperSid na požeškoj gimnaziji... podatke od mjerenja se mogu pronaći na http://sid.stanford.edu/database-browser/
...pogledati GIMPZ.
..ovako to izgleda http://www.gimpoz.hr/novosti/1076-supersid-monitor-u-gimnaziji

Nažalost ja ne znam tumačiti rezultate ovakvih mjerenja :-/ ali ako netko ima volje, bilo bi mi drago da to nama svima malo pojasni. Možda pod drugom temom da ne spamamo Auroru.

73 de 9a6ndd

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #34 : 12. Rujan. 2014, 08:49:07 »
Lijepo je čuti da se gimnazijalci bave takvim aktivnostima, možda ima među njima i koji budući radioamater.

SID (sudden ionospheric disturbance, ponekad zvan i Dellingerov efekt) je nagli poremećaj ionosfere izazvan sunčevim flare. Zbog ekstremno povećane radijacije u visokoenergetskom UV i X spektru dolazi do ionizacije donjih slojeve ionosfere (E, D) do kojih u normalnim uvjetima zračenje ne dopire. Rezultat toga je iznenadni blackout kratkih valova zbog absorbcije u D sloju, a istovremeno i refleksija VLF signala od D sloja.

Rezultati mjerenja sid monitora su relativni, t.j. promatraju se špice u jačini signala VLF odašiljača. Karakteristika SID je iznenadni skok signala, a nakon toga postupni signala pad u trajanju od nekoliko minuta do nekoliko sati. U princpu, jači signal znači višu radijacijsku klasu flare. Rezultati su upotrebljivi samo u dnevnom periodu, jer VLF propagacije su izražene tijekom noći i bez flare. Na stranici koju si ti naveo ima i dosta grafova zagađenih raznoraznim smetnja.

Sid monotor možemo koristiti za detekciju flare, ali danas za to imamo i mnoga druga sofsticirana sredstva. Također rezultati mogu biti od interesa KV amaterima.

Inače, očekivanog CME od X flare još uvijek nema. Jučer oko 23Z je sunčani vjetar skočio na cca 500 km/sec, ali to je izgleda zbog CME od 9. rujna.

73
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #35 : 12. Rujan. 2014, 10:26:11 »
Hvala na ovom pojašnjenju! Ja znam kako to otprilike radi i zašto, ali to nije dovoljno da drugima jasno pojasnim  :-[
 Kako i kažeš problem je čistoća signala, a to je pogotovo problem kada je prijemnik u gradu. Tako je i ovaj požeški na zgradi gimnazije. Ove jeseni ću probati malo optimizirati antenu, tj. probati je što bolje prilagoditi... sa smetnjama ne znam što bi, možda neki filter  ??? 
A da li će biti radioamatera među gimnazijalcima, to ne znam... većinom se, nažalost, klubovi orijentiraju na tehničke škole  :( ... kao da je baš svima gimnazijalcima radioamaterizam neinteresantan...  ???

Ovakav jedan sličan SID monitor planiram isto postaviti na neku manje "onečišćenu" lokaciju.... trenutno testiram neka rješenja (da vidim koja manje skupljaju smeta) i moram pronaći prikladnu lokaciju...

73 de 9a6ndd

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #36 : 12. Rujan. 2014, 10:35:50 »
Ovo je OFF topic, ali pliz ;)

Zvonko, vidim da tzi prostiranja svih vrsta i boja leže pa mi je palo na pamet da bi za svenas bilo jako korisno kad bi pred neki događaj ovog tipa ili contest postavio neku oklvirnu prognozu, ne samo u vezi CME i sličnih incidentinh situacija.

Mislim prije svega na Hepburnove karte koje mi još uvijek nisu sjele, jer u situaciji kad s eJadran crveni nikad nisam uradio ništa posebno, a kad se preko Ok i DL pojavi ljubičica, MAtej OK1TEH digne frku i obično se dogode odlične DX veze?

tako ej bilo i rped posljednji IARU, iz južne SM se prema NW nije vidjelo samo crnilo, a prema jugu jedva plavac, ali u praksi se uradil oodličnih veza? jednako kao i prema OH.

Da li su kriteriji za veze preko kopna blaži od morskih?

I sad su za vikend prognoze via mare bile jadne, a S59DEM nasloži 190 Talijana. Znam, blizu su mu, momci su odlično tehnički postavljeni, ali pitam se zašto to ne funkcionira kod nas na sredini obale?

Pravilo je - ako zapuše možeš sjest i plakat. Po buri se zalomi neki DX prema sjeveru, preko mora nula.

Ili smo tehnički još uvijek jako nisko?

TU GG

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #37 : 12. Rujan. 2014, 10:43:21 »
Ne znam kako radi software koji se isporučuje uz prijemnik, ali kao sofverašu padaju mi odham na pamet neke ideje... npr. pošto ionizacija sloja ovisi o upadnom kutu zračenja (najjače u podne), te stoga i jačina signala o položaju sunca prema trasi odašiljač-prijemnik, software bi mogao raditi neke kompenzacije jačine signala tako da bi veličina na grafu bila što više funkcija od klase flare (a ne doba dana). Naravno, osim sunca ima i drugih stvari koje utječu na VLF (grmljavina, "whistleri"), impulsne smetnje itd, dio toga bi također mogao "riješiti" software..

Da ne bude prevelika digresija od teme, na kraju napomena da CME još uvijek nema, hi...

Pozdrav

P.S. Dodatak vidim da je Gogo "uletio" s postom dok sam ja pisao poruku... He nisam ti ja baš takav ekspert za sve... Bilo bi ljiepo prodiskultirati TR nad morem i kopnom, ja ću se rado pridružiti ako netko otvori temu (da ne budemo off topic).

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #38 : 12. Rujan. 2014, 11:25:52 »
To sta S59DEM odradi 190 Talijana ne znaci apsolutno nista ste se tice propagacije jer broj odradjenih talijana od nas ili njih je jedino uvjetovan brojem aktivnih stanica. Broj prosjecno pristiglih logova u 24 satinm contestima u zadnje tri godine u italiji je 60 - 75 - 140. 

Prostiranje preko jadrana je vec druga prica, kod nas se to najbolje vidi na I4 beaconu, 300km udaljenosti, opticka vidljivost preko mora. Signal varira od 57 - 59+50db ovisno o stanju tropa iznad jadrana, dok npr signali preko alpa npr. DB0FAI/b je vrlo malo varijabilan i u pravilu je od 529-559.

Kad na hepburnu vidis plavo/ljubicasto/zeleno ili jace iznad EU, npr od G do OK onda je sigurno da 
su prilike izvanredne na tom prostoru dok si na jadranu limitiran u prostoru sa Alpama na sjeveru, Velebitom na istoku, Apeninma na zapadu koji razbijaju ducting, a na jugu nemas koga radit (3V,5A,SU). Tako da mi mozemo od te crvene boje iznad jadrana iskoristit samo za radit recimo I7 sa signalima od 59++ umjesto 52-3 kako su bez ductinga.

Druga prica je ducting preko mediterana gdje mi sa sjevera uspijemu upasti preko padske nizne i tada radimo ea3,5,7 1000-1700km sa odlicnim signalima.

CME jos nije stigo

73 UN

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #39 : 12. Rujan. 2014, 11:53:54 »
Još samo ukratko, (teoretska) nadopuna na Davorovo izlaganje i Gogovo pitanje (razlika kopno - more). Dok je duct / inverzija iznad mora nastaje nisko nad morem zbog tople morske površne i vlage, duct na kopnu je mnogo više i uzrokuju ga potpuno drugačiji mehanizmi.

Naime, kod anticiklone (područja s visokim tlakom) postoji strujanje zraka u niskim slojevima atmosfere od smjera anticiklone naokolo. Ovo strujanje nužno uzrokuje istovremeno visinsko strujanje u smjeru anticiklone, a unutar same anticiklone vertikalno strujanje odozgo prema dolje (i krug je zatvoren). Vertikalno strujanje komprimira i zagrijava zrak te nastaju slojevi s inverznom temperaturom na visinama i do nekoliko kilometara. Ovakav tip propagacija ponekad omogućava neprekinuti duct i preko viših planina. I tu previše ne vjerujem Hepburnu, treba gledati sounding rezultate i sam napraviti svoju prognozu (vidi npr. http://weather.uwyo.edu/upperair/europe.html)

Evo, odoh off topic, no tema je lijepa i privlačna...

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #40 : 12. Rujan. 2014, 11:58:26 »
Ovo sa Aurorom u nasim krajevima je postalo rijedje nego sa TEP na 2m....
Po meni je to gubljenje vremena i energije na pracenje Aurora propagacije koja se u nasim krajevima pojavi jednom u 10 godina da bi se na kraju odradio neki lokator koji vec imas potvrdjen par puta, da li tropo, ductingom, MS, ili EME vrstom rada...
No, slazem se, svatko ima svoje veselje....

Hepburn karta je relativna informacija za nas na moru, skoro pa nekorisna.
To znam iz iskustva jer sam svakodnevno pratio propagacije na Mediteranu na 125Mhz, 156Mhz, 900Mhz, 1800MHz u periodu od 2001-2004 godine.
Nema tog Hepburna koji ce meni reci kad ce okrenuti juzni vjetar i od zero signal u roku od 5 minuta dignuti signal na 59.
Taj se Hepburn jos nije rodio.
Za kopno to jos i moze vrijediti za zimske mjesece ali za ljetne takodjer limitirano.

Iskustvo nas uci, i godine izgubljene za VFO-om da su prilike na jadranu dok je bura jako lose. Takodjer isto iskustvo nam govori da su dani pred dolazak Juzine jako dobri za 2m preko Jadrana.

Takodjer nam iskustvo govori da su godinama dobre propagacije na kopnu JO50, JO60 itd u periodima poslije nove godine, kad se obicno spusti sibirska hladnoca nad te krajeve te dolazi do pojave inverzije itd....

Sporadike oduvijek cekamo od Svibnja pa Lipanj.

RS takodjer cekamo obicno u Lipnju kad je nestabilno vrijeme i atmosfera...

MS pratimo rojeve te takodjer znamo otprilike kad su maximumi i povecana aktivnost.

I pored svega ovoga, ne vidim cemu sad taj Hepburn, kad smo toplu vodu odavno otkrili

pozz
QV

"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #41 : 12. Rujan. 2014, 12:31:11 »
Tek sad vidim da ste potpuno u pravu.

Sve je odavno poznato.

PS - iden pravit marmeladu od smokava, tu ima bar malo neizvjesnosti u odnosu na prostiranja.

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #42 : 12. Rujan. 2014, 17:16:04 »
ACE satelit impact cca 15:25Z. Brzina solidna, skoro 700 km/sec.  Na žalost, IMF nije izrazito negativan, skače gore - dolje, no iz ovog bi moglo nešto ispasti...

Komentar dodan u 19z: na žalost ACE   imf skrenuo južno 20 nT. uskoro će au prestati i na sjeveru, ali to je tek početak razvoja storm. Vjerojatno će biti negativnih imf intervala, nadam se ne prekasni (ipak je vikend). u mom qth brine me kišurina koja bi mogla raditi qrn.
« Zadnja izmjena: 12. Rujan. 2014, 19:20:03 9a6ww »

Offline 9a2ga

• Full Member
  • Carpe diem memento mori
    • 9A2GA HOME PAGE
« Odgovori #43 : 12. Rujan. 2014, 20:40:04 »
Member of HRS, RK 9A1ADE, RK 9A1WFF, ARRL, AMSAT NA, AMSAT UK

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #44 : 13. Rujan. 2014, 07:09:29 »
Nakon početnog kolebanja imf je jučer na par sati skrenuo u negativu i rezultar je bila lijepa au u sjevernoj eu (prema dx  lusteru najjužnija stanica jo42). stvari su se doobro razvijale, očekivao sam napredovanje au ovala prema jugu, no tada oko 22:30z dolazi do novog skokovitog povećanja brzine, možda zbog flare-ova koji su bili nakon X flare. Na žalost ovaj dodatni udar je izrokovao trenutnu pronjenu bz imf u pozitivu, a s time i prekid aurore. Takva situacija je i sada.

Još uvijek ina šanse za povratak au okoliko se imf promijeni, btrina solarnog vjetra je još uvijek visoka. No  iz iskustva znan da se u ovakvim situacijama imf rijetko mijenja... no nikad se nezna... Alert još uvijek traje.

P.S. sri zbog hrpe tipfelera , vidi se da je kucano na mobitelu.
« Zadnja izmjena: 13. Rujan. 2014, 12:20:38 9a6ww »