Autor Tema: Radioamaterski balon  (Posjeta: 14285 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NDZ

• Newbie
  • *
  • 73 iz Bjelovara
Odg: Radioamaterski balon
« Odgovori #60 : 31. Kolovoz. 2013, 15:33:27 »
Da se podsjetimo:

Sutra 01.09.2013 u 13 sati ekipa novog radio kluba "Bilogora" iz Bjelovara na čelu s voditeljem projekta Mile Štrk (9a9y) pustiti će radioamaterski balon. Predviđeno vrijeme leta je 2 sata, a frekvencije rada su sljedeče:

Video prijenos sa balona: 1280MHz
CW Beacon 7,030 MHz
APRS telemetrija 145,200 MHz

Video live stream prijenos moći ćete pratiti i na stranici kluba www.bilogora.net kao i na www.ustream.tv/channel/radio-club-bilogora

Video najava se već vrti pa pogledajte. Nadamo se vašem dolasku, a ako ne možete doći navratite i pogledajte video na našoj stranici. Kvaliteta video streama ovisi će o brzini interneta. Nadamo se da će slika biti dobra.

Offline 9A6NDZ

• Newbie
  • *
  • 73 iz Bjelovara
« Odgovori #61 : 31. Kolovoz. 2013, 22:43:22 »

Offline 9A6NDZ

• Newbie
  • *
  • 73 iz Bjelovara
« Odgovori #62 : 02. Rujan. 2013, 20:57:04 »

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #63 : 03. Rujan. 2013, 02:46:27 »
Congatulations, good job guy's

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #64 : 04. Rujan. 2013, 20:28:46 »
Pozdrav !

Čestitam ekipi na profi odrađenom poslu. Na žalost od ambicioznog  plana da se dođe na mjesto lansiranja sve se na kraju svelo na par minuta praćenja. Čuo sam ga odlično već par minuta nakon lansiranja. Pratio sam ga SDR-om samo audio.  Dovoljno da čujem "9A5B"  i osjetim se sudionikom. Upravo pregledavam filmiće.. .odlična prezentacija!
Priključio bi se ekipi za slijedeći projekt.

73s de Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #65 : 04. Rujan. 2013, 21:23:58 »
Hvala Gorane.
Luci, dobrodošao si to je sigurno, naročito pošto znam kako si stručan za određene stvari  ;)
I ovaj projekt kao i prošli su, to smo i naveli i stalno govorimo, otvoreni za sve koji žele i imaju volju sudjelovati na bilo koji način.
To se i pokazalo, jer su evo kolege, neki u zadnji čas uskakali sa sklopovima, savjetima i ostalim.
Drago mi je da se FM signal čuo do Ukrajine, kolega će čak poslati audio snimku.
Žao mi je jedino što su taj dan atmosferske prilike bile izuzetno loše, kišni oblaci, čak malo i kišice, te vjetar koji je neprestano mjenjao smjer i brzinu.
U privitku su dvije slike uzlijetanja i slijetanja, a ostalo ćemo uskoro postaviti na web stranice, i slike samog druženja (više volim to tako nazvati, jer su neki kolege došli izdaleka i drago mi je da smo se i u živo upoznali, a da ne govorim da su pomagali i oko samog puštanja balona i to su radili vrlo ozbiljno a što me posebno veseli) i slike iz balona.

U principu, svima nama je ovo hobi, i bilo koji projekt koji dođe u medije a vezan je za naš hobi mene veseli.
Shiranu ga hotoke

Offline 9A6NDZ

• Newbie
  • *
  • 73 iz Bjelovara
« Odgovori #66 : 13. Rujan. 2013, 10:08:36 »
Obavještavamo sve koji su nam poslali izvještaje o čujnosti signala našeg balona da je omogućeno preuzimanje zahvalnica  putem naše web stranice http://bilogora.net/PiHRAB-2_Letter.aspx . Pregledati zaprimljene izvještaje možete ovdje http://bilogora.net/PiHRAB-2_LogReport.aspx

Zahvaljujemo svima koju su nam poslali svoje izvještaje, a zaprimili smo ih u velikom broju i putem emaila.
« Zadnja izmjena: 13. Rujan. 2013, 10:27:08 9A6NDZ »

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #67 : 13. Rujan. 2013, 12:51:37 »
Napomena: Kolege koji su navedeni u Opisu projekta PiHRAB-2 ce dobiti Zahvalnice u tiskanom obliku na kucnu adresu.
Shiranu ga hotoke

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #68 : 09. Listopad. 2013, 13:56:04 »
Project Loon
Možda koja koja ideja za sledeči spust balona, ili koji detalj zanimljiv  ( video )
http://www.google.com/loon/how/

73  Slavko.
73 GS

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #69 : 09. Listopad. 2013, 19:01:44 »
Video prezentacija i nacin kako je projekt predstavljen je nesto najbolje sto sam u posljednje vrijeme vidio. To mora da je radio neki profesionalac...

Inace, zar nije takvu ideju ali samo sa satelitima imao S53MV sa novim NBP protokolom koji koristi.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #70 : 10. Listopad. 2013, 08:43:39 »
QV

sve je jasno , veliki i prebogati Google stoji iza toga projekta. Na žalost malo je informacija o samoj tehnici na balonu ( koja izgleda jako zanimljivo) dok je na zemlji vjerojatno  WiFi wireless router ( feed stick like,   koliko sam vidio). Antena  na zemlji je izgleda elektronski usmjeriva ili čak mehanički.
Citat:
The radios and antennas are designed to receive signals from Project Loon only, filtering out other signals. Project Loon currently uses unlicensed 2.4 and 5.8 GHz ISM bands

Sličan projekt sa balonskom komunikacijskom ali stacionarnom platformom,  je započela jedna start up firma u Zagrebu, ali je projekt zamrznut zbog love.

:(

1z
1z
« Zadnja izmjena: 10. Listopad. 2013, 09:21:34 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #71 : 10. Listopad. 2013, 15:15:58 »
High Altitude Platform Stations (HAPS) nije nova ideja, bilo je dosta eksperimenata u zadnje vrijeme, no na eksperimentima je sve ostalo.  Vidjet ćemo kako će daleko ići Google, on je izgleda tome pristupio najozbiljnije od svih do sada.

Ako objave detaljnije podatke o rezultatima testova (pomalo sumnjam, hi), bilo bi interesantno vidjeti da li u praksi funkcionira pozicioniranje balona mijenjanjem visine (i smjera vjetra), o čemu im vjerojatno priliično ovisi trajanje i upotrebljivost balona.
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #72 : 10. Listopad. 2013, 16:47:32 »
Luci, mislim da je ona Izosfera ili kako se vec zove taj projekt iz Zg bila osuđena na propast odmah u začetku (moje mišljenje). Za takve projekte najprije trebaš imati tržište koje će odmah progutatit sve što im ponudiš, a ne nakon što si napravio proizvod tražiti kome bi ga uvalio...

Njihova izosfera je puno kompliciranija nego ovi baloni, a mislim da je u taj projekt utučeno toliko love da se komotno mogao satelit poslati u orbitu.

Ovo sa balonima će biti zanimljivo, koliko će oni trajati ali po predstavljenom projektu, moći će se čak i spuštati i koristit opet određeni dio opreme.

Zanimljivi je taj zrakoplovni nego RF segment u ovoj priči  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #73 : 10. Listopad. 2013, 17:57:45 »
QV , to definitivno nije proizvod za Hrvatsku,  mi imamo dobru infrastrukturu na zemlji i sve manje nekog tko radi pa bi mu to trebalo. Nama je bilo zanimljivo zbog očitanja brojila no sigurno ima u svijetu gdje bi mogao zamjeniti geostacionarne satelite.

Proučavajući iznenadio sam se što u USA postoje firme koje opslužuju takvom radio mrežom putem običnih meteoroloških balona cijelu naftnu industriju Texasa i Meksičkog zaljeva. Jednostavnu opremu za bacit puštaju dva puta na dan i balon ide kud ide. Kad pobjegne s područja  puste drugi.. Šalju kratke poruke i mjere stanje ventila , brojila , monitronig naftovoda , platformi itd. Oni su i radili na projektu Google jedino što je mreža na njihovoj licenciranoj frekvenciji 900 MHz i narow band.

Amerika je zemlja veelkaaa..

1z

Luci, 9A1Z

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #74 : 10. Listopad. 2013, 21:18:00 »
 Bilo je svakakvih ideja  , ali nisu bas zazivile , . . ni u Americi  ::) .

http://www.angelcorp.com/

73 PJT

= Kad se male ruke sloze sve se moze =