U utorak 11. prosinca 2018. godine u 10.00 sati u Sivoj vijećnici FER-a (prizemlje D-0033) bit će održana radionica s temom oko izgradnje satelita. Više detalja na linku:
https://www.fer.unizg.hr/zrk/o_zavodu/studenti/cubesat/radionica?fbclid=IwAR2Fjb_EzaTrGxmzZeha2rcGe7nI0J3hw55OGnb4LGBobeig9eoqyYJwSig
Premda će satelit imati znanstvene instrumente, a ne npr. transponder ili repetitor, nadam se da će među radioamaterima biti zainteresiranih.
73 de Željko 9A2EY
Je li to otvoreno za javnost ili samo za registrirane studente?
QV
Pozdrav Adame,
Predavanja i radionice ove vrste otvorene su za sve zainteresirane. Ako nisi negdje na terenu i ako ti odgovorna viša instanca dopusti, bilo bi mi drago da se sretnemo na FER-u. Inicijativa ima znanstvenu i financijsku potporu, pa ima šanse da se nešto napravi.
73 de Željko 9A2EY
Ubacite im i nesto radioamaterski korisno u satelit ::) ...da ne bude "bezveze" tamo gore...
73
Quote from: 9A2EY on 06. December. 2018, 09:29:57
Pozdrav Adame,
Predavanja i radionice ove vrste otvorene su za sve zainteresirane. Ako nisi negdje na terenu i ako ti odgovorna viša instanca dopusti, bilo bi mi drago da se sretnemo na FER-u. Inicijativa ima znanstvenu i financijsku potporu, pa ima šanse da se nešto napravi.
73 de Željko 9A2EY
Željko pozdrav,
bio sam na njihovim stranica pa je prijava bila samo za studente FER-a.
Ako nešto hitno ne iskrsne u međuvremenu vidimo se onda na radionici.
pozz i hvala za info
Adam
Quote from: 9A6NDD on 06. December. 2018, 11:42:43
Ubacite im i nesto radioamaterski korisno u satelit ::) ...da ne bude "bezveze" tamo gore...
73
Ako to naprave onda će stvarno biti bezveze, ima dovoljno radioamaterskih transpondera u svemiru i od nas se slabo koriste, a i 70cm band je prepun kojekakvih "amaterskih" telemetrija, koje, ako i uspiješ dekodirati ne služe ničemu. Ideja za FERSat (https://www.fer.unizg.hr/zrk/o_zavodu/studenti/cubesat/FERSat) i razna mjerenja nije loša, razmišljanja o boljoj orbiti od onih lansiranih sa ISSa također. Ima tu dosta materijala za razne diplomske radove pa se nadam da će nešto i biti od projekta FERSat.
Pozdrav!
Brzinski sam prošao materijale i ideja i projekt su jako dobri , najbolji i najcjelovitiji do sada u nas. Nadam se da će ići dalje i da je radionica dobro prošla. Posebno pohavljujem payload vezan uz mjerenje svjetlosnog i općenito zagađanja tj. vrste izvora svjetlosti. X band komunikacija bi se mogla prebaciti u HAM band. Inače telemetrija i down link na X bandu je prilično zahtjevan po budžetu ( naravno zbog ukupne snage koju si može satelit dozvoliti) ali i po činjenici da treba precizno pratiti satelit u polarnoj orbiti. Ali time i zanimljivo i izazovno. Jedna stvar koja bi mogla doći u razmatranje su i plazma mikro potisnici za usmjeravanje satelita (kamere) . 1z
Projekat je realan ako ostane na nivou qube sat tehnologije, sa relativno jednostavnom senzorikom, I ogranicenim power budget-om.
Sve vise od toga eksponencijalno povecava cijenu projekta, bukvalno svaki gram, millimeter, milivat... Keep expectation level low :) ad6iw
Kako je prof.dr. Dubravko Babić, voditelj projekta obećao, predavanje je snimljeno i može se pogledati na adresi: https://www.youtube.com/watch?v=H09yeMAnKAk
Negdje na 1:56:20 jedan neozbiljni element je uzurpirao prostor i vrijeme.
Inače, bilo nas je dosta radioamatera u auditoriju i puno mladih, naročito studenata orijentiranih na radijske komunikacije. Sad je prilika da 9A1CTF istrči na teren privuče nove članove.
Pratit ćemo ovu vrijednu ekipu, kojoj želim puno uspjeha na FERsat projektu.
Željko 9A2EY
Jedna od zanimljivijih radionica koje sam pratio u posljednje vrijeme, Mr.Adriano Camps je stvarno "iz rukava" istresao 75 slajdova u sat vremena i vidi se po prezentacijskim sposobnostima da predaje na fakultetu gdje nas je uspio držati koncentriranim kroz cijelu prezentaciju.
Tempo je bio "našpanan" ali uspio je adresirati puno tema i mogućih problema na koje je nailazio u praksi.
Mislim da je nakon preze ipak malo splasnula inicijalna ideja o izradi satelita kako je ekipa sa FER-a planirala.
Osobno mislim da nije moguće ugurati sve te senzore u 1CU a komunikacija na X bandu sa 1CU je prevelik zalogaj za ekipu sa FER-a. Za ovakav projekt treba tim od 30 stalno zaposlenih stručnjaka sa ozbiljnim project managerom koji će tjerati tim da se drži rokova i zadanjih ciljeva.
Power budget je posebna priča koja će biti tvrdi orah za ovaj tim.
Za sad, najozbiljniji pokušaj izrade satelita u 9A. Da li će ekipa u 4 godine ostvariti svoje ciljeve, ostaje za vidjeti.
QV
Prije par godina radio sam na x band LEO imaginig satelitu, oko 80cm, 100kg, Stanford university startup, SKYBOX .
Na projektu je bilo oko 100 zaposlenih, uz "smijesno" mali budget od 92 mil $.
Kompanije koje se bave ovi poslom su vrlo skepticni jer za ove novce nije moguce napraviti bilo sta ozbiljno da radi i leti. Na srecu, sa dobrom strategijom, i minimalisticnim zahtjevima uspjesno smo lansirali fully functional satellite, koji i danas radi.
https://www.satimagingcorp.com/satellite-sensors/skysat-1/
https://en.wikipedia.org/wiki/SkySat
Quote from: AD6IW on 12. December. 2018, 21:18:29
Prije par godina radio sam na x band LEO imaginig satelitu, oko 80cm, 100kg, Stanford university startup, SKYBOX .
......
Čestitke, malo bolji opis SKYSAT (https://directory.eoportal.org/web/eoportal/satellite-missions/s/skysat) a koga malo više zanimaju sateliti sa desne strane je abecedni popis mnogih satelita i projekata, od amatersko studentskih do profi projekata.
Google behinde... :D
QuoteGoogle behinde... :D
Tocno Luci, Google +500 Mil $ bust :)
Pogledao sam snimku radionice i mogu reći da je bila dobra kao i predavači. Koga zanimaju Cube sateliti i cijela priča oko dizajna i problema koje treba riješiti do lansiranja moja je preporuka da pogledaju snimku. Meni se isto čini da je komunikacija u X bandu možda malo preveliki zalogaj, no iskreno se nadam da će FERovci uspjeti provesti projekt do kraja i naći sredstva (sponzore) i za lansiranje jer je ovo, čini se, do sada ipak najozbiljniji projekt što se tiče satelita u Hrvatskoj.
Quote from: AD6IW on 12. December. 2018, 21:18:29
(https://hrvhf.net/forum/Themes/default/images/icons/clip.gif) SKYSAT_eng_prototype_link_test_ad6iw_r.jpg (https://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?action=dlattach&topic=3436.0&attach=19743) (528.6 kB, 1280x960 - (hitova: 52 ).)
Kaj vidimo na ovoj slici, Gorana ispred neke kutije koja je zapravo "weedKiller" , niđe trave, sve spaljeno !!!! ;D ;D ;D ;D
Quote from: 9A7DBK on 14. December. 2018, 09:51:40
Meni se isto čini da je komunikacija u X bandu možda malo preveliki zalogaj, no iskreno se nadam da će FERovci uspjeti provesti projekt do kraja i naći sredstva (sponzore) i za lansiranje jer je ovo, čini se, do sada ipak najozbiljniji projekt što se tiče satelita u Hrvatskoj.
Zašto, to su budući inženjeri radio komunikacija kojima mikrovalovi nisu strani.Već su trebali krenuti sa zemaljskim prijemom, ima LEO satelita u 8-30Ghz bandovima povelik broj,znači prijemnci, antene, antenski sistem za pračenje orbite LEO satelita, pa nakon prijema
možda i analiza signala, u suradnji sa softverašima dekodiranje i obrada dekodiranih podataka.Nije to nedostižno a ni neizvedivo za njih.
S obzirom da ne gledam TV program, sigurno bi promaknulo gostovanje kolega s FER-a da nema društvenih mreža. Pogledajte što su rekli o FERSat projektu:
https://www.facebook.com/ferZRK/videos/602936563476009/?__tn__=kC-R&eid=ARAkThyHfFd-H7HHs45TsBKy3xWB6Lvgm1zm584KX3ni3-3fg42WJ89JvVes6NCSjSOgUJJXZ209KXaD&hc_ref=ARQH2eqNgkpKredZ4R8BAAzxk8WzLG27DINmcD0I_GONOQClLETlgOFVlc8A22t_730&__xts__[0]=68.ARBvjsrlHk5u6kJDn8Bn5d8erOae6oN_4ZLoyMO5gajgyU81D03VIcSVjta30PV9U9cepmXaV2WJH3_jUGdBlYdQdoDsvU0smdD-3F5hm--PmJPuUvgH2ZdB9L5kCI_R-YhMTwad_uNaj51GomIcW7Dh2LeigCIsNp7FL4FSoONXFM5ixvvQ-SK_4Q1c36WMLpQmCioqxO2IL8vYSB19qSzcVDiKW2DxyXCR4NjGy2-18U1CkCA5bC4ECNgnO1ud8H8El3C3H0lbssNPsvJ9BH5cVdEyb6n_dBHD
73 de Željko 9A2EY
Nice talk, za razliku mi smo najprije lansirali satelit a od ostatka para napravili jeftine majice :)