Autor Tema: QSO QRB  (Posjeta: 552 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
QSO QRB
« : 28. Siječanj. 2017, 21:32:57 »
Nisam nigdje vidio definiciju QSO-a što se tiče minimalne udaljenosti između postaja. Dakle da li je definirano kolika ta minimalna udaljenost mora biti? Da li je to 1cm, 1m, 100m, 1km ?
Vidim da se neka polemika oko toga vodila u USA u rover kategoriji ali nigdje se ne spominje taj minimalni QRB.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
Odg: QSO QRB
« Odgovori #1 : 28. Siječanj. 2017, 22:06:50 »
ja bi rekao da je to udaljenost kod koje nema mikrofonije između RX1 i TX2, ili da se operatori ne čuju u spektru 20Hz-20Khz!  ;)
LP
K
Kreso

Offline S59GS

• Full Member
« Odgovori #2 : 29. Siječanj. 2017, 05:45:15 »
Svaki RA je čuo za HAMSPIRIT. E sad ,ako se dvojica nađu sa  248,001 GHz na rastojanju od par cm antena do antene, a posrednik je vazduh, koji je uslov za bez žičanu vezu ,zašto ne bi mogla bit priznata veza. Na 1,8 MHZ takva veza ne bi imala značaja za neku dostignuče, a na 248 GHz svakao bi. Svakako to se može desiti u kojem kontestu, pa zato je takmičarska komisija i npr UKV manager ,ali kojem ne mora biti plafon 2m repetitora, da ustanovi istinu. Na 30 metara razstojanja se može neko čuti uredno preko 248 GHz, isto se može čuti direktno govorom, onda postoji mogučnost ,da uleti preko IF, i upiše taj famozni 599 001 . U vreme demokratije može doči čak neko sa advokatom, aku mu brišeš vezu . U kontestima na vršacima se može čuti i ponešto  151 km kad se antene vide na cross frekvencijama ( ali mu nisam dao rednog broja, jer sam znao o čemu se radi, ali čuli smo se CW uredno…..)
RA-stvo je hobi , a ko voli , nek izvoli………….
73 GS

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #3 : 29. Siječanj. 2017, 17:30:00 »
Adam, po meni to bi trebalo biti rastojanje kada su antene u Far Field-u, dakle lako
za izracunati prema radnoj frekvenciji i antenna aperture
« Zadnja izmjena: 29. Siječanj. 2017, 17:43:45 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 29. Siječanj. 2017, 19:22:10 »
Znaci po Fraunhoferu 2D na  kvadrat kroz lambda plus (zanemarivo lambda).
To bi ga doslo nekig 45m za moju 30cm antenu na 76Ghz.
To ti ga dodje nešto kao što je i Krešo rekao, ako se ne pojača zvučnik do kraja  ;D

Evo testiram malo stabilnost frekvencije na beaconu za 76GHz  8)

"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz