Autor Tema: AKTIVITI 2016  (Posjeta: 3314 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
Odg: AKTIVITI 2016
« Odgovori #30 : 29. Svibanj. 2016, 09:27:12 »
Za UKV to nema smisla, radi se sa usmjerenim antenama, na frekvencijama s malim dometom, sa snagama od 100W. To efikasno snimati ne možeš, osim eventualno FM band na kojem u tako rade sa vertikalkama. No ti rekreativni takmičari se i tako nikome ne žale.
Bolje zaposli svoj(e) SDR(ove) u HRSovim KV kupovima.

No, svejedno bih rado vidio snimanje jakosti polja onih s najviše bodova u plasmanu. Pa da vidimo da li je svima 100W baš 100W ili 1.5kW samo 1.5kW. Možda im vatmetri ne valjaju, pa pokazuju manje, svašta može biti.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #31 : 29. Svibanj. 2016, 10:54:17 »
baš za UKV to i ima smisla. Jedan remote SDR pozicioniran recimo na Sljemenu će pokriti polovicu Hrvatske što se broja stanovništva tiče. Tu nije presudna usmjerenost antene. Za qso je potrebno dvoje, tako da je vjerovatnost da ce prijemnik čuti barme jednog korespodenta puno veća.

Ako postoje pak dva ili tri prijemnika onda je to pokrivanje daleko veće i sigurnije.

Mene više zanima što je  sa situacijom gdje ja na jednom bandu radim sa jedne a na  drugom bandu sa druge lokacije? To u pravilima nije precizirano. 500m je krug opreme na jednom bandu ili svim bandovima, to nije precizirano. Susjedi imaju mogućnost pa me zanima što će se desiti ako ja uplodam takav log, ako ga uopće mogu uplodati na naš robot.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6arp

• Full Member
« Odgovori #32 : 29. Svibanj. 2016, 11:03:39 »
Evo Adam je dao odgovor u cijelosti samo mogu potvrditi da se monitira sa više lokacija na dominantnim kotama sa remote control. Adame našo si bolnu točku svima što se tiće drugog djela tvog posta. Neki to obilato koriste a neki ne jer je to siva zona.

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #33 : 29. Svibanj. 2016, 13:06:13 »
baš za UKV to i ima smisla. Jedan remote SDR pozicioniran recimo na Sljemenu će pokriti polovicu Hrvatske što se broja stanovništva tiče. Tu nije presudna usmjerenost antene. Za qso je potrebno dvoje, tako da je vjerovatnost da ce prijemnik čuti barme jednog korespodenta puno veća.

Teško izvedivo, pogotovo kad se uzme u obzir količina smeća koju će ti slabunjavi prijemnici morati progutati. Tko je radio barem 1 kontest sa tako visoke lokacije, taj zna...

No, čemu tolika muka i toliki trud? Za 15tak takmičenja na godinu, u kojima i tako nema nekih većih problema? Bolje je složiti APRSove od te skalamerije, barem bi bila neka korist. Igranje Jamesa Bonda u UKV kontestima je za mene teški smijeh.  :)

Mene više zanima što je  sa situacijom gdje ja na jednom bandu radim sa jedne a na  drugom bandu sa druge lokacije? To u pravilima nije precizirano. 500m je krug opreme na jednom bandu ili svim bandovima, to nije precizirano. Susjedi imaju mogućnost pa me zanima što će se desiti ako ja uplodam takav log, ako ga uopće mogu uplodati na naš robot.

Prije koju godinu, lokalni klub je radio Pokuplje na 3 banda s 3 različite lokacije. Diskvalificirani su zbog kršenja pravila. Dakle - stav komisije je da se to ne smije tako raditi. Sve se radi s jedne lokacije ili "pedala".
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #34 : 29. Svibanj. 2016, 14:28:47 »
Nije to teško izvedivo, naprotiv.
Što se tiče jakih signala i kako to riješiti, za sve postoji riješenje. Ako se već ide na takav sustav onda će se koristiti nešto kvalitetnije od DVB-T RTL dongla mada i taj jeftini dongle nije za baciti. Imaš na mom youtube kanalu primjer gdje 50km (optička vidljivost) od mene radi big gun S55M contestu na 2m i ja 2 khz pored njega slušam DL postaju udaljenu 700km bez ikakvih problema, i to sa 2el. yagi antenom. Dakle, i sa tako jeftinom opremom koja ima dinamiku jedva 50dB ako ne i koji dB manje se da raditi a da ne govorimo sa SDR koji danas dosežu 100db dinamike. Hardverski ali i softwerski se to sve riješava. Danas driveri koju su pisani za rad sa CW skimmerom i serverom imaju u sebi već algoritme za smanjivanje pojačanja kod preopterećenja gdje se i jeftini donglovi mogu koristiti.

Ne vidim ništa loše da se takva tehnologija koristi za kontrolu i nadzor natjecanja, kako na UKV tako i na KV čisto iz razloga da se natjecatelji prisile da se natječu u hobiju a ne da se natječu u post contest kuhinji. Time bi ih primorali da se drže pravila ili se ne bi takmičili i samim time dali draž natjecanju. Neka najbolji pobjedi.

Imaš primjer, sa jednog drugog HRS portala gdje sam prozvao jednog amatera iz razloga jer nam je počeo "dijeliti lekcije" i upitkivati je li smo mi normalni, mi koji se držimo pravila. Kad sam ga suočio sa činjenicama i njegovim osobnim kršenjima pravila koja je priznao i sam poslije, onda je njegov doživljaj "contest veličine" malo splasnuo. Sve to zahvaljujuću SDR-u.

Dakle nije sdr alat tu nikakav policajac, to ti je samo alat gdje ćeš ljude disciplinirati a onima koji su obično pri dnu tablice dati podstrek da se takmiče i dalje i napreduju u svojem hobiju bez da razmišljaju kako ih je netko preveslao iz bilo kojeg razloga.

SDR nije praktičan za APRS. Za to postoje druga riješenja, već isprobana i dokazana u radu. To je već druga tema...

Što se tiče rada sa različitih lokacija tijekom contesta, naravno na različitim bandovima.. tu bi pravila trebali usuglasiti sa susjedima sa kojima smo u istom loncu.
Isti lonac iz nekoliko primjera:
menadžeri izmjenjuju logove, konačni plasman u R1 je zajednički, tajming je isti a pravila su drukčija. Ako ja radim u istom kontestu onda valjda ima i ista pravila. Sa jedne strane uopće me ne čudi da pravila nisu usklađena. Pa ti kokošari ne znaju ni uskladiti imena i prezimena, listu menadžera a kamoli netp više. Evo banalnog primjera: prije neki dan izašla je nova verzija VHF UHF hanbooka za menadđete v.7.50 u njemu se i dalje spominje 9A2R kao UKV menadžer iz Hrvatske. Mislim da smo na tu pogrešku ukazivali na forumima i pisali nekolicina nas. Ako ne znaju ni ko im glavu nosi, kao će znati da li ima uopće šta u njoj.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #35 : 29. Svibanj. 2016, 15:54:34 »
Evo ti malo za igru:
30sekundi WPX-a 20m
Otvori ovaj IQ file u SDR#. On ti je u loopu tako da ne znaš di je kraj a di početak, misliš da je non stop band "živ" Dok preslušaš svaku vezu na ovih 100khz banda trebati će ti više od sat vremena a samo 30 sekundi banda.
Za 24 satni kontest trba ti cca 45-50gb mjesta na hardu.

Izgleda da je datoteka zanimljiva pa je brzo iscurio limit za broj downloada. Evo novog linka

https://jumbo.iskon.hr/download/6eb9f464-63e9-4b95-917d-38f3cf2ea3a1
« Zadnja izmjena: 30. Svibanj. 2016, 13:06:00 9a4qv »
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6arp

• Full Member
« Odgovori #36 : 29. Svibanj. 2016, 19:40:12 »
Adame svaka čast na objašnjenju,u potpunosti se slažem sa cijelim tvojim postom,