Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 497215 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #2625 : 27. Svibanj. 2017, 22:16:37 »
Dobar veče !
Vako pošto sam na nekom "bolovanju" samo fine stvari se rade ?
EME...aktivnost velika urađeno desetak novih stanica a ganjam Tajvan iz kojega je aktivan BX4AP Jesse Lin i iako je degradacija 3.4 vidi se dobro no kao i uvijek navala je "velikih i jakih " !!!
Ja radim sa 500 wati "samo" koga vidim toga i uradim ?
Vako ljudi ?
U životu testirano na EME DOSTA RAZNIH UREĐAJA ftejci icomi čak i kenwood i što se dobilo ?
Odnos signal-šum te osjetljivost ne samo za EME nego i tropo koji je naj ??????
NAJ UREĐAJ JE ICOM 202 !!!!
Sa njime radim EME zadnjih desetak dana !
Iz njega furam pola wata te u jedan hobrid od 20 wata i to u G7BT "Vjetnamku" !!!!!
Tako ...."iznjedrio se jedan PA za 432 mhz od 200 wata ...konzultiran Adam kako ga "opogoniti" i ugraditi pa bude nešto ? A imam komplet za 432 mhz za G7B urađeno sve po mjeri ..od bakrenog lima (uradio bivši prijatelj 2PT) po Mr. Dobričiću tako da i to čeka da se uradi...samo hebe me noga i nisam baš pokretan ?
Evo Tajvan na dva metra EME te mali dragulj IC202 sa digi skalom te serija Icoma i na kraju Icom 201 "stariji brat" maloga 202 i Holandez je ugradio u njega digi skalu !!!
Nota bene...moj Icom 202 je modificiran...na ulazu je BF891 "SELEKTIRANI" tj u svoje doba koštao deset puta više nego "neselektirani" to je bili davno ...1 DM obični i 10 DM ovaj selektirani ..ili su nam prodavali m za bubrege ...te isto je stavljen BF981 u miješač !!!
Danas testirano 5 uređaja i mali ih šije u svemu....!!!
Tko evi nešto zlika !!!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2626 : 29. Svibanj. 2017, 11:44:19 »
Dobar dan !
Evo urađena Formoza od šuba ..ti je 103 DXCC zemlja !
Ljudi pitaju sa čime radim ...ta IC 202  !!!
Prilike su dobre sve se vidi ok ?
Momentalno slažem jedan SUPER transverter za 144 mhz ...sve pločice su tu i kutija gdje sve stane !!
Adamić opet pitaju koji lna koristim....zna se pa ziher dobiješ naruđbe ...čak i iz Japana ?
Toliko ! Martin
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2627 : 29. Svibanj. 2017, 13:29:25 »
Sumljiv mi je taj Japaneros, ima čak 3 stupa.  ;D
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #2628 : 31. Svibanj. 2017, 19:06:18 »
Sumljiv mi je taj Japaneros, ima čak 3 stupa.  ;D

Hm, a tek ovaj sa ovak zgodnim kutijicama !? ::)
Nego, očekivao sam od tebe jedan drugi komentar u svezi glede IC202,
dobro, znamo da dobar LNA popravi loš ulaz prijemnika ali IC202 klasični-školski VFO protiv ostalih PLL-ovaca,
šum, ovo, ono ... ??

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #2629 : 31. Svibanj. 2017, 20:59:09 »
Trili, ma nema se tu šta puno više pričati.
To smo prožvakali već dosta puta.
Za tu lovu IC-202 je zakon. U FN se dao kupiti već za 80 Eura !
IC-202 koristi VXO i to je OK. Naravno da je to bolje od ovih rice box PLL-a ali IC-202 pati od nekih drugih bolesti. Kućište mu je plastika pa u njega curi svašta. Ipak je to star uređaj i ne može se uspoređivati sa današnjom poluvodičkom tehnikom.
Mada, za tropo rad gdje nema jakih signala, šumni broj sasvim zadovoljava. Na 2m za terestrial rad dobar je svaki uređaj koji ima šumni broj do 10dB. Za eme potrebno je to malo utišati za nekim normalnim LNA.
Pod normalnim LNA smatram pojačala a ne oscilatore.
Išao sam malo pogledati što se izlagalo na nedavnoj EME konferenciji u Orebru. http://www.moonbouncers.org/

Nije baš da se isplati zapaliti do Orebra zbog navedenim tema. Zanimalo me di kuda je "ekipa" dogurala sa svojim konstrukcijama. Ima tu svega, od profi stvari pa do šrota.
Za oko mi je zapala prezentacija mjerenja LNA kad ih već spominješ.
I eto, baš da pogledam to čudo od LNA koje koristi toliku razvikanu komponentu PGA-103+ (stranica/slide broj 6)
Za divno čudo, nema nikakvog komentara!!!!
Čovjek donio oscilator umjesto LNA i sve OK, sve prolazi......
Slika u prilogu

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2630 : 16. Lipanj. 2017, 16:52:17 »
Bar dan-veče !!!!
AAAA danas sve "crveno" E-sporadično otvaranje čini mi se najbolje do sada....išao Istok Sjeveroistok Sjever i Zapad...urađeno desetak veza sve preko 1000-1500 km. Litva Latvija Rusija Švedska Engleska !!!!
 Trebalo je "visiti" stalno i ja samo slušam ne pozivam i svako toliko uleti poziv cq ....cijela Jurop je bila tu ?
No dobro....neki dan bilo i dobro tropo otvaranje tako da se je "naš" far čuo na Siciliju u Palermo !!!
Rađeni sa "novo" složenim transverterom šotki na prijemu i šotki na predaji te baza na 28 mhz stari dobri Drake tr7 ..namjerno korišten ..perce on jedini ima šotki miješače i to TUF1 ..onaj mali sa četiri nožice ...imate ga u transverteru na predajnom dijelu...ovako sa ljevo na desno....prijemna pločica visoko kvalitetne zavojnice i zračni trimeri te prilagođenje od 50 oma na miješač ...u sredini LO od 116 mhz...onda tx pločica sa TUF1 mješačem iz koje izlazi 200mW te prvi pojačivač snage ide 1 W iz njega te izlaz od 5W i naravno filter i mali koaks relej prijem-predaja ...a Drake sa ovom konbinacijom radi isvrsno ne samo signal -šum nego nema smetnji od lokalnih stanica koje su tu radile.....testiran i na slušanju Slovenskog fara na 144.486 mhz i čuje se čisto a "naš" far BVS je 8 khz ispod i NEMA GA... dok na svim ostalim kantama stalno "pere" i  prijem je otežan dok sa ovom konbinacijom sve čisto ????

Poslje transvertera je mali linear sa QQE-jkom 06/40 120 W dovoljno za E- otvaranje ?
Eto...bilo je dosta naših postaja!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2631 : 20. Lipanj. 2017, 00:25:02 »
Dobro jutro-veče !!!!!
 AAAAAAAAAA ...dva potresa bila ...slabija ali se čula tutnjava...pa nestalo struje i interneta...struja došla brzo a internet sada ??????
Juče jopet E otvaranje na Istok i Sjever...urađeno par Šveđana  između ostalog i  SM5DIC  aktivan i na EME.....1700 Km qrb !
Nove antene za EMEod DL7APV 128 komada od 10 elemenata !!!
Zanimljivo i točno....moj mali pasić Dečko  prije potresa je počeo zavijati i Luna isto mislio sam da su opet Srne došle blizu ? Toliko !!!!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #2632 : 20. Lipanj. 2017, 13:14:59 »
Antenski sistem je impozantan. Fotografija je napravljena prije nego što su sve antene montirane na nosače.
Sličan sistem  sa 128 jagica smo  u YU2CNZ-u planirali 76. napraviti na Jarunu ali su tamo počeli radovi na uređenju ......   i plan je propao. Drugu lokaciju nismo našli i stvar je otišla u zaborav...

Dragan

Offline S53RM

• Newbie
  • *
« Odgovori #2633 : 21. Lipanj. 2017, 13:41:36 »
Lijepo. Ja bi pola sistema prebacio na drugu polarizaciju...

73 Sine - S53RM

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #2634 : 21. Lipanj. 2017, 16:17:37 »
Lijepo. Ja bi pola sistema prebacio na drugu polarizaciju...

73 Sine - S53RM

"I tata bi sine.."  ;D
Ali ima jedan problem, kako će vertikalni nosači antena utjecati na dijagram zračenja, pogotovo što su ti vertikalni nosači jako debeli a razmak između elemenata yagice jako malen.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2635 : 21. Lipanj. 2017, 16:56:34 »
Nosaci su razmaknuti iza reflektora, nema problema. Drugu polovinu namjerava staviti u vertikalu, prema navodu autora iz Dubus-a. Zbog Faradeja, antenski system u jednoj polarizaciji
za 70cm bio bi big flop
« Zadnja izmjena: 21. Lipanj. 2017, 17:08:33 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #2636 : 21. Lipanj. 2017, 17:09:51 »
Istina... Sad sam pogledao slike na njegovoj stranici, on koristi duple nosače u vertikali kako mu se antena ne bi objesila ili slomila kod prihvata. Boom mu je duži iz reflektora za razmak između ta dva nosača. Ima čoek aluminija..tko može - može  ;D
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #2637 : 21. Lipanj. 2017, 17:28:14 »
Gorane,
radio sam malo na 10GHz EME i sa tvojim predpojačalom čujem na uši šum mjeseca i kad je mjesec blizu apogeja!
73, Dragan

Offline yu7fa

• Newbie
  • *
« Odgovori #2638 : 21. Lipanj. 2017, 19:47:02 »
Dragane jesi sta uradio za vikend na 10Ghz imao sam nameru doci do tebe i prisustvovati .
Zeljko

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #2639 : 21. Lipanj. 2017, 21:24:06 »
Željko,

nisam radio ovog vikenda, u Tučepima sam, gledam kanadere kako svakog dana zalijevaju požarišta, da se spriječi ponovno aktiviranje.....