Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 497419 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
Odg: QRP EME
« Odgovori #2595 : 20. Studeni. 2016, 13:33:38 »
Rusi su bili apsolutni pogodak, definitivno si me oduševili ponudom i cijenama. Donijeli bi još toga, no bili su ograničeni najvećom dopuštenom masom prtljage. Na kraju sam u žaru borbe zaboravio uzeti onaj 2m filter, što si mi preporučio, no to ćemo riješiti naknadno, pošto mi i tako trebaju poslati kablove i njihov DC-DC konverter za 12V.

Nadam se da će hladnjak biti dovoljno velik...
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline E74G

• Newbie
  • *
« Odgovori #2596 : 01. Prosinac. 2016, 18:04:17 »
Pozdrav Martine!

Odgovor na moje pitanje za onaj FT 480 R, mi je dao odmah Zlatko 9A2SB. Ma sramota me, odgovor
mi je bio tu pred nosom. Da se ne brukam više. Martine hvala ti što si se odmah ponudio da to riješimo. „Tehnika narodu, a narod je neće“. A ti si odavde iz Štitara a ja mislio da rođeni Istranin.
Evo, izvadio sam sliku iz arhive gdje smo ja i Željko iz YU2BOP iz Osijeka u Puli, pa da vidite da i mi kontinentalci znamo kako se sisa veslo! 

Svako dobro tebi Martine, i da nam poživiš još puno godina!

73, Nedim E74G

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2597 : 04. Prosinac. 2016, 21:11:24 »
Dobar veče !
Pozdrav Nedime !
Da glavno da je riješen problem...ovih dana jako loše vrijeme pa nisam ništa pametnog radio ..osim onoga filtra...stavio ga u kutiju i testirao....sve ok !!!!Rodom sam iz Bošnjaka ali kao mići mali sam došao u Istru (Mošćenice)....Lumbero doma...jer je velika šuma lovorova okolo "grada" .....Mošćenićani su bili "grajani" a ostali nisu ?
Mošćenice ...stari grad iznad M.drage  ....zapravo Liburnija !
Nego ...stavljen novi filter u kutiju i testiran....sve ok !
Evo i "home made filter za 144 mhz te šema istog !
Bila magla desetak danaa ovdje !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2598 : 11. Prosinac. 2016, 22:35:10 »
Dobar veče !!!!
Prohladno....bilo sunca po danu ! Se šta djeluje...sutr su meteoriti ?
No...malo EME više lotanje ?
Radim samo sa 100 wata...i naravno urađeno desetak veza...ono 500-1000 wata pa se uradi SVIJU...ovako samo one koji žele provjerit svoj prijemni dio...ima ih svako veče....ja pozovem cq ..pa vide slabu refleksiju i pozovu me...i uradi se veza....zadovoljni oni što su me uspjeli primiti ..isto ja  !!!!
Ovijeh dana ulotavanje....tj. predajni dio transvertera SA CIJEVIMA....ulotana sva kola te na izlazu ima filter pa u antenu...!
Predajni dio....(vidi sliku sa ljeva na desno - lonćić u kojen je kolo 38.666 te kvarz cijev je ECC85 prva polovica- druga polovica-x3 jednako 116.ooo mhz i ta frekvencija ide u tx mikser cijev je EL83 lonćić gore je ulaz 28 mhz signal koji ide u katodu EL83.- te izlazno kolo zračno gdje de dobije 144.mhz-ulazno kolo u rešetke QQE03/12 -izlazno kolo u anodama te filter za 144.000 mhz da "otfikari" sve neželjene produkte tx miješanja -kao na primjer 116 mhz minus 28 mhz !
Tako...ulotana sva kola i podešena !
Zašto je stavleno kolo na 28 mhz....perce sa njime se fino podesi izboj te swr iz baznog uređaja podesi na minimum....stavljen je u seriju jedan atenuator tipa T da malo smanji ulaz od 28 mhz i u isto vrijeme
 stvara inpedancu od 50 oma ...da bazni uređaj ne "pati" sa lošim swer-om !
Tako....l!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9a2ss

• Newbie
  • *
« Odgovori #2599 : 24. Prosinac. 2016, 17:20:24 »
SRETAN RODJENDAN MARTINE!!!!!!
100 zemalja na 23cm u 2017g.
Svima ostalima Cestit Bozic i sretna Nova 2017g.

Stjepan
9a2ss

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2600 : 26. Prosinac. 2016, 19:23:34 »
Bar veče sviju !
Sretan božić ljudi !
TNX Stiv...i imendan tebi danas !
Sada sam pregledao sve ukw berichte sveze onoga lineara za 1296 mhz i nema ništa (imam oko 100 brojeva UKW Berichta skinuto pa ako nekom treba nek se javi na emajl)
Prave stvari za nas !
E pa onda sam preko DL gugla našao nešto....DL1DAM Peter ima ili je sagradio isto pojačalo...pa ga se kontaktira za podatke i ostalo tako da se mašina opogoni ali prije treba se srediti na velikom FT-ejcu prijemnik za 23 cm...tu Adam i Silvano upadaju...a Stivčina ima neke gaasirane fetove i rekao je da bude ih donio....tako da se to popravi....na 23 cm FTejac ima 10 wati taman za drajv dvije 2c39b i uz malo veći anodni napon   1100 1200 volti dobije se out-a oko 200 wat...mašina ima dobru turbinu na sebi !!!!!
Bene ..uz dvije tonne od 35 elemenata te Adam LNA I DESETAK M. KVALITETNOG KOAKSA može se raditi mjesečina ?
Že bon ragazzi !
Evo i slike sa Peterove stranice....ista mašina ?
Sretna nova !!!!!!!!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2601 : 27. Prosinac. 2016, 09:19:32 »
Dvije tone od 35 elemenata bi mogle biti neki limit za eme na 23cm ali njih stakirati nije bas jednostavno  >:(
Samim kombajnerom neće se dobiti 3dB kao što to uobičajeno znamo računati nego u najboljem slučaju 2dB. Tu su problemi sa kablovima, konektorima, dužinama dionica, fazama itd.

Tonna deklarira pojačanje jedne 35el yagi na 20.8dBi. Boom je dug 3m. Trebalo bi uzeti malo konzervativniji pristup tim brojkama pojačanja.

Mislim da se za 200 kn može napraviti jednostavnije antenna za rad na 23cm. Mislim da kod nas takve antene koriste 9A5M i 9A2SB.

http://www.terra.dti.ne.jp/~takeyasu/GeoParaAnt_9.pdf

Jedna takva antena promjera 150cm bi trebala imati 24dBi pojačanja dok bi 200cm imala 26.5 dBi pojačanja uz iskorištenje od 60% U praksi bi to značilo da jedna 150cm u biti ima pojačanje kao četiri 35el. tonne ako su ispravno stackirane i posložene.

Koje su prednosti jedne takve 150cm parabole.
Može biti postavljena na zemlji, ne treba stup. 150cm nije pretjerano velika antenna da bi usjedi vrištali, pogotovo ako imate ograđeno dvorište  ;D Jednostavna izrada i jeftina, lagana konstrukcija i manji otpor na vjetar.

Problemi koji mogu nastati jesu točnost zakrivljenosti parabole tj. odstupanje od idealnog paraboličnog reflektora. Kako planiramo raditi na 23cm onda ovaj dizajn zadovoljava. Također i 13cm band može proći Ruze kriterij d se ne smanji osjetno pojačanje antene. Kao jednostavno pravilo, možemo uzeti da odstupanje reflektora od idealne parabolične površine ne bi trebalo biti veće od desetine valne dužine što iznosi +/- 23mm. Zahtjevi za profesionalne antene se krecu od vrijednosti L/32 dok se za amaterske antene koriste L/16 odstupanja. Na 122GHz to iznosi 0,15 mm  ;) Kako se povećava odstupanje i približavamo se L/4 odstupanju ili faznom pomaku od 90 stupnjeva takva antena neće imati nikakvo pojačanje. Ako uzmemo za primjer satelitske TV antene za 10GHz onda će to dozvoljeno odstupanje (E) biti 1.87mm i antena ce raditi odlicno na 10 ghz. Cetvrtina lambda na 122GHz je 0.61 mm i pri takvom odstupanju reflektora antenna neće raditi. Zamislimo tek onda tri puta veće odstupanje zakrivljenosti reflektora.

Dakle, ovaj japanski dizajn zadovoljava potrebe reflektora na 23 i 13cm. Ostaje još odrediti koju mrežu kotistiti za reflektor. Naravno i tu smo u kompromisu. Kao pravilo možemo uzeti opet desetinu valne dužine što bi značilo da na 23cm "oko" mrežnog reflektora ne bi trebalo biti veće od 20 mm. To će nam uvelike smanjiti otpor prema vjetru. Problemi koji se javljaju ako se uzmu mreže sa većim "okom" su manje efikasnost antene ali i veća temperatura antene jer će feed vidjeti toplu zemlju koja šumi 290K i degradirati ukupan šumni broj sistema.

Feed je posebna priča, za početak biti će dobar i linearni kanta feed koji će zadovoljiti tijesno kriterije parabole F/d 0.40.
Septum feed se nameće kao odlično riješenje sa cirkularnom polarizacijom koji će nam teoretski dodati još 3dB naspram linearne polarizacije, što nije mala brojka. U dimenzijama reflektora to bi značilo kao da idemo sa 2m na 3m reflektor ili u konkretnom slučaju sa 150cm na 225cm.
Ekipa koja planira raditi nešto na 23cm ima o čemu razmišljati  8)
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s53fo

• Newbie
  • *
« Odgovori #2602 : 27. Prosinac. 2016, 18:54:09 »
Pozdrav Martin

Prije par godina sam koristio 4x wimo shf 2367 stakirane po vertikali.Dobio sam osečaj,da to nije to.4 puta ant,4 puta 8m H5oo koax-a 12N konektora a ništa posebnog od sisteme HI.

Na onl.be sajtu ima veoma lep popis radova i slike za 1,5m i 2m parabolu i par žarioca.Ja sam po tome izradio 1,9m parabolu(tako sam imao dugačak AL,hi)i od tada radim sa njom.Prednosti samo jedan koax. 

Isto sam bio pogagač pri izradi 2,4m S50C parabole i 3.7m parabole koju koristi S53MM.Nadam se ,da se odlučiš i napraviš parabolu.

73 i sretno Tone S53FO (Ne znam zašto tu ne mogu iti po redovima pa ispada sve kao jedna klobasica HI)
« Zadnja izmjena: 28. Prosinac. 2016, 17:11:30 s53fo »

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #2603 : 28. Prosinac. 2016, 10:14:57 »
(Ne znam zašto tu ne mogu iti po redovima pa ispada sve kao jedna klobasica HI)

Imao sam isti problem sa Firefox, riješenje: Options -> Privacy -> "remove individual cookies"
nađi sve za "www.hrvhf.net", obriši i probaj.

Offline s53fo

• Newbie
  • *
« Odgovori #2604 : 28. Prosinac. 2016, 20:47:15 »
Pozdrav 9A3LI i hvala na pomoči.

Izgleda ,da sada radi kako treba HI.
Sretnu novu i puno uspeha.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        73 Tone S53FO                                                                                                                                   

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #2605 : 30. Prosinac. 2016, 11:29:32 »
Pozdrav Martin

Prije par godina sam koristio 4x wimo shf 2367 stakirane po vertikali.Dobio sam osečaj,da to nije to.

Imam SHF 2344 (verzija dugacka 3m), i mogu reći da je sasvim OK antena. Ne mogu postaviti parabolu na stup koji radim, tako da mi preostaju samo jagice i 4x SHF 2344 je definitivno dobra kombinacija.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2606 : 30. Prosinac. 2016, 18:46:03 »
Yagi su OK za tropo ali ne za EME na 23cm gdje se radi sa cirkularnom polarizacijom. Sumljam da se moze napraviti bilo sta sa dvije fazirane Tonne + 100W.
Tonna je lose dizajnirana antenna, ali se definitivno moze koristiti za tropo. EME kalkulator kaze da je ova konfiguracija u debelom minusu. Treba imati na umu da je EME path loss na 23cm veci za 19dB u odnosu na 2M. Jedina prednost long Yagi antene je da je bliza do mjeseca  :) Yagi setup na 23cm je za mazohiste
 :)
Jednostavna ali UFB antenna http://www.nitehawk.com/432_MHz_EME/stress_dish.pdf

« Zadnja izmjena: 30. Prosinac. 2016, 19:15:27 AD6IW »

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2607 : 08. Veljača. 2017, 01:28:45 »
Helou !
Dobro jutro !
Ha....se veda što se naredi za 23 cm....?
Bila kišetina 8 dana....te magla....Adam kaže oblaci...je oni su gore pa su se spustili dole tako da nisam vidio cestu pa onda buretina 150 na sat...vitlalo antene kao radar....i danas se je smirilo pa se dalo raditi EME ?
Mr Stiv sredio tracker za antene pa sam to poštimao na sunce danas i noćas vedro vidi se Luna na monitoru !!!!!
Zimsko je još ...nešto crtam pa mi se ne sviđa...pa sve zgužvam i bacim u smeće...ali bude već nešto ?
Tako...EME noćas.....radim sa QQE06/40 naj cijev....drajv 5 w out 130 w ...i naravno uz dosta visoku degradaciju urađeno par veza ...lahko kilowat i peri deri...nije gušt ...koga vidiš uradiš...a ovako je zabavnije tj stalno potvrđujem ono što sam rekao ANTENA i ANTENE.....!!!!!
Te dobar (skupi) koaks i lna !
Tako...Adamić dobra knjiga samo za nas ?
Nešto mi ne da mira....davno sam vidio u jedan QST časopis ...dvije 829b ....za 144 mhz po cijevi...anode skupa i druga cijev isto anode skupa i dođe leher g2 isto skupa g1 isto ....znači od dvije qqejke se naredi da radi kao jedna i uz drajv od 10 w outa bi bilo preko 200 w....te još uz 1000 v. anodnog dotjeralo bi se do 300 w...ima na net-u linear sa 3 qqejke ali za 50 mhz !
Vederemo ????
Tako...ča se dela u vas....zima dušu dalo za lotanje a ?
Saluti !
Martin
Martin 9A3GE

Offline E74G

• Newbie
  • *
« Odgovori #2608 : 10. Veljača. 2017, 16:16:03 »
Bok Martine i ostali koji čitaju ovaj forum!

Neki dan čitam onaj tvoj tekst sa QQE-jkama, pa i ja sam upravo mijenjao elektrolite u ovom svom „malom“ linearu, koji ima jednu QQE 06/40. Taj linear je „ostavština“ od mog rahmetli oca, koji je nekada imao SEMCOSET TRX za 2 m. I sa tim uređajem sam odradio svoju prvu vezu na 2 m AM emisijom, znaš ono kad pozoveš na jednoj frekvenciji, pa onda uzmeš vrtit dugme na RX-u dok ne nađeš nekog da te poziva. I tako sam uradio YU2CAW, čini mi se iz Čepina. No starog nikada nije interesovao UKT rad, jer ga je mrzilo da ide na brdo. A što, čovjek više volio da radi na KT, iz vruće sobe, uz mezu, poneku rakijcu, i tako to ;). Šta ćeš. Nije ko ja, natovari na onog svog jadnog GOLFA antena, žica, šipki, uređaja pa opleti na prvo brdo. Dobro, ostalo nam je nešto isto, to što se tiče rakijce i meze ;)! Taj linear ima anodni napon od 1000 V, ali mu je QQE-jka stara ko' i moj operatorski staž. Ali interesantno, još uvijek radi8). Tako da mogu iz one svoje „rupa“ lokacije iz čaršije, da uđem u repetitor R3 na Vlašiću. Ma, morao sam mijenjati elektrolite kad ova zima još uvijek traje, i gore na Ratišu snijeg je oko 0,5 m, a ja bih malo radio. Jednom mi je Almas E71W dao jednu 829b, ali treba povećati kapacitet na promjenljivom kodezatoru. Sad se pitam koliko :-\

Martine, ako slučajno nađeš onu šemu za 2 x 829b, daj objavi je da malo budalasamo, jer su te cijevi, posebno kada dobiju onu narandžasto-crvenu boju :D (iz ličnog iskustva) „neuništive“. Radio sam prvi vikend decembra mjeseca, prošle godine Vecchiacchi Memorial Day, i to je bio kraj za proteklu godinu, jer dođoše oni minusi, pa nije imalo smisla ići na brdo :'(. A VMD je prošao sa veoma, veoma lošim propagacijama. Urađeno nekih 15-tak veza a onda tišina, ali u glavnom nije falilo roštilja i rakijce. U 2015. sam uradio 45 veza, osvojio 8 mjesto (da se pohvalim). 

Onaj moj osnovni uređaj sa kojim sam radio FT 736 R, koji je zaglavio u servisu „ELZAS“, majstor je jednostavno odustao od njega. Valjda je našo nekakav FET koji je izgorio, pa onada je vadio bateriju za logiku i Boga pitaj šta još :(. Uglavnom sada više nema banda 144 MHz. Kaže, kad prebaci na 2 m pojavi se na displeju Err ???. Onda sam ga dao Harisu u Zenici da on pokuša da to riješi. On je mlađi momak, ima još živaca. Zvonko (on je u OE) me savjetovao da pribavim kompletnu dokumentaciju od YAESU za taj uređaj. Možda neko ima u 9A tu papirologiju? Neznam ni sam. Kad se desio taj kvar, uređaj je bio na prijemu, Slušao sam neke starije operatore na R2 (bila je interesantna priča) kad je jednostavno zanijemio :(.

Ili će biti da tražim nekakav polovan uređaj za 2 m :-\?

Martine, budi mi dobar, a ja svaki dan pratim 9A forum, pa ako bude nekih novosti za mene....

73, E74G - Nedim

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2609 : 13. Veljača. 2017, 17:59:55 »
Bar veče sviju !
Evo Nedim ovdje ti je SVE za ft 736r kompletno baš sve pošto ne znam tvoj e-mail nađi ovo na gugl pa skini pomogne !
Vrijeme tako-tako...sunce pa oblačno i naveče je zimskoje ?
EME...hm...čudno....degradacija niska i ide slabo ne meni samo nego i ostalima....kako vidim refleksije od ostalih na cq live ja još vidim bolje nego oni a imaju veće ant. sisteme od mene ?
A prije desetak dana uz degradaciju od -3 radi veze sa QQE-jkom 150 wati a ovih dana niks ...degradacija 1.1 i jedva vidim ....strange ???
A proposito za QQE evo kako sam to zamislio  vidi sliku !
Na Viškovu pred kafićem !!!!!
Saluti a tutti quanti !
Martin
Martin 9A3GE